Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Мая Димитрова:

Роботите се учат да разбират характера на човека срещу тях

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Измина повече от година, откакто технологичният предприемач Илън Мъск оповести концепцията за хуманоидния робот Тесла бот, известен още под името Optimus. Сега, на 30 септември, светът трябва да се запознае и с реално действащия прототип. Роботът ще може да изпълнява опасни, повтарящи се задачи, а в бъдеще може да бъде натоварен и с домакински задължения или да стане придружител на възрастни хора. Optimus трябва да влезе в масово производство до 10 години. Или поне така твърди Мъск.

Изпреварващ удар обаче нанесе китайският технологичен гигант Xiaomi, който вече представи своя прототип. Това стана с интересен етюд на сцената между изпълнителния директор на компанията Лей Джун и самия CyberOne, който, едва ли някой ще се изненада, притежава външни черти, напомнящи на Optimus. Това любопитно технологично съперничество повдига редица въпроси, свързани със засиления интерес в последно време към хуманоидните роботи, реалните нужди от тях, трудностите при разработването и внедряването им, социалните измерения на взаимодействието между човека и изкуствения интелект.

Интересното е, че CyberOne разполага не само с обичайната система за машинно зрение, но и с такава за "разчитане" на човешки емоции. Доц. Мая Димитрова от Института по роботика към Българската академия на науките обясни в подкаста за изкуствен интелект "Черната кутия", че последните тенденции в програмирането включват алгоритми от типа "социален сензор", който дефинира същностна характеристика или профил на човека, с когото роботът общува.

Демонстрация на опита на Пиаже за когнитивното развитие с робот тип NAO
Роботите нямат способността да си поставят цел, подчерта доц. Димитрова. Зад тяхното разработване стоят големи екипи от специалисти - програмисти, психолози, педагози, философи, които изработват нови концепции. А потенциалът за препрограмиране е безкраен.

Всички епизоди на "Черната кутия" ще намерите:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51