Леглата в лечебното заведение са запълнени наполовина, напускат лекари и медицински сестри, а заплатите не са индексирани от няколко години.
Това са част от проблемите на най-голямата болница в региона, които отново излизат на преден план след кратък период на относителна стабилност.
Врачанската болница излиза от ремисия. В началото на миналата година пропадането на най-голямото лечебно заведение в региона беше овладяно с банков кредит от 5 200 000 лв. С парите от заема бяха вдигнати запорите на болничните сметки и започна редовно изплащане на заплатите и текущите задължения, както и погасяване на дълговете от над 15 милиона лв. Повсеместното поскъпване през тази година е на път да разруши крехката стабилност на болницата.
Досегашният директор е подал оставка, а в момента лечебното заведение се оглавява от д-р Кети Ценова.
"Моето желание е да се изравнят заплатите с изискванията на НРД. Парите трябва да се изкарат – с повече работа, с повече апаратура, която ще позволи на лечебното заведение да работи по по-добре платени клинични пътеки. Но медицинският персонал – лекари и сестри, е най-ценният ресурс."
Трябва да се види защо има отлив на пациенти, допълва д-р Ценова.
През годините хроничните проблеми на врачанската болница, която остана без отделения по съдова хирургия, урология, очни и инфекциозни болести, причиниха отлив на пациенти и медицински персонал.
"Докторите са златни хора, и сестрите, и метачките, дето метат. Да обърнат внимание на нашата болница във Враца, защото имат нужда хората от лекуване", апелира възрастна пациентка от Криводол.
Към държавата като основен собственик на врачанската болница протегнаха ръка и по-малките собственици на дялове в здравното дружество – десетте общини в област Враца. Опасенията им за риска пред лечебното заведение са големи, особено сега в условията на растящи цени на прага на зимата.
"Цените на газа са огромни, цените на храните са огромни, цените на медикаментите са много по-високи. Така че е нормално разходите да бъдат много по-големи. Без подкрепа на държавата, която притежава 83% от дяловете на държавната болница, няма да стане", коментира кметът на Враца Калин Каменов. Той е категоричен, че ако държавата "продължи да се държи като мащеха" към болницата, "няма да стане".
Каменов припомни, че болницата във Враца е стратегическа регионална болница заради два стратегически обекта на територията на областта – Националното газохранилище в Чирен и АЕЦ "Козлодуй".
"Не може държавата да казва – за едни има, за други няма."
Кметът вижда възможни решения в изграждането на фотоволтаичен парк и термопомпи по оперативни програми, за да може да се намалят енергийните разходи на болницата.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..