102 750 000 лева нов дълг са поети под формата на държавни ценни книжа със срочност десет години и половина. Това е сухата статистика от аукциона на 3 октомври, където бяха предложени книжа за 200 милиона лева, но не бе проявен достатъчно инвеститорски интерес към цялата емисия. Седмица по-рано едвам бе преминат прагът на обема на емисията, но поръчките не бяха одобрени в цялост – изводът, по-скъп дълг, нисък инвеститорски интерес.
В новия епизод на подкаста „На всяка цена“ управляващият директор на MK Brokers Николай Ваньов коментира, че това е очакван развой на събитията. „Поради няколко причини: на първо място, банките вече виждат достатъчно възможности, за да инвестират своите свободни ликвидни средства. Другият голям играч на пазара на държавни ценни книжа (ДЦК) – пенсионните фондове, със сигурност са в изчаквателна позиция поради сериозните загуби, които реализираха от началото на годината“, обясни Ваньов, според когото при част от банковите групи у нас с чуждестранна собственост има изтегляне на ликвидност в посока банката – майка. Анализаторът припомни, че БНБ се е намесила в подобна ситуация в началото на кризата с коронавируса и не изключи нов ход от страна на централната банка.
Кратки емисии ДЦК и/или външен пазар
Поемането на допълнителни задължения е необходимо заради предстоящите падежи, както и за покриване на разходите за помощи за бизнеса и за най-уязвимите групи от населението през зимата. Лимитът на нов дълг за годината е 10,3 млрд. лева, като над 2 млрд. лева вече са поети от вътрешния пазар и 2,25 млрд. евро – от външния пазар. „Когато има нов парламент, независимо каква ще е продължителността на живота му, трябва да се потърси увеличаване на дълговия лимит“, смята Ваньов.
Според него по-разумно е страната ни да премине към сконтови краткосрочни емисии на вътрешния пазар или отново да излезе на външните пазари. Осъществената емисия от 2,25 млрд. евро през септември е успешна, макар и по-скъпа, смята пазарният анализатор.
По думите на Ваньов, финансовото министерство е възприело изчаквателна позиция през май, когато други държави са успели да наберат дългов ресурс от международните пазари при сравнително по-добри условия. „С осъществената емисия практически ресурсът за дълговото погашение през май е осигурен“, коментира анализаторът, но предупреди, че по този начин не се решават всички дългови проблеми на хазната.
Според него бюджетното салдо трябва да се балансира чрез кратки емисии на вътрешния пазар, „които са отдавна позабравен инструмент“, както и да се помисли за нова емисия на външните пазари, която може да се окаже с по-благоприятни условия при правилно претеглен матуритет от вътрешни емисии.
Пикът на високите лихви – обозрим, но ни е нужно търпение
Овладяването на инфлацията е приоритет номер едно на централните банки, заради което започна и сериозното повишаване на лихвите (след като бяха прекратени програмите за стимулиране на икономиката чрез изкупуване на дългови книжа). Според Николай Ваньов, наближава моментът, в който централните банки вече ще започнат да намалят темпото на увеличаване на лихвите. Пример за това е Австралия, където ръстът на основните лихви е по-нисък спрямо очаквания.
Интересен пример е Великобритания, коментира пазарният анализатор, където покачването на лихвите се съчетава с програма за изкупуване на дългови книжа. „Не е изключено ЕЦБ в някакъв момент да прибегне до същия ход. Възможно е през октомври да има ново сериозно покачване със 75 базисни на лихвените равнища (jumbo hike), но не вярвам след това да последва ново. Франкфурт чака момента да натисне бутона за спиране на покачванията“, коментира още Ваньов.
Как лихвената политика на централните банки влияе върху потребителския портфейл и каква е ролята на руската война в Украйна върху дълговите пазари – това са само част от въпросите, повдигнати в новия епизод на подкаста „На всяка цена“.
Всички епизоди на "На всяка цена" ще намерите:
С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..
Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..
От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..
Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..
Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента. Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..
България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо. Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..