"Ние сме пред революция на жените в Иран. Това е революция и в защита на човешките права, на общите елементарни свободи в тази държава. Младите хора се отричат от модела на ислямизма, от фашисткия ислям в Иран. Те видяха, че това не отговаря на стремежите и мечтите им да са част от този свят. Това се случва, тъй като ръководството на държавата не успя да разбере промените в света и в средите на тези млади хора. Това е заплаха за самата държава и нейната ислямска структура, дикторска, която налага детайлите в живота на всеки в Иран".
Това каза пред БНР журналистът Мохамед Халаф.
И посочи, че през последните две години се забелязва тенденция в радикализация в самото управление на страната.
Според него тези протести едва ли ще имат положителен край:
"Но това ще бъде последвано от други протести, по-големи, защото режимът притежава репресивен апарат, който е в състояние да потушава всеки протест. Тези, които са по улиците в момента, са тези, които са родени след ислямската революция през 1979 година. Те са възпитавани и учени в духа на ислямския шериат, на ислямската революция. Сега казват, че не искат религиозна държава, искат правата си. Рожбите на този ислямски режим излизат в момента срещу него. Всичко е трупано в продължение на 40 години".
В предаването "12+3" Халаф допълни:
"Когато има вълнение срещу иранското ръководство, то започва да обвинява другите държави, тъй като не е в състояние да вижда промяната в обществото си. Този процес е зрял и няма външна намеса в него".
Той подчерта, че Иран е заплаха за целия западен свят, а заради нуждата на Европа от петрол и газ, страната не спира да поставя условия.
"Иран не се притеснява да обяви че окупират Ирак, Ливан, Сирия и Йемен, където са създали структури, въоръжени групи и ги използват за атентати, дестабилизация. Иран е голяма заплаха и заради атомното оръжие".
Интервюто с Мохамед Халаф можете да чуете в звуковия файл.
Френският президент Еманюел Макрон пристига днес във Великобритания на официлано тридневно държавно посещение. За последен път френски президент посети Великобритания през 2008 г., когато Никола Саркози беше приет от Елизабет II. Визитата на Макрон ще бъде първото държавно посещение в Обедиенното кралство, откакто Чарлз III се възкачи на трона...
"Международната роля на еврото е отражение на силата на икономиката на еврозоната, а еврозоната все още се разраства. Миналия месец обявих добри новини за зелената светлина за приемане на еврото от България, а днес продължихме процеса за превръщането му в реалност, потвърждавайки обменния курс на лева спрямо еврото , който утре ще бъде..
Президентът Румен Радев увери днес в София министърът на външните работи на Катар, че България цени високо усилията на тази държава, за да ескалация на конфликта в Близкия изток и приноса за освобождаването през януари на екипажа на кораба "Galaxy Leader". 14 месеца прекараха моряците в плен на йеменските хути. Сред заложниците бяха капитанът..
Овладян е пожарът, който пламна край ямболското село Асеново, съобщават от полицията. Няма пострадали хора и къщи. В късния следобед е възникнал пожар в покрайнините на село Асеново, Ямболско Спасена е нива с неожъната пшеница на площ от 40 дка. Два екипа на пожарната и земеделски производители с тежка техника гасиха огъня.
Голяма територия от държавна и частна гора при дупнишкото село Палатово е обхваната от пожар, който в района около 15.30 ч. днес. Със стихията се борят екипи на кюстендилската пожарна и горски служители от Кюстендил, Невестино, Дупница, а също и от Благоевградска област. Вече е изкарана и техника - булдозер от ТЕЦ "Бобов дол", за да направи..
"Ще предложим на България да стане наблюдател на Европейския стабилизационен механизъм след утрешното решение на Съвета да се присъедини към еврозоната", каза Пиер Граменя, управляващ директор на Европейския стабилизационен механизъм след края на заседанието на Еврогрупата: "След утрешното решение ще можем да поканим България да стане..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви, че "всички японски продукти", внесени в САЩ, ще бъдат облагани с мито от 25%, считано от 1-ви август. Освен това, от същата дата ще бъде наложено 25% мито и върху южнокорейските стоки, предаде Ройтерс. Тръмп публикува писмата с митата, които е изпратил до японския премиер Шигеру Ишиба и до..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..