"Щеше да бъде скандално, ако посланиците на Руската федерация и на Беларус бяха поканени да присъстват на откриването на 48-ото Народно събрание. Русия е страна - агресор, която е окупирала част от Украйна, анексирала е част от нейните територии, а Беларус е съюзник на този агресор. Добре е, че ГЕРБ и ДПС, след дълго мълчание и противоречиви ходове, се наредиха сред партиите, които настояваха Елеонора Митрофанова да не бъде поканена, за да може България да отправи послание към Европа и към света, че спазва определени ценности".
Това мнение изрази пред БНР доц. Иво Инджов, политолог и преподавател по политически комуникации във Великотърновския университет.
По думите му коалицията по казуса "Митрофанова" е ситуативна и би се повторила, когато ДБ внесе предложение за изпращане на оръжие за Украйна, и добави, че казусът с руската посланичка не бива да бъде надценяван, защото парламентът има да решава далеч по-важни неща:
"Приемане на бюджет, законите по Плана за възстановяване и други, които ще станат ясни, когато се видят законодателните намерения за този краткосрочен период, в който се очаква да просъществува 48-ото НС".
Според доц. Инджов ПП, ДБ и БСП могат да влизат в някакви ситуативни коалиции с ГЕРБ, но това няма как да е брандирано като управленска коалиция, защото те не могат да обяснят на избирателите си че ще се прегърнат с партията, "която те изкарват по-черна и от дявола".
"По темата Русия пропастта между БСП и от другата страна ПП и ДБ е голяма, но въпросът е коя е по-голямата задача в българското общество - борбата с корупцията, отвоюването на държавата от мафията, социалните политики или демонстриране на евро-атлантическа солидарност. В краткосрочен план по-важни са борбата с корупцията и социалните политики".
Формулата на ГЕРБ за контактни групи не работи и се провали, категорично заяви политологът и добави, че "сега надеждите на ГЕРБ са насочени към третия мандат, покрай спекулациите, че той ще бъде връчен на партията на Стефан Янев "Български възход", която се оказа единствената всеядна партия в този парламент".
Прогнозата на Иво Инджов е, че ако се стигне до съставяне на кабинет, той ще е с третия мандат.
"Не е страшно, ако служебно правителство продължи да управлява до нови избори. Видяхме, че нищо фатално не се случи. ... По-добре такова правителство, отколкото правителство, което да използва формулата на евро-атлантизма или на експертността като смокиново листо", коментира още той.
"Крайно време е украинският президент Зеленски да се появи виртуално и в българското Народно събрание", смята доц. Инджов.
Интервюто на Людмила Железова с доц. Иво Инджов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...