Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заплашена ли е от пробив системата за здравен контрол заради ниски заплати в РЗИ и недостиг на кадри?

Има ли опасност да бъде "пробита" системата за здравен контрол заради ниските заплати в Регионалните здравни инспекции и острият недостиг на кадри?

Повечето от служителите на РЗИ използваха обедната си почивка, за да излязат на символичен протест пред сградата, в която работят. Искането им е едно - достойно възнаграждение.

Надя Гогова е на 42 години и е в групата на младите здравни инспектори: 

"Работата е много хубава и подходяща за всички млади хора с различно образование, но не е перспективна заради ниското заплащане. ... Мога да покажа фиша. Вижте колко вземам чисто - 1064 лева и то е толкова, защото имам малко и извънреден труд. Иначе даже и 1000 лева няма да взема. А съм с 20 години трудов стаж. Времето за компромиси свърши!".


В пъти е разликата в заплащането между редовите служители и инспектори в РЗИ и тези на ръководни длъжности. Затова синдикалистите в институцията настояват месечните им възнаграждения да са не по-малко от 1800 лева. Валентина Георгиева и Бианка Равначка: 

"Ние се оказваме в ролята на работещи бедни, а със солидно образование и магистратури". 

"Заслужаваме да бъдем чути. Трябва да се знае, че рано или късно настъпват ситуации, в които пак ще се сетят, че ни има".

На въпрос на БНР защо две години не са заявили своите искания, протестиращите отговориха: 

"За мен е важен човешкият живот. Не съм мислила дали трудът ми ще бъде възнаграден, но идва един момент, когато, за да искаш достоен живот, трябва да имаш и достойно заплащане. ... Губим младите хора".

Има реална опасност отговорната работа в Регионалните здравни инспекции да бъде блокирана, защото ниските заплати водят до напускане на хора и липса на интерес към обявените свободни места

Колко удачно е времето на днешните протести в контекста на предстоящи избори и от кого очакват реакция? Това коментира Валентина Георгиева, председател на синдикалната организация в РЗИ-Благоевград: 

"Искаме да привлечем вниманието върху нашия проблем. Надяваме се да получим някакви ответни действия. В противен случай си запазваме правото на ефективни стачни действия. Ще изчакаме до 10 дни".


Репортаж на Кети Тренчева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: Кети Тренчева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15