Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ поставят като приоритет конкуренцията с Китай в стратегията за национална сигурност

Американският президент Джо Байдън по време на срещата на върха ЕС-САЩ в Брюксел, 15 юни 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Съединените щати поставят като приоритет конкуренцията с Китай, който считат за единствения глобален съперник и същевременно ще се работи за възпиране на "опасната" Русия.

Това е записано в стратегията за национална сигурност на Съединените щати, чието публикуване беше забавено заради войната в Украйна.

В американската стратегия за национална сигурност е записано, че 20-те години на 21-ви век ще са "решаващо десетилетие за Америка и за света", както за намаляване на конфликтите, така и за справяне с ключовата обща заплаха - климатичните промени.

"Най-неотложното стратегическо предизвикателство за Съединените щати идва от държави с авторитарно управление и ревизионистка външна политика", пише в стратегията.

Владимир Путин е непосредствена заплаха за свободната и отворена международна система, като безразсъдно нарушава основите на международния ред с бруталната война срещу Украйна, се посочва още в документа.

В контраст Китай е единственият конкурент, който едновременно има намерение да промени международния ред и разполага с икономическа, дипломатическа, военна и технологична власт да постигне целта си.

Стратегията за национална сигурност на Съединените щати съвпада с приоритетите на настоящата президентска администрация, изложени веднага, след като Джо Байдън влезе в Белия дом през януари 2021 година.

Въпреки това през последната година и половина американският президент се фокусира основно около обединяването на съюзниците срещу руската инвазия и изпращането на милиарди долари военна помощ на Киев.

Въпреки че Пекин отрича, че цели световна хегемония, в американската стратегия е записано, че "има амбиции да създаде сфера на влияние в Тихоокенаския регион и да стане водеща световна сила". Пекин се опитва да направи света зависим от китайската икономика, като същевременно ограничи достъпа до собствения си милиарден пазар.

В стратегията се призовава за мащабни инвестиции в Съединените щати.





 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Протестът пред Съдебната палата в Плевен -  30 юли 2025 г.

Делото за катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна, продължава през септември

В окръжния съд в Плевен беше даден ход на делото по същество срещу шофьора на тежкотоварния камион, предизвикал катастрофата на пътя Плевен - Луковит в края на март, при която загина 12-годишната Сияна Попова, а дядо ѝ пострада тежко. Заседание по делото за катастрофата, в която загина 12-годишната Сияна, в съда в Плевен В Окръжния съд в..

публикувано на 30.07.25 в 15:28

Фахредин Молламехмед: Доган трябва да се оттегли и да забрани да ползват неговото име

Не два, може и три нови политически субекта да се появят от привържениците на основателя на ДПС Ахмед Доган. със сигурност няма да е един, заяви в интервю пред БНР Фахредин Молламехмед,  модератор на фейсбук групата "Аз подкрепям Ахмед Доган". Миналата седмица във фейсбук бе публикувана декларация от Доган за нов проект. Но според..

публикувано на 30.07.25 в 15:27

В Пирин има пожарни огнища, които остават недостъпни заради терена и върховото горене

Все още не може да се каже с точност каква площ е засегнал пожарът, който продължава да бушува в Пирин, но територията е много голяма. Това заяви за БНР главен комисар Александър Джартов, който ръководи действията за борба с огъня.  Продължава борбата с големия пожар в Пирин Шестте хеликоптера, които продължават да гасят от въздуха, също не са..

публикувано на 30.07.25 в 15:12

Иван Христанов: Нищо не се изгаря в инсталациите за умрели животни, десетки милиони се изпаряват

За опасност от зараза по животните, източване на милиони левове през инсталации за изгаряне на умъртвени животни и за корупция, предупреди бившият депутат на ПП и основател на партия "Единение "Иван Христанов в интервю пред БНР. Вчера той подаде сигнал до редица институции - ДАНС, БАБХ, РИОСВ и др. Според него опасност има за поголовието,..

публикувано на 30.07.25 в 14:45
доц. Георги Костов

Доц. Георги Костов за пожарите: Общините трябва да имат повече средства за превенция

" Ние сега ще похарчим огромни средства за потушаване на пожарите. Ако ¼ или 1/3 от тези средства бяха използвани разумно за превенция, вероятно нямаше да имаме тези щети и страхове ". Това мнение изказа пред БНР доц. Георги Костов, бивш заместник-министър на земеделието, отговарящ за горите. 138 пожара са ликвидирани през изминалото..

публикувано на 30.07.25 в 14:43

МОН обяви третото класиране за прием след 7. клас

Министерството на образованието и науката обяви третото класиране за прием след 7. клас за следващата учебна. Проверката на резултатите може да бъде извършена чрез онлайн платформата: https://infopriem.mon.bg/  . Записването на приетите ученици е на 31 юли. МОН публикува първото класиране за прием в 8. клас МОН публикува второто..

публикувано на 30.07.25 в 14:18
Никола Янков

Никола Янков: Цените и сега се вдигат, но не заради еврото, а заради разходи за заплати

Такъв законопроект като Закон за еврото за регулиране на цените не трябва да има. Никой няма нужда от такъв закон. Търговците и сега могат да вдигнат цените – днес, вчера . Това каза в интервю пред БНР Никола Янков от икономическия екип на "Синя България". "Цените и сега се вдигат, но не заради еврото, а заради обективни условия, заради..

публикувано на 30.07.25 в 14:12