Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Радка Кънева: Постиженията на генетиката и геномиката се прилагат все по-често в медицината

Снимка: Ани Петрова

"Гените определят рамката, в която се развива всеки човек. Не всичко зависи от гените. Те се изявяват в определена околна среда. Колкото повече научаваме за нашия геном, толкова повече ще можем да си изясняваме причините за различните болести, за това как да се предпазваме от тях и как по-добре да ги лекуваме. Докато първият прочит на човешкия геном отне десетки години и милиарди долари, днес секвенирането на човешкия геном навлиза все повече в клиничната практика за изясняване на причините за човешките болести и за подпомагане на лечението на различни заболявания".

Това каза пред БНР проф. д-р Радка Кънева, преподавател по биохимия и патобиохимия на студенти по медицина, фармация, дентална медицина, и по молекулярна биология и генетика в магистърска програма по медицинска и биоинформатика във ФМИ, СУ "Кл. Охридски". Тя е изпълнителен мениджър на Център по молекулна медицина на Медицинския университет в София от създаването му през 2006 година.

В Европейската нощ на учените ще участват и учени от Центъра по молекулна медицина. Центърът е изследователското звено, което се занимава с най-иновативните изследвания в областта генетиката и геномиката в България.

В предаването "Хоризонт за вас" проф. д-р Кънева допълни, че младите хора, които проявяват интерес в областта на биомедицинските науки, трябва да започнат заниманията си още в гимназията, за да имат време да разберат дали този тип дейност им е интересна:

"Науката, медицината са области, които изискват време, труд, учене, посвещаване. Децата трябва да имат траен интерес. Все повече в медицината се прилагат постиженията на генетиката и геномиката. В почти всички сфери навлязоха модерните молекулярни техники. Познанието за съвременните методи за изследване ще дадат допълнителен тласък и на желанието на младите хора да навлизат все по-дълбоко в тайните на процесите, които се случват в клетката при различните заболявания. Това е интересна и бързоразвиваща се област. Процесът на учене в нашата област продължава непрекъснато".

Интервюто с проф. д-р Радка Кънева можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Комисията по енергетика отхвърли ветото на президента върху промените в Закона за ВЕИ

Парламентарната комисия по енергетика отхвърли ветото на президента върху промените в Закона за възобновяемите енергийни източници. Това стана без дебати и без присъствие на представители на президентството. Промените в закона, които бяха прегласувани от комисията, бяха защитени от заместник-енергийния министър Ива Петрова: "С приетия..

публикувано на 28.05.25 в 21:59

Арести на лекари в Гърция за източване на Здравната каса

В Гърция са задържани трима фармацевти и двама лекари, с обвинение за организиране на престъпна група по издаване на фалшиви рецепти за скъпо струващи лекарства, които след това продавали на черния пазар за наркомани. Използвали личните данни на пациенти, като изписвали за тях лекарства за лечение на психични болести, които след това продавали на..

публикувано на 28.05.25 в 21:42

Рекордно високи температури за месец май са регистрирани в Испания

Испания преживява първата за тази година гореща вълна. Дни преди края на май температурите в южната част на страната достигнаха до рекордните 40 градуса. "Ситуацията е всичко друго, но не и нормална", казва говорителят на Държавната метеорологична агенция Рубен дел Кампо. По думите му е възможно Испания да преживее най-горещите дни за това..

публикувано на 28.05.25 в 20:59

ДАЗД представи ръководство за рисковете, застрашаващи децата

Практическо ръководство - насоки за рисковете, застрашаващи живота и здравето на децата, и за осигуряване на тяхната безопасност на обществени места, ще бъде предоставено във всички общини, както и ще бъде достъпно за подрастващи, за родители, настойници, учители, психолози и др. Това каза пред журналисти Камелия Николова, главен директор на..

публикувано на 28.05.25 в 20:16

Ще забраняват отново движението на джипове и АТВ-та до Седемте рилски езера

Движението на джипове и АТВ-та до Седемте рилски езера отново ще бъде забранено през летния сезон - готви се специална заповед за въвеждане на забраните, каза за БНР кметът на Сапарева баня Калин Гелев. Насрочена е среща на представители на 9 служби и звена -  Общината, полицията, жандармерията, Регионалната дирекция по горите-Кюстендил, НП "Рила",..

публикувано на 28.05.25 в 20:05
Владимир Медински

Помощникът на Путин Медински е говорил с министъра на отбраната на Украйна Рустем Умеров

Помощникът на руския президент Владимир Путин Владимир Медински съобщи, че се е обадил днес по телефона на украинския министър на отбраната Рустем Умеров и му е предложил точна дата и място на среща, на която двете страни да си разменят меморандуми с условията за прекратяване на огъня. Русия предлага втори кръг преки преговори с Украйна в Истанбул на..

публикувано на 28.05.25 в 19:47
Атанас Запрянов

Атанас Запрянов: България все още няма отговор от САЩ за покупката на "Хаймарс"

България все още не е получила отговор от САЩ за покупката на ракетната система за залпов огън с повишена мобилност "Хаймарс". Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов пред ресорната комисия. Комисията одобри доклада за състоянието на отбраната и инвестиционните планове до 2032 година. Придобиването на ракетна система за залпов огън..

публикувано на 28.05.25 в 19:35