Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

25 септември се отбелязва като Ден на Добрич

Празник на Добрич през 2021
Снимка: БГНЕС

През 1990 година е взето решение на 25 септември да се отбелязва като Ден на град Добрич. Поводът е 50-тата годишнина от подписването на Крайовския договор през 1940 година, благодарение на който изконната българска територия Южна Добруджа след повече от 25 години под румънска власт се връща отново в пределите на страната ни. На този ден преди 82 години българската армия навлиза във вече освободения Добрич и е посрещната от местното население с цветя, хляб и много радост.

Затова и 25-ти септември става Ден на Добрич и винаги се отбелязва с много почести и празнични събития.

Денят, в който за първи път в Добрич влизат българските войски, след като градът от 1913 година е под румънска власт, от 44-та до 89-та година не е бил отбелязван с подобаващото уважение и преклонение. Причината за това е повече от ясна. След т.нар. демократични промени от 1990 година обаче градът връща старото си име Добрич с Указ на президента и 25-ти септември става официално Ден на Добрич.

"За да разберат вашите слушатели колко трагично е било положението на местните хора ще ви дам пример с това, че са затворени почти всички училища. На местното население е било забранено да говори на български, да пише на български и освен това са сменени имената на улиците", каза за БНР уредникът от Регионалния исторически исторически музей в Добрич Цветан Сашев. 

За предаването "Закуска на тревата" той добави:

"Реално погледнато те са обречени да загубят идентичността си. Между 1913 и 1940 година в региона са преселени 107 хиляди румънски колониалисти. Това са процеси, които започват от 1922 година и продължават до 1940. Ако не беше Крайовският договор, който носи свободата на Южна Добруджа и на Добрич, може би след някое друго десетилетие районът щеше да бъде с румънски профил".

За днешните жители на Добрич е трудно да си представят еуфорията и щастието на този ден, които са изпитвали техните предци, защото не са живели под принуда, не са били част от опитите на румънската власт да пречупят българското в тях, но тогава – през 1940 година цялото население на Добрич, което е около 32 000, излиза на централната улица, за да посрещне българската войска. Неслучайно и именно тази централна улица и до днес носи името „25-ти септември“.  


За Добричката епопея, за великите български пълководци от онова време обаче се знае твърде малко, защото тя, независимо че се сравнява от някои историци с битката при връх Шипка, и до днес остава недостатъчно засегната в учебниците по история. За сметка на това дейността на РИМ в Добрич полага неимоверни усилия да запознава, да учи и да припомня.

"Музеят през тези вече 30 години след 1990 година провежда огромен брой мероприятия като под мероприятия не визирам само изложби. Правят се много конференции, издават се много вестници".

Празничният ден в Добрич ще започне с Панихида и поднасяне на цветя на Военните гробища в Добрич. Там ще бъде изнесен и традиционният за този ден военен ритуал. В 10.30 часа в залата на Художествената галерия ще бъде проведена празничната сесия на Общинския съвет на Добрич. През целия ден в градския парк са предвидени редица забавления за деца, сред които състезателни игри, конкурс за рисунки, сапунена и творческа работилници и други. В 12.00 часа на площад „Свобода“ ще започне празничният концерт на Професионалния фолклорен ансамбъл „Добруджа“ с художествен ръководител Стоян Господинов. Концертните изяви с много изпълнители ще продължат в късния следобед, както в градския парк, така и на площад „Демокрация“. И дори и да не успеем да посетим нито едно от събитията, днес със сигурност не трябва да пропуснем да сведем глава пред подвига и усилията и на военни, и на дипломация, за да можем днес в тази част на България да говорим свободно родния си език и да се наричаме българи. Крайовската спогодба е договор, подписан в град Крайова на 7 септември между Царство България и Кралство Румъния. За осъществяването му са съдействали всички велики сили, участващи във Втората световна война, като измежду тях особена тежест при преговорите и крайния резултат имат Германия, СССР и Италия. 

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Редакцията на в.

Вашингтон пост: Руската офанзива в Харковска област свари украинците неподготвени

Втората руска офанзива в Харковска област свари украинците неподготвени, пише "Вашингтон пост" седмица след началото на битката. Зеленски: Цялата "Харковска операция" е опит да бъдат отслабени нашите сили В навечерието на руското нападение една единствена украинска териториална бригада е трябвало да следи движенията на руснаците по..

публикувано на 17.05.24 в 22:59
Президентът на Украйна Володимир Зеленски

Зеленски: Цялата "Харковска операция" е опит да бъдат отслабени нашите сили

Настъплението на руснаците в Харковска област цели да отслаби позициите на украинската армия по цялата линия на фронта. Това заяви във вечерното си видеообръщение президентът на Украйна Володимир Зеленски, цитиран от Униан. По думите на Зеленски, Русия иска да покаже, че именно тя определя какво ще става по-нататък във войната:  "Фактически..

публикувано на 17.05.24 в 22:38
Кириакос Мицотакис

Мицотакис предупреди Скопие, че "пътят към Европа ще остане затворен", ако не спазва Преспанския договор

Премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис предупреди Северна Македония, че "пътят ѝ към Европа ще остане затворен", ако новото правителство в Скопие не спазва Преспанския договор от 2018 година. По силата на документа името на бившата югославска република беше променено от Македония на Северна Македония. Вчера потенциалният македонски..

публикувано на 17.05.24 в 22:01

Въоръжено нападение в Афганистан отне живота на трима туристи и местен жител, ранени са още 7 души

Трима чуждестранни туристи и гражданин на Афганистан са били убити от въоръжени мъже в централната афганистанска провинция Бамян.  Това предаде Ройтерс, като се позова на афганистанското министерство на вътрешните работи. Четирима чужденци и трима афганистанци са били ранени.  Във връзка с въоръженото нападение са задържани четирима души...

публикувано на 17.05.24 в 21:54

Путин: Разходите ни за отбрана са 8,7% от БВП, а по времето на СССР са били 13%

Русия може да поддържа високите разходи за офанзивата си в Украйна, смята руският президент Владимир Путин, цитиран от АФП.  Той сравни настоящото равнище на разходите за отбрана - 8,7 на сто от брутния вътрешен продукт, с времето на Съветския съюз от 80-те години на миналия век, когато те са били 13 на сто. Руската икономика расте четвърто..

публикувано на 17.05.24 в 21:49
Служебният премиер Димитър Главчев (вляво), финансовият министър Людмила Петкова (в центъра) и председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова (вдясно)  -  17 май 2024 г.

Университетите може да бламират новата учебна година

Университетите заплашват да бламират новата учебна година, ако в следващия парламент политиците не поставят акцента върху висшето образование. Това стана ясно след извънредното заседание на Съвета на ректорите.  По-рано, след среща, в която участваха и служебният премиер, и министърът на финансите, беше анонсирано, че протестните действия, организирани..

публикувано на 17.05.24 в 20:26
Ракия

Каква е културата на пиене на българина

В България има хора, които пият по половин литър ракия на ден. Това отбеляза пред БНР журналистът Иван Бакалов. Той посочи, че у нас "куцо, кьораво и сакато вари домашна ракия". "Във Франция има лицензиран пътуващ казанджия. Хората си заявяват и специалист им вари ракията". Бакалов напомни в предаването "РадиоТочка", че..

публикувано на 17.05.24 в 20:11