Изложба "Светлината на буквите" ще бъде открита във Ванкувър в Деня на българската независимост. Тя разказва за славната история на българската азбука и е създадена по инициатива на Държавния културен институт към българското министерство на външните работи. 13 произведения, посветени на българската азбука, ще бъдат изложени в канадския град по повод 1150 години от Великоморавската мисия на светите братя Кирил и Методий.
По време на изложбата Българо-канадското дружество "Британска Колумбия" ще бъде наградено със специалната награда на Държавната агенция на българите в чужбина. Ще има представяне и на български носии.
Велислава Панова, генерален консул на България в Торонто, сподели пред БНР, че в Канада има две български училища и българската държава се опитва да осигури признаването на българския език за кредит в университетите за децата, които имат завършено българско училище. Британска Колумбия и Онтарио ще бъдат първите две провинции, в които се очаква това да се случи. Библиотеката във Ванкувър пък ще има българска секция.
Владимир Попов, президент на Българо-канадското дружество "Британска Колумбия", допълни в предаването "Преди всички", че българската общност в Канада наброява над 5000 души, по официални и по-стари данни, а зад Океана вече тече подготовката за провеждането на предсрочните избори за български парламент.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Над 5000 мартеници излага в Монтана директорка на детска градина от Враца, която за поредна година се включва в предпразничната кампания. 90 души продават мартеници на традиционния базар в града. За първи път базарът е разположен на една от алеите на обновения площад "Жеравица" . Николинка Гигова е родена в Монтана. Директорка е в..
Продължителните ледени дни с температури под нулата унищожиха почти 100% от кайсиевите насаждения в Силистренско. На места градусите достигнаха до –24. Щетите са в процес на установяване. Резултатите от ниските температури са трагични , коментира пред БНР Димитричка Търпанова, заместник-председател на УС на Добруджанския овощарски съюз:..
Мексиканските власти обявиха, че са екстрадирали в Съединените щати 29 трафиканти на дрога, сред които много известни наркобосове. Стъпката се коментира като безпрецедентен жест на Мексико към Вашингтон в опит да избегне налагането на мита. Сред екстрадираните е наркобосът Рафаел Каро Кинтеро, изключително влиятелен - бос на босовете в Мексико през..
В Ямбол днес е официалното откриване на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“. Кулминацията на празника ще е в събота и неделя, когато е състезателното дефиле на маскарадните групи. Организаторите - общините Ямбол и „Тунджа, са подготвили и богата съпътстваща програма, включваща концерти, фотоизложби и кулинарни изкушения...
Синдикатите в Кипър настояват за спешна и съществена намеса на президента Никос Христодулидис за възстановяване на баланса в трудовите отношения и социалния диалог в страната. Основните трудови въпроси, които трябва да бъдат решени през тази година, са в центъра на срещата днес на представители на 11 профсъюза с държавния глава. Синдикатите искат от..
Американският президент Доналд Тръмп заяви по време на съвместна пресконференция с гостуващия във Вашингтон британски премиер Киър Стармър, че е изпълнен с оптимизъм скоро да има мирно споразумение за Украйна, както и за постигане на търговска сделка с Обединеното кралство. Доналд Тръмп за пореден път изтъкна, че 'кървавата и ужасна" война в Украйна..
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че вярва, че може да бъде постигнато споразумение за прекратяване на войната в Украйна и то да бъде трайно, както и че е убеден, че руският президент Владимир Путин ще съблюдава постигнатите договорености. Това стана по време на посещението на британския премиер Киър Стармър във Вашингтон...
В световната статистика Украйна не фигурира в момента с добив на редкоземни елементи , но има възможности тепърва да се разработят подобни находища ,..
Проектобюджетът за 2025 г. е узаконена форма за купуване на гласове . Това каза пред БНР икономическият анализатор Кузман Илиев, лидер на партия..
Има кампания за ползите от еврото, а защо няма кампания за вредите от еврото? Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов и цитира..