Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бивш съветник на Кремъл: Западът ужасно персонализира руската политика. Путин е фронтменът

Преврат е възможен, но е невъзможно да се осъществи дирижиран политически проект, смята историкът

Владимир Путин
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Западът ужасно персонализира руската политика. Путин, дори и да решава нещо, взема максимум 3% от всички решения. Путин е фронтменът. Този модел на властта е бил установен още по времето на Елцин. Елцин също бе просто една фасада за решенията на властта, а решаваха основно други хора."

Това казва историкът Глеб Павловски, бивш политически съветник на руския президент Владимир Путин от 2000 до 2011 година в интервю за Европейския съвет за радио и телевизия (EBU).

"И този модел се запази, защото Путин не беше наистина лидер, за разлика от това, което сме смятали и аз съм смятал. Той не е искал да взима лично всички решения. Той контролираше някои области, сделките на най-високи нива някога са преминавали само през него. А сега аз и в това дори вече не съм сигурен, най-вероятно не. Да, той контролира някакъв баланс, но това доказва само, че е консервативен, но не и че е лидер."

"Всички искат да бъдат след Путин, да станат негови приемници, но никой не знае как точно да направи това и кой ще успее. Нещо повече, самото решение на Путин за начало на войната на 24 февруари беше свързано с желанието му да намери такъв сектор, в който приемането на решения да става единовластно, да се прояви като самодържец. И когато се оказа, че такъв сектор не е останал, на него му потрябва война, защото тук вече никой не можеше да му каже „не“.

Дразнеше го това, че около него хората пресмятаха по какъв начин да станат първи след него и той не харесваше това, защото не можеше да го управлява. Така че той показа на държавата, че около него няма нито един друг лидер, че това са само жалки хора, които в сравнение с него, дори на този етап, са просто никой. Той показа това. И второ, той ги накара пред всички, пред обществото, да му се закълнат във вярност. Това беше много хитър ход, може би най-хитрият му ход. Но след това много бързо се изясни, че той не може да ръководи войната, която започна. Той разчиташе на бърза победа. Погледнете западните медии от този момент – най-малкото 80 на сто от експертите казваха, че войната ще продължи седмица, че руснаците ще завземат Киев за три дни. Но всичко това не се случи", коментира Глеб Павловски.

"Днес не трябва да приемаме за чиста монета ничие публично изявление. Това е част от военната игра. Всеки от участниците, всяка от страните води своя игра в новата реалност, която е инициирана от Путин, но самият той не успява да управлява. Ето къде е опасността. Опасността е в това, че инициирайки военни обстоятелства, той фактически загуби контрол над случващото се. Не само в Украйна, но и в региона, в света. И  сега е възможно всичко. Всички ние трябва да сме наясно, че това вече е нова ситуация, която преди беше невъзможна. Разбира се, в онези години никой, в това число и самият Путин, не е мислил, че може да се стигне до използването на ядрени оръжия."  

Ядрената реторика на руския лидер предполага, че той се чувства "добре защитен" в своята "специална военна операция" в Украйна, но мобилизацията в страната е била "много опасна стъпка", смята бившият политически съветник на руския президент.

"В действителност не можем да кажем нито кога, нито как ще приключи всичко това. Да, някакво движение има, но това движение не е в някаква конкретна посока, не е движение към някакво европейско мислене. Това не е движение от реакционност към прогрес. Това всъщност е тревога, безпокойство. Хората се лутат, нещо им хрумва, но ние не знаем какво им е хрумнало, защото няма нито едно място, където те биха могли да споделят. Това е толкова опасно. Следователно, как можем да предвидим нещо?

Ето, представете си, например, че Рамзан Кадиров реши да извърши депутинизация. Вие мислите, че е невъзможно, а аз мисля, че е възможно. Не става въпрос за това, а за наследника, самата идея за наследника, тя проработи веднъж по време на прехода от 1999 към 2000 г. и е невъзможно да се повтори. В края на краищата, този проект се основаваше на все още доста добре развита политическа инфраструктура. И тази инфраструктура, честно казано, не беше по-слаба от тази в Източна Европа. Това беше много голяма инфраструктура, развита и в регионите, и в центъра, комуникативна и т.н. Без всичко това партийната инфраструктура е невъзможна, и такъв проект е невъзможен. Преврат – да, той е възможен, но е невъзможно да се осъществи някакъв дирижиран политически проект. И мисля, че Путин разбра това, когато започна война."

Глеб Павловски определя като "чудовищна грешка" убиването на федерализма.

"В това число и наша, през 90-те години, когато ние фактически убихме федерализма, а той тъкмо беше започнал да се развива. Той се развиваше, а всяка област, регионите, се развиваха различно. И аз не виждам в това нищо опасно, това изобщо не е опасно. Биха настъпили, разбира се, регионализация, федерализация. Да, аз смятам, че всеки регион би могъл да избере различен път за развитие, някои навярно щяха да се обединят, да създадат нещо подобно на Чеченската република, например. Но аз не виждам в това нищо опасно, та нали те няма изчезнат, да отлетят нанякъде. Сегашната централизация обаче е безумна, всичко е подчинено на тази централизирана политика, която наистина понякога бива смекчена, но това става някак принудително  и изключително бавно. А регионите се нуждаят от повече свобода. 

Впрочем, дори самият Путин по време на Covid епидемията предприе стъпки към частична федерализация: той в известен смисъл отстрани Москва, Кремъл, от приемането на решения по въпросите, свързани с борбата против епидемията и го възложи на губернаторите. И в общи линии това сработи. Състоянието ни след епидемията бе значително по-добро от очакваното. И аз не виждам в какво и къде централизацията е по-успешна. Това, което той сега казва, просто не е за слушане. 

Неговите разсъждения по теми от руската история (аз все пак съм историк, и може би поназнайвам нещо за руската история) са ужасни, даже невежи. Аз не знам, какви източници чете той, дори не мога да разбера. Той разгони всички, целия Кремъл. Едно от първите неща, които Кремъл ликвидира доста отдавна, това беше стратегическият екип. Това стана много отдавна. Още в края на президентския мандат на Медведев. Заедно с Медведев си тръгна и целият този стратегически щаб. И се появи Съвета за безопасност като алтернатива, но той така и не се превърна в онзи мозъчен тръст. Но този Съвет разполага с огромни средства, направо гигантски от гледна точка на свършената работа. И всеки член на този орган, за разлика от ФСБ (Федерална служба по безопасността) или разузнаването, или пък армията дори, може да си тръгне. Тях никой не ги държи насила, всеки по всяко време може да се пенсионира, така да се каже, но тогава вече няма да получава тези пари. Но те днес играят съвсем друга роля, съвършено различна дори от ролята на управляем комплекс, която изпълняваха по време на първите два президентски мандата на Путин. Днес те са истинска силова структура." 

В отговор на въпрос как Владимир Путин може да реагира на решението на Нобеловия комитет да присъди наградата за мир за 2022 г. на руската правозащитна организация "Мемориал", Павловски заявява, че е малко вероятно Путин да смята Мемориал за "нещо сериозно", защото „за него тези неща са само пропаганден акт“.

Чуйте мнението на Глеб Павловски в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32