Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланиците на ЕС одобриха осмия пакет санкции срещу Москва, включващ ценови таван за руския петрол

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Страните членки на Европейския съюз се споразумяха за нов кръг от санкции срещу Русия заради агресията й срещу Украйна, съобщи чешкото председателство на ЕС в сряда, предаде Ройтерс..

"Посланиците постигнаха политическо споразумение за нови санкции срещу Русия – силен отговор на ЕС на незаконното анексиране на украински територии от Путин“, обяви чешкото президентството в "Туитър".

Посланиците на 27-те държави членки одобриха и подписаха в сряда предложения таван за цената на руския суров петрол, доставян до страни извън Съюза, като част от осмия пакет от санкции на блока срещу Москва, съобщава "Файненшъл таймс", цитирайки четири свои източника, запознати с решението.

Горната граница на цената е в процес на преговори от месеци между партньорите от Г-7. Длъжностни лица, информирани за разговорите, казаха пред "Файненшъл таймс", че точните подробности за горната граница на цените не са включени в осмия санкционен пакет в очакване на приемане им от Г-7, и че ще е необходимо ново единодушно съгласие за прилагането им.

ЕС също така се съгласи, че ще вземе предвид ефективността, международния отговор и въздействието върху собствените си икономики от тавана на цените на петрола, когато решава как да го наложи, добавиха източниците на финансово издание.

Новите санкционни мерки ще включват "забрана на морския транспорт на руски петрол до трети страни над горна ценова граница на петрола и забрана за свързани услуги, разширена забрана за внос на стоки, забрана за предоставяне на ИТ (информационни технологии), инженерни и правни услуги на руски субекти, освен това забрана за износ на технологии", както и "разширяване на режима на санкции" до Херсон и Запорожие, както и "нови критерии за заобикаляне на санкциите и нови санкционни списъци".

ЕС беше подложен на натиск да сключи сделка по новия пакет, който също така включва повече ограничения върху вноса и износа на стоки и санкции срещу руски правителствени служители в отговор на анексирането на четири украински региона от Путин. Това последва набързо организирани референдуми, които западните държави обявиха за незаконни.

Санкциите ще влязат официално в сила след публикуването им в Официалния вестник на ЕС, което се очаква по-късно тази седмица.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дамски клуб "Монтана на токчета" събра 2500 лева за благотворителна кауза

50 жени рисуваха 50 картини за благотворителна кауза. Дамски клуб "Монтана на токчета" събра 2500 лева. Със средствата ще бъдат подпомогнати с хранителни пакети нуждаещи се жители от Монтана. Членовете на дамския клуб за осма година показаха, че благотворителността е една от силните им страни. Събитието премина под наслов "С Коледния дух в..

публикувано на 23.11.25 в 00:08

Летището в Айндховен е затворено заради дронове

Летището в Айндховен беше затворено тази вечер заради дронове, написа нидерландският военен министър Рубен Брекелманс в социалната мрежа "Екс". „Средствата за борба с дронове са готови за действие“, добави Брекелманс. В петък вечерта военните са използвали оръжията срещу дронове над военновъздушната база във Волкел, на 40 километра североизточно от..

публикувано на 22.11.25 в 23:59

Забранени за продажба у нас лекарства открити в магазини в София

Множество лекарства, забранени за продажба в България, са открити в два търговски обекта в столицата при специализирана акция на „Икономическа полиция“ - СДВР, съобщиха от МВР.  Операцията е проведена вчера съвместно с експерти от столичната Регионална здравна инспекция, Националната агенция по приходите и Агенцията по безопасност на храните...

публикувано на 22.11.25 в 22:46

Расте броят на жертвите на израелските удари в Газа

Най-малко 24 души са убити и 54 ранени при израелските удари срещу ивицата Газа, съобщава Асошиейтед прес, позовавайки се на здравните власти в анклава. По-рано кабинетът на израелския премиер Бенямин Нетаняху съобщи, че са убити петима висши членове на "Хамас", в отговор на нарушаване на примирието от страна на палестинската групировка. Според..

публикувано на 22.11.25 в 22:16
Председателят на КОП 30 в Бразилия Андре Кореа до Лаго

В споразумението от КОП 30 не се споменават изкопаемите горива

Окончателният проект за споразумение между близо 200 държави на конференцията на ООН за климата КОП30 в Бразилия не споменава изрично изкопаемите горива, предаде Франс прес. Текстът, който все още предстои да бъде ратифициран с консенсус на заключителна сесия в Белем, призовава за утрояване на финансирането за адаптация към климата в развиващите се..

публикувано на 22.11.25 в 22:10

Хиляди протестираха в Марсилия срещу насилието свързано с наркотиците

Хиляди граждани и десетки политици се събраха във френския град Марсилия, за да осъдят насилието на нарко престъпниците след бруталното убийство на 20- годишен младеж - брат на активист срещу наркотрафика. В бели дрехи, с вдигнати високо ръце като знак за отхвърляне на насилието над 6000 души почетоха паметта на 20- годишния марсилец Мехди..

публикувано на 22.11.25 в 21:35

"Политико": ЕС и Великобритания ще се включат в преговорите по мирния план на Тръмп за Украйна

ЕС и Великобритания ще се включат в преговорите на високо равнище по мирния план на Доналд Тръмп за Украйна, съобщи "Политико", като се позова на високопоставен европейски източник. Разговорите започват утре в Швейцария и бележат важен дипломатически пробив за Брюксел и Лондон, които досега бяха изолирани от процеса. В срещите ще участват..

публикувано на 22.11.25 в 21:14