Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руската Дума единодушно одобри анексирането на окупирани украински територии

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Депутатите в Държавната дума на Русия единодушно подкрепиха анексирането на контролираните от руската армия територии в Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка област. Очаква се утре съответните документи да бъдат ратифицирани и от горната камара на парламента - Съвета на федерацията.

В съответствие с предложените от президента Владимир Путин федерални конституционни закони новите региони влизат в състава на Руската федерация като четири отделни субекта. До 1 януари 2026 г. ще действа преходен период, през който  регионите ще се интегрират в икономическата, финансовата и правната система на Русия. От 1 януари догодина навсякъде се въвежда руската рубла. Дотогава се допуска използването и на украинската гривна. В качеството си на специален представител на президента по ратифицирането на договорите министърът на външните работи Сергей Лавров заяви пред депутатите:

"Растат реалните заплахи за живота и безопасността на хората, грубите и масовите нарушения на правата на човека, включително дискриминация и преследване заради национална принадлежност, език, вероизповедание и политически убеждения. Ние реагираме не на измислени заплахи в далечни страни. Ние защитаваме нашите граници, нашата родина, целия наш народ".

Попитан в какви точно граници новите територии стават част от Руската федерация, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отговори:

"Луганската и Донецката народна република - в границите от 2014 г. Херсон и Запорожие - ще продължим да се съветваме по въпроса за границите с населението на тези области". 

Песков не можа да отговори на въпроса дали контролираните от Киев части от Херсонска и Запорожка област са украински или руски територии. Той беше помолен да коментира острите критиките на чеченския лидер Рамзан Кадиров по адрес на руските военни. Говорителят на Кремъл определи изказването на Кадиров като “много емоционален момент” и допълни, че предпочита да се придържа към по-балансирани и обективни оценки.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петко Петков

Петко Петков: Еврото е "куха тема" и политици я използват, за да трупат дивиденти

По-голямата част от сондажите на социологическите агенции показват, че българите са за влизане в еврозоната. Има и скептици, което е нормално и те са около 1/3 от обществото. Т ук е ролята на големите лидери и водачи, да се обясни и да се преработи страхът, и хората да имат повече доверие към евросистемата, коментира Петко Петков, социолог..

публикувано на 25.02.25 в 13:30

Пожар е избухнал в автобус на обществения транспорт в Габрово

Пожар в автобус на обществения транспорт в Габрово e пламнал тази сутрин към 5:30 часа. В превозното средство не е имало пътници. При инцидента са нанесени материални щети. Инцидентът е станал рано сутринта, докато автобусът на градския транспорт се е движил към първа спирка, откъдето трябвало да качи пътници. Пламъците бързо са били..

публикувано на 25.02.25 в 13:15
Стефан Сежурне

ЕС обмисля споразумение с Украйна за критичните суровини

Европейският комисар по индустриалната стратегия Стефан Сежурне, който е изпълнителен заместник-председател на Европейската комисия, спомена за споразумение между Украйна и ЕС за критичните суровини, което по неговите думи ще бъде от взаимна изгода за двете страни. Сежурне заяви това вчера по време на визита в Киев и срещи с представители на..

публикувано на 25.02.25 в 13:12
Снимката е илюстративна, унищожени танкове и други бронирани военни машини в Украйна, 9 юни 2023 г.

Все по-възрастни са руските военни, сражаващи се в Украйна

"Руснаци над 50 години се сражават и умират в Украйна", под това заглавие вестник "Файненшъл таймс" помества обширна статия с данни и анализ защо руските "дядовци" грабват оръжията. База данни, събирана в продължение на три години от руското независимо разследващо издание "Медиазона", заедно с руската служба на Би Би Си и други медии,..

публикувано на 25.02.25 в 12:57

Съветът за сигурност на ООН одобри предложена от САЩ резолюция за Украйна

Съветът за сигурност на ООН одобри в понеделник предложената от американското правителство резолюция за Украйна, която съдържа призив за бързо прекратяване на войната и в която Русия не е окачествена като агресор, предаде ДПА. Това е първият път, в който Съветът за сигурност одобрява съвместна резолюция за войната в Украйна. Десет страни..

публикувано на 25.02.25 в 12:57
Зима в Кипър

Температурен рекорд регистрираха в Никозия

В кипърската столица Никозия падна 40-годишен температурен рекорд заради студения фронт "Корал", който вече почти седмица влияе на острова. Рекорд бе поставен и в потреблението на електроенергия.  Очаква се към четвъртък - петък времето да се нормализира с температури, близо до сезонните стойности, казаха от Метеорологичната служба...

публикувано на 25.02.25 в 12:41
Петьо Петров

СГС отново върна на прокуратурата обвинителния акт срещу Петьо Еврото

Софийският градски съд за втори път върна на прокуратурата обвинителния акт срещу Петьо Петров, по-известен като Петьо Еврото, но уважи искане на държавното обвинение - за бившия следовател да бъде издадена европейска заповед за арест.  Според съдия Мирослав Георгиев, въпреки че делото срещу Петров е публично известно, фактът, че той не се..

публикувано на 25.02.25 в 12:24