Иранската революционна гвардия е предприела артилерийско нападение срещу противоирански военни бази в кюрдския регион в северната част на Ирак, пише Ройтерс, като се позовава на иранската държавна телевизия. Техеран обвинява въоръжени ирански кюрдски дисиденти в участие в продължаващите протести и безредици в страната. Те са най-силни в северозапада, където живеят повечето от 10-те милиона ирански кюрди. Междувременно Би Би Си съюбщи, че антиправителствени демонстранти са поели контрола над по-голямата част от град в западната част на Иран.
Много правителствени служители са избягали от населеното място, а силите за сигурност са в отстъпление в град Ошнавие, който се намира близо до границата с Ирак. На кадри, разпространени в социалните мрежи, се вижда как протестиращи поемат контрол над града. Касра Наджи от персийската редакция на Би Би Си обясни:
"Това е малък град с кюрдско население от около 13-14 хиляди души, не е много голям. През последните три-четири дни получаваме информация за ожесточени сблъсъци в Ошнавие. Подобно недоволство има в цялата страна. В около 100 града има протести и броят им расте. Това, което разчитам от кадрите в социалните мрежи и които ни изпращат в Би Би Си, е, че протестите се ожесточават".
По данни на полицията в Иран са загинали 35 души, а около 740 души са били арестувани в цялата страни, сред които 60 жени, по време на масови протести след като млада жена, нарушила правилата за забулване, загина в ареста преди седмица. Нейната смърт разпали гняв заради ограниченията на личните свободи в Иран, строгите правила за облеклото на жените и икономиката, страдаща от санкции.
По-рано днес президентът Ебрахим Раиси заяви, че справянето с противниците на сигурността и мира и спокойствието в страната трябва да е "решително". Държавните медии пишат, че той е нарекъл случващото се "метеж" и е подчертал, че трябва да се прави разлика между протест и нарушаване на обществения ред и сигурност.
Проблемите ни да сме в списъка на FAFT за пране на пари са много. Причините да ни вкарат са две части – техническо съответствие на стандартите, да имаме законодателство да отговаря на изискванията на организацията и втората причина е ефективност, която се определя по 11 показатели, прилагане на тези закони, коментира Иван Кавръков, юрист,..
Пожар и кражба разследват служители от Второ РУ в Перник, съобщават от ОДМВР. Сигнал за горящ лек автомобил в землището на пернишкото село Боснек бил подаден на 2 март, малко след 7 часа. Служители на полицията и пожарната посетили местопроизшествието. В рамките на предприетите оперативно-издирвателни действия било установено, че изгорялата..
Повече от 2300 домакинства от Велико Търново и населените места в общината може да сменят печките си на твърдо гориво с екологични и енергоефективни уреди. Осигуреното европейско финансиране за устройствата е 21 милиона лева. Разчетеният бюджет е за подмяната на 5168 уреда – термопомпи, печки на пелети, климатици и радиатори за включване..
Двама младежи пребиха младеж в центъра на Кюстендил, съобщиха от полицията. Потърпевшият е студент, той е с контузии, съобщиха за БНР от прокуратурата. Инцидентът е възникнал на улица "Цар Симеон“ в града. Двама младежи на 17 години и на 21 години са нанесли побой на 19-годишен, когото не са познавали. Извършителите на деянието са задържани с..
Служител на полицейското управление в Разлог е бил заплашен с убийство от 40-годишен жител на Благоевград. Случаят е станал на 2 март, на паркинг на бензиностанция в района на Разлог. Последвала словесна разправа, като 40-годишният благоевградчанин е отправил вербални закани за живота и здравето на полицейския служител, който изпълнявал служебните си..
Съветът по сигурността на МС е изключително навреме, защото предстои среща на върха на ЕС и България трябва да изработи своята визия , която да следва политиката, водена досега, но и да отчита сериозните промени. Това мнение изказа пред БНР Велизар Шаламанов, бивш министър на отбраната, като посочи, че позицията на България трябва да бъде в..
На протест излязоха днес работниците и служителите от държавното предприятие за ремонт и модернизация на бронирани машини "Терем - Хан Крум" в Търговище. Те блокираха за около час движението по пътя София - Варна. Хората настояват за изплащане на дължимите им трудови възнаграждения, както и за осигуряване на поръчки за работа през настоящата..
Опитите за политическа пропаганда с такъв празник – 3 март, са нежелателни и трябва да се преодолеят. И не бива политици да дават тон на подобна..
Днес е националният празник на България. Празнуваме 147 години от освобождението от османско иго след Руско-турската война от 1877-78 г...
Живеем в историческо време, защото трябва да се избере позиция. Това е историзмът на днешния момент, че не може България вече да мине с номера със..