Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очаква се в Турция да гласуват около 100 000 души. Броят на секциите е рекорден

| обновено на 02.10.22 в 11:07
Снимка: Тоня Димитрова


Изборният ден в Турция започва с най-много секции зад граница, най-много машини и най-много предварително подадени заявления.

За първи път след падането на комунизма секциите в Турция са 166. В две трети от тях се гласува машинно – с 220 устройства. Рекорден е и броят на предварително подадените заявления – почти 26 хиляди.

Заради по-високият брой секции този път се очаква да няма дълги опашки пред урните, но пък прогнозите са това да доведе и до по-висока избирателна активност в Турция.

За БНР Ефраим Камбероглу, един от неформалните лидери на българската общност в Турция, заяви:

"Според мен тук ще се гласува масово, просто все още е рано. До 20 часа има време и мисля, че хората ще дойдат и ще гласуват, за да има вече в България правителство. Вече на всички им омръзна да гласуват. Няма големи опашки за гласуване в сравнение с предишни избори, защото секциите се увеличиха. Във всички квартали има с по две-три секции повече".

Според местните изселнически дружества пред урните може да дойдат около 100 000 души – това е повече в сравнение с предишните предсрочни избори през ноември, когато гласуваха около 90 хиляди български турци. 

По традиция напрежение в изборния ден в Турция има заради попълването на декларациите. Този път още в методическите указания е описано, че те могат да бъдат предварително попълнени и подписани.

Очаква се вотът в Турция днес да бъде наблюдаван от застъпници на партиите. Проливният дъжд в Истанбул допълнително демотивира хората да отидат да гласуват.

До 10 часа няма секция в Турция, в която гласувалите да са над 200 души.

Изборният ден продължава до 20 часа с възможност за удължаване с един час. 

Изборният ден започна без напрежение. Напливът рано сутринта не е толкова голям. Пред изборните секции има указания на турски език за работа с машините.

Повече чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Тоня Димитрова
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анастасия Димитрова

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно , възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста , а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника" ? " Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана , има хора, които са с феноменална..

публикувано на 26.03.24 в 10:39

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Пътна карта на Сглобката по модела на руско-турските взаимодействия

Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток". А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток. Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта. Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из..

публикувано на 24.03.24 в 12:39

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Затвор до живот за „реч на омразата“

Помните ли онзи тревожен фантастичен трилър на Стивън Спилбърг с Том Круз „Специален доклад“, вдъхновен от разказ на великия виртуоз на футуристичните антиутопии Филип К. Дик? Там специаризиран полицейски отдел ловеше престъпници преди да са извършили престъпление. Експериментът приключи ужасяващо, както може и да се очаква. Е, сега..

публикувано на 23.03.24 в 14:50

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между прогнозните по-високи цени на КЕВР за въглеродните емисии и по-ниските цени на пазара, както и от..

публикувано на 23.03.24 в 14:33

Коментар на Петър Волгин: Пак Посолството ще решава

Едва ли има нормален човек в България, който да смята, че преговорите между коалиционните партньори за съставяне на ново правителство буксуват заради тежки спорове по отношение на принципи и реформи. А пък още по-смешно става, когато едните управляващи почнат да обясняват колко неприятно били изненадани от действията на партньорите си, а пък..

публикувано на 23.03.24 в 12:30

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов: "Причината за..

публикувано на 23.03.24 в 07:20

Депутатите приеха да бъде създаден Съвет за координация на политиките за българите зад граница

Създаването на Съвет за координация на политиките за българите зад граница предвиждат приети на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България.  Парламентарните групи на "Възраждане" и ИТН гласуваха против, БСП се въздържаха.  Съветът ще спомага за решаването на въпроси от координационен характер, свързани със..

публикувано на 20.03.24 в 14:33