Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Григор Сарийски: Има натрупано инфлационно напрежение, което тепърва ще се излива

„Еврозоната представлява частичен отказ от суверенитет"

Снимка: Иван Русланов

Президентът Румен Радев разтегли във времето свикването на парламента, за да може партиите да започнат да говорят помежду и да се разрешат наболелите проблеми като бедността, цените, бюджета и защитата на социално слабите. Това, което наблюдаваме в момента обаче е коренно различно. Оказва се, че приоритет е външнополитическа тема.

Проучване на „Тренд“ сочи, че 80% от българите са притеснени за икономическото състояние на страната, както и за личните си финанси. Намалява потреблението дори на основни хранителни стоки. Тревога се вижда и по отношение на загубата на работа.

Дневният ред на парламента няма нищо общо с проблемите, които тревожат обществото, констатира пред БНР доц. Грегор Сарийски, който е макроикономист от БАН.

„В рамките на предишния парламент просто се раздаваха пари на калпак. Малкото стъпки, които бяха предприети, задълбочиха проблемите. В бюджета бяха натрупани явни и скрити задължения. Те ще трябва тепърва да бъдат покривани. И този парламент ще се занимава с купуване на политическо време с контрапродуктивни мерки, даващи на всеки по нещо“.

Миналата година България е платила за внос на стоки и суровини от Русия 3.5 милиарда лева. За същия период през тази година сме платили 8 млрд., отчете доц. Сарийски.

"Това, което постигаме със санкциите, е единствено повишаване на цените и изпращане на повече пари в Руската федерация“.




Има едно натрупано инфлационно напрежение, което тепърва ще се излива, поясни икономистът.

„С него няма как да се справим. Намаляването на продукцията за крайния потребител е нещо, което е предстоящо. Това ще доведе до ръст на цените и намаляване на консумацията“.

Грешките на предишният парламент не бива да бъдат повтаряни, апелира той.

„Когато раздавате пари на калпак, независимо дали ще е като отстъпки от горивата или нещо друго, подпомагате потребителите, които са с по-голямо благосъстояние. Ние все още нямаме определение какво е енергийна бедност“.

Българското правителство все по-трудно и по-скъпо ще получава дълг, смята доц. Сарийски.

„Правителството трябва да си събере борчовете, вместо да компенсира със заеми“.

Макроикономистът цитира изказване на Клаудио Бурио, който е икономист на Банката за международни разплащания и казва, че предстои Западът да си плати сметката за 40 години неправилен икономически модел.

Бюджетът за следващата година трябва да бъде дискреционен, убеден е до. Сарийски.

„Фискалните стимули трябва да отидат при нуждаещите се“.

Експертът се надява страната ни да не стане член на еврозоната през 2024 година.

„Еврозоната представлява частичен отказ от суверенитет. България не може да се възползва от предимствата й, тя ще консумира единствено негативи. Страната ни ще бъде натоварена с допълнителни разходи, които да плаща и ще загуби част от управлението на активите на Централната си банка“.

Цялото интервю на Даниела Големинова с доц. Григор Сарийски може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01