Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавна агенция „Архиви“ пусна два сайта за Гоце Делчев и Константин Стоилов

Доц. д-р Михаил Груев
Снимка: Божидар Любенов

Дигитална колекция, посветена на значими личности в българската история, представи през седмицата Държавна агенция „Архиви“. Два нови сайта пусна институцията за изкушените от историята – за Гоце Делчев и Константин Стоилов. 


Гоце Делчев     Снимка: Държавна агенция „Архиви“
Това са първите две интернет страници от новата дигитална колекция с документи за значими личности в българската история, посветени на съхраняваното в архивите наследство на Гоце Делчев и Константин Стоилов. Революционната дейност на Гоце Делчев е проследена чрез поредица от документи, писани на ръка от самия него. Те се съхраняват в Централния държавен архив и в други сродни културни институции, каза председателя на Държавна агенция „Архиви“ доц. д-р Михаил Груев:

"За първи път ние се ориентираме към работата на сайтове, посветени на личности от националната ни история. Започваме с Гоце Делчев, за който тази година е юбилейна - навършват се 150 години от рождението му. Догодина ще се навършат 120 години от смъртта му.  Идеята възникна по-назад във времето, когато подписахме поредното споразумение за сътрудничество с архивите на Република Северна Македония. Тогава една от идеите, които се завъртя беше да подготвим съвместно такъв сайт, тъй като при тях има немалко документи. Става дума за документи на Македонския научен институт, които са предадени на някогашната Република Македония заедно с костите на Гоце Делчев и други артефакти. Там е предадено това, което е било събирано от Македонския научен институт - именно лични документи. Македонската страна без официално да отказва се въздържа от участие и това ни накара да пристъпим към самостоятелна реализация на идеята, включвайки и документи от техните архиви, които се намират съгласно договора за обмен между двете архивни институции при нас в Централния държавен архив".

Сайтът за българския политик и дипломат Константин Стоилов показва неговото значение за развитието на държавата в икономически и външнополитически план. Според доц. Михаил Груев Константин Стоилов е една от емблематичните фигури в следосвобожденската българска история:

"За съжаление малко познат и малко изследван човек с изключителни заслуги към модерната българска държавност.  Историографски през последните години се положиха усилия за заемането на това полагащо му се място, което той би трябвало да има сред фигурите за съграждането на модерната българска държава".

Сред новите постъпления, придобити от Централния държавен архив през последната година е и Паметната книга за известния философ и поет Пенчо Славейков, изработена през 1940 г. от Българското академично дружество „Пенчо Славейков“. Тя е подготвена за тържествата в чест на Пенчо Славейков, организирани от дружеството в Брунате, Италия, в рамките на които е открита първата паметна плоча за поета върху фасадата на хотел „Белависта“, където Славейков умира през 1912 година. Книгата съдържа пожелания и подписи както на участниците в тържествата на 24 май 1940 г., така и на редица посетители на „Белависта“ и поклонници – българи и италианци, за времето от 1940 до 1944 г.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10