Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Знеполски: Обществото очакваше промяна в политическата култура, излизане от махленското и обидите, а това не се случи

"Трябва да се разделим с мантрите за революционна промяна, обществото не се нуждае от постоянни катаклизми и пренареждане"

Снимка: minaloto.bg

Обикновено изборите стават на емоционална основа и предварителни нагласи, както и на желание да се накаже. Това обясни пред БНР проф. Ивайло Знеполски, който е философ, културолог, изкуствовед, университетски преподавател и бивш министър на културата.

„Излизането от дома и гласуването не е много изморителна дейност. Вече обаче има липса на вяра, че изборите могат да доведат до ситуация, която да бъде различна от тази досега. Това е свързано със способността да се избира. Голяма част от нас загубиха способността да избират и преценяват, да правят разлика между големия проблем и всекидневния. Хората започнаха да разчитат на чудеса. Нашето общество се нуждае колкото от политолози, толкова от психолози и психиатри“.

Ние сме исторически доста по-назад от развитите западни държави и не сме изстрадали демокрацията, обясни проф. Знеполски. „Не сме платили цена за нея. Смятаме я за консумативно благо и не я разбираме адекватно. Това води до един масов махмурлук. Тя не е системата, която осигурява голямото благоденствие, но ти дава възможност да се бориш за него и да го извоюваш“.

Обществото очакваше промяна в политическата култура, обясни професорът. „То очакваше по-цивилизовани отношения и излизане от махленското, от обидите. Това не се случи, защото половината партии са съвсем скоро създадени и основната им грижа е да си набавят някаква идентичност. Те я търсят по линията на заклеймяването. Това е съпроводено с липса на опит в управлението и на контакт с нагласите и нуждите на хората.  Това е една голяма пречка. Тези, които се борят за някаква идентичност , застават най- често зад месиански лозунги. Ако погледнем хронологично ще видим, че периодично се появяват подобни образования. Това не позволява да се образува едно истинско политическо пространство“.

Един път установили някаква форма на демокрация, трябва да се разделим с мантрите за революционна промяна, обясни преподавателят. „Тоталното разрушаване, подменяне, нови начала и сменяне на системната – това са кухи мантри и не водят до никъде. Обществото не се нуждае от постоянни катаклизми и пренареждане“.

Цялото интервю на Георги Марков с проф. Ивайло Знеполски може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София се открива 20-ата Световна среща на българските медии

Днес в София ще бъде открита 20-ата Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция. Тя ще премине под мотото "Медии и знание". Очаква се участниците да се включат в тържеството пред паметника на "Св. св. Кирил и Методий" пред Националната библиотека. Според предварителната програма в неделя е предвидено..

публикувано на 24.05.25 в 08:14

Шествия в страната за празника на българската просвета и култура

В Ловеч, където през 1901-ва година за първи път е изпят "Химнът на светите Кирил и Методий" по едноименното стихотворение на Стоян Михайловски и музиката на Панайот Пипков, днешният празник на българската просвета и култура и славянската книжовност ще бъде отбелязан с молебен, празнично дефиле и награждаване на изявили се учители и ученици. В..

публикувано на 24.05.25 в 08:02

Президентът ще бъде гост на честванията за 24 май в Благоевград

Президентът Румен Радев ще бъде гост на Благоевград по повод Деня на българската азбука, просвета и култура - 24-ти май, който е и празник на Благоевград. По традиция празникът на буквите, българската просвета и култура започва в двора на Националната хуманитарна гимназия - Бивша Солунска, която носи името на светите братя Кирил и Методий и..

публикувано на 24.05.25 в 07:53
Възпитанички от 4 основно училище

Арт инсталация "Буквите" е изложена в центъра на Монтана

Арт инсталация "Буквите" е изложена на центъра на Монтана. В една от тревните площи, на площад "Жеравица", са подредени всяка една от буквите от българската азбука.  Изпълнението е на възпитаници от 4 основно училище "Иван Вазов". Поводът е 24 май. През седмицата арт изложбата бе посетена с интерес от ученици и деца от детските градини в..

публикувано на 24.05.25 в 07:50

Честваме Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

На 24 май честваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Празникът се отбелязва тържествено в цялата страна. Празникът в София започва в 10:30часа. Шествие ще тръгне от площада пред Националния археологически музей, ще премине по бул. "Цар Освободител" до Националната..

публикувано на 24.05.25 в 07:20
Фондация -

Фестивал на занаятите в Добрич събира занаятчии, певчески и танцови състави

Добрич се превръща в сцена на традициите, благодарение на Фестивала на занаятите и изкуствата, който се организира от Фондация - "Добруджа - история, традиции, култура", в партньорство с Община Добрич.  В продължение на три дни добруджанският град е център на любовта към родното място, където се срещат миналото и бъдещето.  Все по-големият..

публикувано на 24.05.25 в 06:45
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп призова Стармър да се фокусира върху сондажи в Северно море

Доналд Тръмп призовава Киър Стармър да спре да подкрепя възобновяемата енергия от вятърни мелници и да се съсредоточи върху сондажите за нефт и газ в Северно море, съобщи вестник "Таймс", позовавйки се на публикация на Доналд Тръмп в социалните медии. Американският президент заяви, че наскоро договорената търговска сделка между двете страни "работи..

публикувано на 24.05.25 в 05:24