Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Възходът на Запада“ - изследване на развитието на човешката цивилизация

Книгата на Уилям Макнийл "Възходът на Запада“ е едно от най-важните исторически изследвания на развитието на човешката цивилизация. Отличена е с Националната награда за историческо изследване през 1964 г., защото притежава  амбициозен хронологически обхват и научна прецизност. Авторът представя световната история като единно цяло – в духа на концепцията за взаимопроникването на културите, разработена от американските антрополози през 30-те години на XX век. В частност "Възходът на Запада“ се опира на разбирането, че основният фактор, който води до исторически значими социални промени, е контактът с представители на чужди култури, които притежават нови и непознати до този момент знания и умения. 


Центровете на високата култура (т.е. цивилизациите) предизвикват тревога и объркване у своите привлекателни нововъведения. Изключително важен е контактът с чужди култури, защото това е основен двигател за социалните промени. Взаимодействията между отделните цивилизации определят посоката на историческото развитие. Макнийл доказва убедително своята теория с експресивно описание на ключови моменти от световната история.

„Писана е в продължение на 8 години. През 1988 година се провежда специална конференция, посветена на нея. Макнийл я определя като книгата на своя живот. Неговите прозрения са важни и днес“, обясни издателят Любен Козарев пред БНР.

Опитът на Макнийл е да разгледа различните огнища на цивилизацията в света като цяло, обясни той в предаването „12+3“. „Авторът показва как изоставащите народи са се поучавали от това, което са постигнали по-напредналите. Той успява да резюмира написаното по въпроса. Негов ментор е знаменитият историк Тойнби. Появата на тази книга попълва една изключително важна празнина“.

И днес се нуждаем от книги, които да ни бъдат ориентир, за да се опитаме да прозрем какво бъдеще ни очаква, каза издателят.

В първата част на том 1 се разглеждат разпространението на неолитното земеделие и селищния живот в Стария свят и подемът на цивилизациите в долините на Тигър и Ефрат, Нил и Инд. Отделено е внимание на  високите постижения на месопотамската цивилизация, появата на космополитна световна система в периода 1700–500 г. пр. Хр., както и развитието на зороастризма и юдаизма. Вълната от варварски нашествия, променила картата на Близкия изток и послужила като отправна точка за развитието на цивилизациите в Индия, Гърция и Китай след 1500 г. пр. Хр., също намира място в изследването.

Втората част на книгата е анализ на епохата на културно равновесие в Евразия: етапите на културен разцвет на средиземноморския елинизъм, Индия и реинтегрирания от исляма Близък изток. Настъплението на елинизма към източната цивилизация и влиянието на космополитната Римска империя допълват анализа. Затварянето на евразийската ойкумена, забележителният културен разцвет на Индия в периода 200–600 г. и влиянието ѝ в Югоизточна Азия и Китай, както и нахлуването на номадски орди в Римската империя и Северен Китай, са неизменна част от съдържанието. Трансформацията на обществената организация и културата под натиска на варварските нападения, както и промените в пограничните райони на цивилизования свят допълват обзора за културното равновесие.

*Уилям Харди Макнийл (1917–2016) е американски историк и автор, известен с теорията си, че контактът и взаимодействието между цивилизациите са движещата сила на човешката история, за пръв път постулирана във "Възходът на Запада“ (1963). Той е почетен професор по история на Чикагския университет, където преподава от 1947-а до пенсионирането си през 1987 г.

Макнийл придобива бакалавърска степен по изкуствата през 1938 г. в Чикагския университет, където е редактор на студентския вестник и е вдъхновен от антрополога Робърт Редфийлд. Получава магистърска степен по изкуствата през 1939 г. (също в Чикагския университет) и написва дисертацията си за Тукидид и Херодот. Заминава в университета "Корнел“ при Карл Л. Бекер, за да работи за докторска степен по история, но през 1941 г. е призован в армията на САЩ и служи във Втората световна война. След края ѝ се връща в „Корнел“ и през 1947 г. защитава докторска дисертация.

През 1947 г. Макнийл започва да преподава в Чикагския университет, където остава през цялата си преподавателска кариера. Става професор през 1957 г. и ръководи катедрата по история от 1961 до 1967 г., утвърждавайки международната ѝ репутация.

През 1988 г. е гост-професор в колежа "Уилямс“, Масачусетс, където води семинар на тема „Възходът на Запада“, като заявява, че преподаването „е най-прекрасният начин да научите нещата“. Според Джон У. Бойър, бивш негов студент и декан на Чикагския университет, Макнийл е бил "един от най-важните историци, преподавали в Чикагския университет през ХХ век“. Той се оттегля от преподавателската дейност през 1987 г. и се премества в Колбрук, Кънектикът. Най-известният труд на Макнийл е "Възходът на Запада: история на човешкото общество“, публикуван през 1963 г., сравнително рано в кариерата му. За него през 1964 г. авторът е удостоен с Националната награда на САЩ за исторически и биографични книги.

Снимки – Уикипедия и изд. Изток-Запад
Издателството на Любен Козарев предлага на българския читател и книгата на Давид Енгелс „ Какво да се прави“. Авторът ще пристигне в България утре.В нея се се разгръща залезът на Запада пред очите ни, и то точно когато смятахме, че сме достигнали цивилизационни висоти.Вече е късно, вероятно твърде късно, да се върви в друга посока и никой не знае какво ще произлезе от сблъсъка между политически коректното мислене и реалността. И все пак трябва да продължим да живеем: да живеем в упадъка на Европа; да живеем с увереността, че утрешният ден ще бъде по-лош от днешния; да живеем със съзнанието, че дните на западната цивилизация, каквато я познаваме, са преброени. Тази книга дава отговори на най-наболелите съвременни проблеми, които са колкото практични, толкова и реалистични.
Цялото интервю на Петър Волгин с Любен Козарев може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Тръмп отново настоява, че иранските ядрени обекти са унищожени

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отново настоя, че американските бомбардировки върху иранските ядрени съоръжения са "унищожили напълно" обектите, след като в доклад се посочва, че някои от тях до голяма степен са оцелели, предаде Франс прес. В своята платформа Truth Social Тръмп повтори честото си твърдение, че "и трите ядрени обекта в Иран са..

публикувано на 19.07.25 в 20:11
Московското летище Домодедово

Временно спряха полетите на две московски летища след атака с дронове

Руските системи за противовъздушна отбрана свалиха в събота три дрона по пътя им към Москва, съобщи кметът на града Сергей Собянин в своя акаунт в Telegram, предаде Ройтерс. Две московски летища - Внуково и Домодедово - спряха пристиганията и заминаванията на самолети от съображения за безопасност, но по-късно възобновиха дейността си,..

публикувано на 19.07.25 в 20:00

Гърция се бори с мигрантския поток от африканци към остров Крит, има задържани

Гърция се бори с мигрантския поток от африканци към остров Крит, като местните власти вече арестуват пристигащите Гръцката брегова охрана спасява мигранти в морето, за да бъдат арестувани на сушата. Прилага се новия закон, който счита, че пристигналите през Либия нелегални мигранти от Северна Африка нямат право на бежански статут...

публикувано на 19.07.25 в 19:47

Продължава гасенето на огнища и тлеещи дървета на пожара в Рила

През целия ден петима огнеборци и горски работници на Рилския манастир гасиха огнища и тлеещи дървета на пожара на 2000 метра в Рила. Това ще продължи още дни, казаха огнеборци, познаващи ситуацията на терена. Пожарникарите и горските работници работят с резачка, правят временни клади, разбират и разцепват тлеещите огромни дънери, където се..

публикувано на 19.07.25 в 19:38
Снимката е илюстративна

Предотвратена е контрабанда на голямо количество кокаин на ГКПП "Капитан Андреево"

МВР, ГДБОП, Агенция „Митници“ и Прокуратурата предотвратиха контрабанда на голямо количество кокаин на ГКПП "Капитан Андреево". Има и задържани лица, но към момента не е ясен техния брой. Източници близки до случая твърдят, че става въпрос за международен канал за трафик на кокаин. Неофициално се твърди, че задържания наркотик е минал през..

публикувано на 19.07.25 в 19:30

Столичното предприятие за битови отпадъци установи опасни материали

Екипът на столичното предприятие за битови отпадъци установи опасни материали - медицински игли, абокати и системи, смесени с битовия отпадък. Това съобщиха във Фейсбук от завода за отпадъци. Веднага е уведомен столични инспекторат, който е извършил проверка на място. Предстои да бъде направена пълна проверка на всички обекти по представения..

публикувано на 19.07.25 в 19:05
Кристи Ноем

В САЩ започва бързо изграждане на палаткови лагери за мигранти

"Уолстрийт джърнъл" съобщи, че Американската служба за имиграция и митнически контрол започва бързото изграждане на палаткови лагери за мигранти в цялата страна, след като получи 45 милиарда долара ново финансиране. Целта е до края на годината да се разшири капацитета им от 40 000 на 100 000 места. Агенцията дава приоритет на големи..

публикувано на 19.07.25 в 18:20