Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ налагат санкции представители на властите в Иран заради смазването на протестите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

САЩ обявиха, че налагат икономически санкции на седем високопоставени представители на властите в Техеран заради ролята им в смазването на протестите в страната. Повод за демонстрациите стана смъртта на млада жена от кюрдски произход, задържана за неспазване на строгите правила за облекло.

Обект на санкциите срещу висши ирански представители са вътрешният министър Ахмад Вахиди и министърът на комуникациите Иса Зарепур, който според Вашингтон е "отговорен за срамния опит за блокиране на интернет".

Висши служители на службите за сигурност също са подложени на ограничения, които включват замразяване на активите им в САЩ и усложняват достъпа им до международната финансова система.

През последните седмици Иран е разтърсен от протестна вълна след смъртта на 22-годишната Махса Амини, от кюрдски произход, задържана от нравствената полиция в столицата Техеран за неспазването на стриктните правила за облекло на жените.

Над 90 души са били убити в Иран от началото на демонстрациите, сочат данни на неправителствената организация "Иран хюман райтс". Властите съобщават за около 60 загинали, включително 12 души от силите за сигурност и над 1000 арестувани, от които 620 са освободени.

"Амнести интернешънъл" твърди, че над 80 са загиналите при ескалирали протести в Захедан, като там поводът за недоволството са обвинения срещу полицейски началник в изнасилване на 15-годишно момиче. Медии, близки до властта в Иран описаха сблъсъците като терористични действия, довели до смъртта на петима души от Иранската революционна гвардия.

Президентът Ебрахим Раиси нареди разследване на изблиците на насилие в Захедан. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Задържаха жена, заплашвала с нож лекари и пациенти на поликлиниката в Търново

Полицията във Велико Търново задържа жена с нож, която е буйствала и заплашвала лекари и пациенти по коридорите на поликлиниката в центъра на града. Няма пострадали, съобщи за БНР говорителят на Областната дирекция на МВР Мариана Христова. "Получен е сигнал от лекари в поликлиниката, че в сградата има жена, която крещи и се разхожда с нож в ръката из..

публикувано на 05.02.25 в 16:35

Отпадъци горят в столичния квартал "Христо Ботев"

Отпадъци горят в столичния квартал "Христо Ботев".  От пожарната служба уточниха, че няма данни за пострадали хора. Вероятно сред горящите отпадъци има и автомобилни гуми. На място са изпратени екипи на пожарната. 

публикувано на 05.02.25 в 16:12

"Грижа в дома" и "Топъл обяд" ще продължат да се изпълняват

Две от най-популярните социални програми - "Грижа в дома" и "Топъл обяд", ще продължат да се изпълняват и през тази година. В това увери социалният министър Борислав Гуцанов пред ресорната парламентарна комисия.  За целта ще са необходими общо около 440 милиона лева.  Министър Гуцанов посочи, че са установени отклонения в изпълнението на програмата..

публикувано на 05.02.25 в 16:10

МО отчита ръст на желаещите да служат в армията

Министерството на отбраната отчита ръст на желаещите да бъдат войници. Техният брой е нараснал между 3 и 5 пъти, след като заплатите бяха увеличени с 30 процента.  Министърът на отбраната Атанас Запрянов отбеляза, че увеличението при генералите е около 30 процента, за сержантите - до 33 на сто, а за войнишкия състав процентът е по-висок, защото там е..

публикувано на 05.02.25 в 16:01
Бившият следовател Петьо Петров-Пепи Еврото и фасадата на клуба

Изслушването за Петьо Еврото в НС беше отложено

Изслушването в Народното събрание за предприетите действия по издирване на Петьо Велков Петков, известен като Петьо Еврото във връзка с повдигнатите срещу него обвинения, беше отложено. В него поради ангажименти няма да участва министърът на вътрешните работи Даниел Митов, а зам.-министър. По темата ще бъдат изслушани още председателят на..

публикувано на 05.02.25 в 15:46

НС прие на първо и второ четене законови промени, свързани със смесването на биогоривата

Парламентът разреши разширяването на обхвата на биогоривата, с които след 1 март 2025 г. да бъде извършвано смесването им за бензинови двигатели от нефтен произход в определено съотношение. Това стана чрез приемане на две четения в едно заседание на промени в Закона за енергията от възобновяеми източници. Вносители са депутати от четирите формации,..

публикувано на 05.02.25 в 15:38

Нови 22 стоманобетонни панели в платното за Румъния на Дунав мост при Русе

Монтирани са 22 нови стоманобетонни панели в затворения близо 400-метров участък в посока Румъния на Дунав мост при Русе. Основният ремонт на съоръжението се изпълнява по график и без спиране на трафика, който преминава по обновената през миналата година отсечка. Това съобщиха от АПИ. В периода между 29 януари и 4 февруари са демонтирани 26 от..

публикувано на 05.02.25 в 15:35