Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маргарита Асенова: Русия е наясно, че няма да успее да накара света да признае анексирането на украински територии

Маргарита Асенова
Снимка: Стопкадър Bloomberg TV

След ескалацията на ядрените заплахи срещу Украйна и след като сложи ръка на Донбас, Запорожие и Херсон, Владимир Путин демонстрира ракетна мощ заради „терористичния украински акт“ срещу моста, свързващ Русия с нелегитимно анексирания от нея полуостров Крим. Нараства и напрежението в Европа заради енергийните цени. Всичко това даде основание на руския президент да изпробва дали не е дошло време да предизвика Запада да окаже натиск над Украйна да спре контраофанзивата си и да започне мирни преговори.

Американската администрация твърди от самото начало, че мирни преговори ще бъдат проведени, когато Украйна реши. Това обясни пред БНР политологът Маргарита Асенова от фондация „Джеймстаун“ във Вашингтон.

„Всички експерти тук се надяват, че няма да се направи нищо зад гърба на украинската страна. Последните удари на Русия бяха терористична атака над цивилно население. Западът се възмути от това и вместо да се изплаши, предложи повече оръжия на Украйна. Америка декларира в Националната си стратегия за сигурност, че застава зад украинците и ще работи за доставяне на оръжия, както и за подвеждане на Русия под отговорност за всички престъпления срещу човечеството, които войниците й са извършили в Украйна“.

Русия е наясно, че няма да успее да накара света да признае анексирането на украински територии, заяви Маргарита Асенова.

„Тя губи войната. Руският режим е в състояние, в което или трябва да намери начин да я приключи много скоро, или да продължава да изнудва Запада с ядрени заплахи и с енергийна война“.

70% от американците подкрепят помощта за Украйна, напомни политологът.

„Затова преди изборите Байдън няма никакъв интерес да прави компромиси. Америка инвестира много в тази война – и като военна, и като хуманитарна помощ. Тя няма да се откаже да помага сега, когато Русия започва да губи стратегически“.

Руската федерация няма да успее да навреди на Европа толкова сериозно, колкото иска, прогнозира Маргарита Асенова.

„Европейците няма да са на студено тази зима. Газохранилищата са пълни. Доставят се и танкери с втечнен газ. До края на годината Америка ще може да достави 80 млрд. куб. метра газ на Европа. Това е половината от количеството, което Русия доставяше преди пандемията. В Европа се изграждат нови терминали за доставка на втечнен газ. Няма да има проблем в дългосрочен план, но тази зима ще трябва да се пести енергия, за да се укроти цената“.

Ако републиканците спечелят междинните избори в САЩ, които ще се проведат след месец, не трябва да очакваме промяна в политиката на страната, смята тя.

Цялото интервю на Деян Йотов с Маргарита Асенова може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради подмяна на ВиК мрежа: Кюстендилското село Соволяно на воден режим

В кюстендилското село Соволяно е в сила воден режим - от 9 часа сутринта до 17 часа вечерта, заради започналата подмяна на ВиК мрежата в селото. Водата се спира и защото при изкопните работи постоянно възникват аварии. За полаганата през 1934 година водопроводна мрежа в Соволяно няма запазени схеми или карта на ВиК трасетата и..

публикувано на 08.02.25 в 10:56
Андрей Колесников

Андрей Колесников: Путин би се задоволил с нова Студена война

Да воюва или да не воюва!  Това е дилемата, която руският президент Владимир Путин трябва да разреши през настоящата година. И продължаването на войната, и нейното прекратяване са еднакво опасни за него, пише руският политолог Андрей Колесников в публикувана наскоро в списание "Foreign Affairs" статия със заглавие "Студената война, която иска Путин"...

публикувано на 08.02.25 в 10:55
Димитър Манолов, президент на КТ

КТ "Подкрепа" отбелязва 36 години от създаването си

Конфедерацията на труда "Подкрепа" отбелязва  36 години от създаването си. Синдикатът е основан на 8ми февруари 1989 година по идея на д-р Константин Тренчев и негови съмишленици. Първоначално е сдружение за защита на основните трудови и социални права на интелектуалците. За БНР президентът на  "Подкрепа" Димитър Манолов посочи сред..

публикувано на 08.02.25 в 10:46

Барбара Слейвин: "Ривиерата" в Близкия изток няма да се материализира

"Масовото депортиране на защитени лица от окупирани територии на територията на окупиращата сила или на която и да било друга страна е забранено, независимо от мотивите." Това постановява Четвъртата женевска конвенция от 1949 година относно закрилата на цивилните лица във време на война. А върховният комисар на ООН за човешките права Фолкер..

публикувано на 08.02.25 в 10:35
Снимката е илюстративна.

Балтийските републики изключиха връзките си с руската електропреносна мрежа

Балтийските републики - Литва, Латвия и Естония - прекъснаха тази сутрин връзките си с руската електропреносна мрежа, предаде Ройтерс. Агенцията уточнява, че целта  е укрешване на сигурността на трите държави,  и интегриране на мрежите им с тези в Европейския съюз. Синхронизацията се очаква утре - след провеждане на съответните изпитания...

публикувано на 08.02.25 в 10:16
Министърът на образованието Красимир Вълчев

По-доброто качество на обучението във ВУЗ-овете – приоритет на Съвета на ректорите и МОН

Приоритет в системата на образованието е по-доброто качество на обучение в университетите чрез по-висока мотивация на студенти и преподаватели. Ще се завишават изискванията към тях при атестирането и академичното им развитие. По тези цели има съгласие между  Управителния съвет на Съвета на ректорите и министъра на образованието и науката..

публикувано на 08.02.25 в 10:03
Владимир Шопов

Владимир Шопов: Тръмп гради представата за безпрецедентно силния президент

"Той наистина е непредвидим. Наистина изглежда, че сякаш винаги е на ръба да вземе радикално решение. Поведението му дотук повтаря стратегията му на поведение от първия мандат. А именно: заплаха, остър ход и сравнително бързо отстъпление срещу съмнителни придобивки за неговата страна. Търсене на бързи символни "успехи", по-скоро обърнати към..

публикувано на 08.02.25 в 09:56