Служители на Регионалните здравни инспекции в цялата страна излязоха днес на национален протест.
Те настояват за увеличение на възнагражденията им със задна дата, както и за премахване на натрупаните диспропорции в заплащането на различни служители, които са на една и съща длъжност.
В София служители на РЗИ настояха за "достойно заплащане".
Протести на техни колеги се проведоха и в други градове.Протестиращите служители на РЗИ в Бургас показаха фишове с нетно възнаграждение от 788 лв. Те казаха, че задълженията им се увеличават, работят в минимален състав, а заплатите им не са променяни от 2 години.
Чувстваме се забравени и при последната актуализация на заплатите в бюджетния сектор нашите заплати не бяха променени, казаха още служителите на РЗИ.
По време на протеста в Пазарджик бе прочетена декларация - "Незабавно увеличение на основните трудови възнаграждения. Декларацията е подписана от 57 служители от РЗИ."
"Не знам господата министри как мислят, че може да се живее със 750 лв. Това е крайно недостатъчно, като ние не получаваме и клас за прослужено време, понеже сме държавни служители".
Ако искането не бъде удовлетворено, ще се премине към ефективни протестни действия, заплашиха протестиращите.
С искане за достойно заплащане служители на РЗИ в Добрич също излязоха на протест. Те настояват да бъдат реализирани промените в основните им трудови възнаграждения, съгласно постановление на МС от 5 август 2022 година.
72-ма са служителите на РЗИ в Добрич, като средната им заплата е около 1200 лв. По думите на протестиращите възнагражденията, особено на младите им колеги, са толкова ниски, че след удръжките разполагат със сума, по-ниска от минималната работна заплата в страната.
Служителите са категорични, че ако исканията им не бъдат изпълнени, са готови на ефективни протестни действия, както и на колективни оставки.
И в Силистра служители на Районната здравна инспекция излязоха на протест в подкрепа на исканията на колегите си за увеличение на трудовото възнаграждение.
Последно то е претърпяло промяна преди две години, като според здравните инспектори причина за това е била извънредната обстановка в страната покрай Covid-19.
"Ако не беше коронавируса - ситуацията у нас, едва ли заплатите ни щяха да бъдат повишени, коментираха протестиращите в Силистра служители на РЗИ", посочват протестиращите.
По техни твърдения размерът на трудовите им възнаграждения винаги бил в долната граница на сектора. Пропуснати били и сега, след увеличението на останалите ангажирани в здравеопазването у нас.
Синдикална организация в РЗИ-Силистра няма, тъй като не срещнали организационна подкрепа от местните структури на КНСБ. Категорични са, че ще продължат с протестите, докато не бъдат чути.
В националния протест на регионалните здравни инспекции се включиха и служители на врачанската инспекция.
Лекар с две специалности в РЗИ Враца взима под 1500 лв. От 27 лекари останахме 7 и са лекари, които са над 50-годишна възраст. Имахме един-двама млади колеги, които поработиха 1 година и напуснаха. Ние сме държавни служители, нямаме право да работим на частно. Заплатите са недостойни".
"Хората знаят покрай коронавируса особено, какво представлява работата ни. Доста рискови фактори има в нея и това е лошото, че от 2-3 години не са ни увеличавани заплатите. Не може държавен служител да живее с една заплата, примерно, колкото на един санитар в болницата с около няма и 1000 лв. Държавата, когато иска контрол, трябва да плати достойно на служителите в РЗИ. Те, колегите си работят, обаче нямат стимул".
Повече от 40 служители на Регионалната здравна служба в Ямбол също протестираха символично в обедната почивка. Маргарита Статева, която е с 38-годишен стаж, заяви: "Ние не сме алчни, никога не сме били алчни, но искаме да се сещат за нас, не само когато стане нещо, както се сещат за учителите. Всички други, но не и за нас! Тук няма хора с малък стаж, млади хора при нас не идват- защо да идват? Когато отидеш да проверяваш ни правят на нищо – и са ни псували, и са ни гонили, има колега и с вила са го бучили, всичко има... "
Сръбската петролна компания НИС, която е дъщерна на руската "Газпром Нефт", е принудена да търси алтернативни източници на петрол заради американските санкции върху руския петролен сектор, съобщава "Ройтерс". Компанията получи отстъпка от мерките, но нейни клиенти се въздържат да купуват руски петрол или петролни продукти, за да не бъдат санкционирани..
На 8 април в хода на специализирана полицейска операция на изграден за целта КПП на входа на Добрич по бул. "25-ти септември“ органите на реда спират за проверка автомобил, управляван от 30-годишен мъж. В автомобила служителите от отдел "Криминална полиция“ и Първо РУ - Добрич откриват сумата от 3 300 лв. и полиетиленово топче с тегло 106..
Над 1000 фиданки ще бъдат засадени в Малешевската планина, където през лятото на миналата година пожар засегна над 16 хиляди декара горски територии. В залесяването ще вземат участие служители от Югозападното държавно предприятие, пожарникари, военни и доброволци от общините Струмяни и Кресна. Над 60 пожара гасиха огнеборците през..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи за втори път драстично в рамките на денонощието митническите тарифи за стоките от Китай от 104 на 125 процента. САЩ наложи обещаното мито в размер на 104% на китайските стоки В публикация в платформата Truth Social американският държавен глава съобщи, че е разпоредил 90-дневна пауза за 75 държави, които..
Депутатите от ПП-ДБ Йордан Иванов и Божидар Божанов обвиниха министъра на вътрешните работи Даниел Митов в лъжа. Те призоваха Митов да смекчи тона към опозицията и да изнесе информация за последните рокади в дирекцията: "Моля да покаже заповед от 3 април на заместник-главния секретар на МВР Мирослав Рашков с която се назначава на ръководна..
Няма назначен нов директор в Пловдив, както твърдеше един от ДБ днес. Чул някой си някаква клюка и я разпространява. Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов в Търговище. Той присъства на годишният отчет-анализ на Областната дирекция на МВР в Търговище за 2024 година. "Когато им се каже нещо, което не им изнася, те се правят, че не го..
Законодателната защита на хората с увреждания от уволнение, административни тежести и страховете, че те ще отсъстват по-често са сред основните фактори, които ограничават работодателите да ги наемат. Това сочат резултатите от проучване на Библиотечно-информационния и изследователски парламентарен център, което беше представено пред депутатите от..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..