Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Йерусалим са добавяли във виното ванилия

Печат за юдейска търговия
Снимка: личен архив

Смята се,че ванилията е дошла в Европа след откриването на Америка. Това е една от подправките, пренесени от Мексико. Но се оказва, че още в периода на края на Първия храм, в Йерусалим, са добавяли във виното точно ванилия. Загадката е дали и в Индия са отглеждали подправката или е сред доказателствата, че хора от Стария свят са познавали пътя към Америка. Този и още много други въпроси, а и потвърждение на библейски текстове, е донесло откриването на доста запазен дворец от 6-ти век преди нашата ера, който е бил проучен и с най-новите достижения на научните технологии в помощ на археологията. Това стана ясно на 23-та конференция за изследване на древния Йерусалим и града на Давид.

Пожар по време на превземането на Йерусалим от вавилонския военачалник Новуходоносор бележи края на епохата на Първия храм. В Библията това е доста трагически описано, но не липсват и предсказанията за такъв край на първото царство на юдеите. За мнозина думите на укор на пророк Амос, който говори, че Господ ще накаже Града на Давид: „тези, които са самодоволни в Сион (на планината Цион е изграден Йерусалим) ...които лежат на легла от слонова кост...които пият от фонтани за вино“. Изглежда като метафора на оялата се аристокрация, която не се интересува от съдбата на обикновените хора. Но археологическо откритие на сравнително добре запазени не само основи, но и цялата източна част на дворец, доказва, че пророкът Амос е говорил за съвсем конкретни неща. За това ни разказва ръководителя на разкопките д-р Ифтах Шaлeф

Свикнали сме да мислим за Йерусалим по време на Първия храм като свято място, но и тогава е бил икономически център, където аристокрацията е живеела охолно. За пръв път по време на разкопки на изток от сегашния стар град в района наречен Градът на Давид попаднахме не на обществена сграда или храм, а на дворец. В началото са надявахме, че това е прочутия дворец на Соломон, но предполагаме, че той е бил разграбен от войниците на завоевателя. Тази двуетажна сграда с голям вътрешен двор е почти запазен, защото по време на пожара са се срутили камъни от съседна сграда и са затрупали източната част на постройката, значителна и за сегашните представи на частен дворец. На въпроса ни чий ли може да е бил, ни помогна да отговорим намерен пръстен-печат от ахат, на който е написано името Натан Ел и няколко глинени печата със същото име. Според Библията, така се е казвал брата на Седекия -последният цар, по времето Първия храм, чието царуване е края на разцвета на Юдея.

Една от реставрираните плочки от слонова кост   Снимка: личен архив

На долния етаж на двореца е била приемната зала и залата за пирове. Там се намират над 1500 парчета от плочки от слонова кост с флорални мотиви (религията не е позволявала да бъдат изобразявани хора или животни). След направен анализ, се изясни, че те са били монтирани на мебели от явор. Комплектът за обзавеждане е бил купен (или подарен ) от Асирия. В околността не растат такива дървета. В древния свят слоновата кост е била по скапа от злато, а тук личат бордюри от такива плочки не на столове, а на канапета за полягане по време на пира.

Не по-малка изненада бе анализа на напитките, които са се пазели в огромните амфори в намерения в източната страна на сградата, където е склада. Те са били разпити още по време на пожара, но камъните са създали вакумна зона, където парчетата са се запазили сравнително добре. Вината, съхранявани в тези съдове, са били от далечни страни. Има проучвания на виноделието на територията на тогавашна Юдея, които говорят за съвършено други видове вина и начин на производството им. Запасите са били такива, че въпреки че не може да се разбере как точно са действали „фонтаните за вино“, (по думите на пророка Амос) са били възможни. Тук се натъкнахме на подправката. Тъй като знаехме, че не е възможно по това време в Стария свят да са познавали ванилията, повторихме и потретихме изследването, но то само го потвърждаваше. Печат върху амфорите показва, че са били част от юдейската търговия. Използвани са многократно. В една от тях, са открити и следи от зехтин. До сега чиниите са били изследвани само като произведения на изкуството или етнографията. За пръв път е направен анализ какво е сипвано в тях. Според нашите специалисти, е било поднасяно месо: телешко, козе и агнешко, и много екзотични риби: от Нил и морска. Не са намерени прибори за хранене.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10

В родопско село правят кастинг за актьори. Наесен ще играят "Женско царство"

Родопското село Пчеларово обяви кастинг за актьори  любители . Те ще участват в театрална пиеса, чиято  премиера е планирана за есента. Идеята е на семейства, завърнали се неотдавна от Канада .  Шепата ентусиасти и доброволци искат да върнат славата на Пчеларово от времената, когато в него са живели 4000 души. Красимира Стоянова е..

публикувано на 16.05.24 в 10:04

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30