Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как гласуват хората с увреждания и какво искат да се промени?

| обновено на 02.10.22 в 08:46
Снимка: БГНЕС

Бойкот на вота или гласуване по съвест – с такива нагласи са част от хилядите хора с увреждания у нас в днешния ден. Някои от тях упражняват правото си на глас независимо от обстоятелствата, с които трябва да се справят – да подадат заявление за гласуване с мобилна урна или да отидат на място в секция. 

Подвижни секции има в населените места с подадени поне 10 заявления за гласуване по този начин. А за хората, които гласуват на място, има възможност да направят това и в секция по избор, достъпна за тях, като се дописват в избирателния списък на секцията.

И на тези избори хората с нарушено зрение са изправени пред трудността да упражнят своя вот заради шрифта както на машините за гласуване, така и на хартиените бюлетини

"Много незрящи хора се отказват да участват в изборите, особено по-възрастните. И това е тъжно", твърди Стефка Пенчева, председател на Регионалната организация на Съюза на слепите в Ловеч.

"За машината – екранът е мъничък. Работим с компютри, работим с мобилни телефони. При тях има функции за мащабиране, за увеличаване на шрифта."

Затова гласуват с придружител, макар да искат да изразят вота си самостоятелно.

"С говорещ софтуер. Там се слага една слушалка в ухото ти, за да може само ти да чуваш какво говори машината и гласът те води. Всичко, което е на екрана, може да се изговори от машината", посочва Пенчева.

Друг начин да гласуват незрящите хора припознават в електронното гласуване от разстояние или по пощата.

Хората с увреждания – зрителни или други, които не им позволяват да упражнят правото си на глас, могат да се възползват от гласуване с придружител, обяснява Валентина Недялкова, председател на Районната избирателна комисия в Ловеч.

"Тоест, да е налице увреждане, а не неграмотност например", уточнява тя.

Преценката за това дали даден гласоподавател може да гласува с придружител е на председателя на СИК, като неговото решение може да бъде оспорено от член на комисията, след което се произнасят всички нейни членове.

Едно лице може да бъде придружител максимум на двама души с увреждания, сочат още разпоредбите на Изборния кодекс.

28-годишният Кристиян винаги гласува. Той е незрящ и в инвалидна количка. Смята за безотговорно да имаме право на избор и "да го пропиляваме".

"По-големият проблем е, когато човек не вижда. Тогава той трябва да има пълно доверие в своя асистент, за да е сигурен, че гласът му е отбелязан правилно. За съжаление не се измисли опция с говореща програма в машината."

Подвижна избирателна кутия

Кристиян има и друга критика – той е на мнение, че там, където има определен брой хора с увреждания, трябва задължително да се разкрива подвижна урна, като отпадне сегашният режим на подаване на заявления, който по думите му има възпираща роля за участие във вота.

Павлина от град Левски също е в инвалидна количка, но гласува с подвижна урна, защото в нейната секция няма достъп за хора с двигателни увреждания – няма нито естакада, нито рамка.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38