Служители на Регионалните здравни инспекции в цялата страна излязоха днес на национален протест.
Те настояват за увеличение на възнагражденията им със задна дата, както и за премахване на натрупаните диспропорции в заплащането на различни служители, които са на една и съща длъжност.
В София служители на РЗИ настояха за "достойно заплащане".
Протести на техни колеги се проведоха и в други градове.Протестиращите служители на РЗИ в Бургас показаха фишове с нетно възнаграждение от 788 лв. Те казаха, че задълженията им се увеличават, работят в минимален състав, а заплатите им не са променяни от 2 години.
Чувстваме се забравени и при последната актуализация на заплатите в бюджетния сектор нашите заплати не бяха променени, казаха още служителите на РЗИ.
По време на протеста в Пазарджик бе прочетена декларация - "Незабавно увеличение на основните трудови възнаграждения. Декларацията е подписана от 57 служители от РЗИ."
"Не знам господата министри как мислят, че може да се живее със 750 лв. Това е крайно недостатъчно, като ние не получаваме и клас за прослужено време, понеже сме държавни служители".
Ако искането не бъде удовлетворено, ще се премине към ефективни протестни действия, заплашиха протестиращите.
С искане за достойно заплащане служители на РЗИ в Добрич също излязоха на протест. Те настояват да бъдат реализирани промените в основните им трудови възнаграждения, съгласно постановление на МС от 5 август 2022 година.
72-ма са служителите на РЗИ в Добрич, като средната им заплата е около 1200 лв. По думите на протестиращите възнагражденията, особено на младите им колеги, са толкова ниски, че след удръжките разполагат със сума, по-ниска от минималната работна заплата в страната.
Служителите са категорични, че ако исканията им не бъдат изпълнени, са готови на ефективни протестни действия, както и на колективни оставки.
И в Силистра служители на Районната здравна инспекция излязоха на протест в подкрепа на исканията на колегите си за увеличение на трудовото възнаграждение.
Последно то е претърпяло промяна преди две години, като според здравните инспектори причина за това е била извънредната обстановка в страната покрай Covid-19.
"Ако не беше коронавируса - ситуацията у нас, едва ли заплатите ни щяха да бъдат повишени, коментираха протестиращите в Силистра служители на РЗИ", посочват протестиращите.
По техни твърдения размерът на трудовите им възнаграждения винаги бил в долната граница на сектора. Пропуснати били и сега, след увеличението на останалите ангажирани в здравеопазването у нас.
Синдикална организация в РЗИ-Силистра няма, тъй като не срещнали организационна подкрепа от местните структури на КНСБ. Категорични са, че ще продължат с протестите, докато не бъдат чути.
В националния протест на регионалните здравни инспекции се включиха и служители на врачанската инспекция.
Лекар с две специалности в РЗИ Враца взима под 1500 лв. От 27 лекари останахме 7 и са лекари, които са над 50-годишна възраст. Имахме един-двама млади колеги, които поработиха 1 година и напуснаха. Ние сме държавни служители, нямаме право да работим на частно. Заплатите са недостойни".
"Хората знаят покрай коронавируса особено, какво представлява работата ни. Доста рискови фактори има в нея и това е лошото, че от 2-3 години не са ни увеличавани заплатите. Не може държавен служител да живее с една заплата, примерно, колкото на един санитар в болницата с около няма и 1000 лв. Държавата, когато иска контрол, трябва да плати достойно на служителите в РЗИ. Те, колегите си работят, обаче нямат стимул".
Повече от 40 служители на Регионалната здравна служба в Ямбол също протестираха символично в обедната почивка. Маргарита Статева, която е с 38-годишен стаж, заяви: "Ние не сме алчни, никога не сме били алчни, но искаме да се сещат за нас, не само когато стане нещо, както се сещат за учителите. Всички други, но не и за нас! Тук няма хора с малък стаж, млади хора при нас не идват- защо да идват? Когато отидеш да проверяваш ни правят на нищо – и са ни псували, и са ни гонили, има колега и с вила са го бучили, всичко има... "
Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус потвърди, че Берлин ще продължи да подкрепя Украйна с оглед на последните събития във войната. Нашата цел е Украйна да действа от позицията на силата, заяви Писториус след среща в т.н. формат "петорка" в Берлин с колегите си от Франция, Великобритания, Италия и Полша. На срещата с Писториус..
В Обедиенното кралство днес трябва да започне процеса срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Русия. Първоначално процесът беше насрочен за 27 октомври, но беше отложен без назовани причини. Днес в Олд Бейли – Централния наказател съд в Лондон, ще се изправят Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Иван Стоянов и Ваня..
Бурята Берт, който връхлетя през миналия уикенд Британските острови, постепенно отшумява, но днес и утре се очакват още проливни дъждове в Южна Англия и Южен Уелс и опасност от наводнения. Бурята Берт вече причини наводнения и транспортен хаос в тези части на Обедиенното кралство, но явно това не е краят. Домове и пътища останаха под водата, а с..
Норвежката служба за сигурност прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на взривилите се през септември пейджъри за "Хизбула" в Ливан. Експлодиращи пейджъри убиха 9 души и раниха хиляди в Ливан, сред тях е посланикът на Иран При едновременните експлозии на устройствата бяха убити десетки хора, а хиляди бяха ранени. Израел..
Утре или най-късно в сряда се очаква президентите на Съединените щати и на Франция - Джо Байдън и Еманюел Макрон - да обявят, че е постигнато споразумение за 60-дневно прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула". За това съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на високопоставени източници от ливанското правителство. Според панарабският "Аш Шарк..
Първата мраморна статуя, която беше открита на 3 юли в античния град Хераклея Синтика, е на един от осиновените внуци на римския император Октавиан Август. Това е водещата версия на професор Людмил Вагалински, ръководител на проучването на древния град край Рупите. Аргументите на екипа от учени бяха изложени на среща в историческия музей в Петрич тази..
Ректорът на Стопанска академия "Димитър А. Ценов" в Свищов доц. д-р Марин Маринов и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха в Свищов меморандум за сътрудничество. Подчертавайки ролята на Стопанската академия за региона, генералният директор на БНР заяви: "Ще се радваме да отразяваме Вашите дейности и постижения,..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..