Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Радка Кънева: Постиженията на генетиката и геномиката се прилагат все по-често в медицината

Снимка: Ани Петрова

"Гените определят рамката, в която се развива всеки човек. Не всичко зависи от гените. Те се изявяват в определена околна среда. Колкото повече научаваме за нашия геном, толкова повече ще можем да си изясняваме причините за различните болести, за това как да се предпазваме от тях и как по-добре да ги лекуваме. Докато първият прочит на човешкия геном отне десетки години и милиарди долари, днес секвенирането на човешкия геном навлиза все повече в клиничната практика за изясняване на причините за човешките болести и за подпомагане на лечението на различни заболявания".

Това каза пред БНР проф. д-р Радка Кънева, преподавател по биохимия и патобиохимия на студенти по медицина, фармация, дентална медицина, и по молекулярна биология и генетика в магистърска програма по медицинска и биоинформатика във ФМИ, СУ "Кл. Охридски". Тя е изпълнителен мениджър на Център по молекулна медицина на Медицинския университет в София от създаването му през 2006 година.

В Европейската нощ на учените ще участват и учени от Центъра по молекулна медицина. Центърът е изследователското звено, което се занимава с най-иновативните изследвания в областта генетиката и геномиката в България.

В предаването "Хоризонт за вас" проф. д-р Кънева допълни, че младите хора, които проявяват интерес в областта на биомедицинските науки, трябва да започнат заниманията си още в гимназията, за да имат време да разберат дали този тип дейност им е интересна:

"Науката, медицината са области, които изискват време, труд, учене, посвещаване. Децата трябва да имат траен интерес. Все повече в медицината се прилагат постиженията на генетиката и геномиката. В почти всички сфери навлязоха модерните молекулярни техники. Познанието за съвременните методи за изследване ще дадат допълнителен тласък и на желанието на младите хора да навлизат все по-дълбоко в тайните на процесите, които се случват в клетката при различните заболявания. Това е интересна и бързоразвиваща се област. Процесът на учене в нашата област продължава непрекъснато".

Интервюто с проф. д-р Радка Кънева можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Василев

Асен Василев: Процесът е приключен и България вече е пълноправен член на ЕС

С решението на ЕП днес процесът е приключен и промяната се случи – България вече е пълноправен член на Европейския съюз. Това заяви председателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев във видео обръщение по повод окончателното решение за приемане на страната в Еврозоната: "2021 година, на 30 юни, пуснахме за обсъждане плана за..

публикувано на 08.07.25 в 17:05

Апелативният съд във Велико Търново потвърди 20-годишната присъда на Габриел Тачев

Апелативният съд във Велико Търново потвърди 20-годишната присъда на Габриел Тачев. На 20 юли 2023 г. Тачев, който е бил без шофьорска книжка и пиян, уби на пътя Плевен - Ловеч при катастрофа двама мъже и една жена. В началото на тази година Плевенският окръжен съд постанови 20 години лишаване от свобода при първоначален строг режим за..

публикувано на 08.07.25 в 16:45

Столичната община раздава минерална вода във връзка с горещото време

Столичната община раздава минерална вода във връзка с горещото време. От 13 часа днес вода се раздава на  три пункта: площад "Св. Неделя", пилоните до НДК  и в подлеза на Софийския университет "Св. Климент Охридски" - до изчерпване на количествата. Дейностите са организирани от направление "Социални дейности и интеграция на..

публикувано на 08.07.25 в 16:27
 Кристин Лагард

Управителят на ЕЦБ Кристин Лагард поздрави България за присъединяването ѝ към еврозоната

Гуверньорът на Европейската централна банка Кристин Лагард поздрави България и българските граждани за присъединяването на страната към еврозоната от 1 януари 2026 г. в социалната мрежа "X". "Стигате до този финален момент, когато сте член на еврозоната и когато ще започнете да използвате еврото от първи януари. Знам, че беше здрава работа,..

публикувано на 08.07.25 в 16:24
Опашка за пенсии на 40 градуса в Силистра.

Горещини и опашки: Пенсионери в Силистра чакат на жега, служители без климатик

Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса.  А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия тротоар. Пенсионери чакат с часове, за да получат пенсиите си. И така – втори ден.  Пощенските станции в региона също изпълняват графика за изплащане на пенсиите от 7-о до 20-о число, но с минимален..

публикувано на 08.07.25 в 16:08
Борислав Гуцанов

Борислав Гуцанов: Кметове предложиха 111 обществени сгради за домове за стари хора

Кметове от различни градове на страната са предложили 111 обществени сгради с отпаднала необходимост, които биха могли да се трансформират в домове за стари хора.  Това обяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов след среща с представители на общините. Агенцията за качеството на социалните услуги ще направи..

публикувано на 08.07.25 в 16:06

Обвиняемият за смъртта на Сияна остава в ареста

Окръжният съд в Плевен се извини на журналистите заради ситуацията, при която не бяха допуснати в залата по делото за катастрофата край Телиш, при която загина 12-годишната Сияна.  Обвиняемият шофьор Георги Александров остава в ареста с най-тежката мярка "задържане под стража" след като за втори път съдът не уважи неговото искане за изменение...

публикувано на 08.07.25 в 16:05