Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Напоследък в България се появи понятието наказателно-правен популизъм"

Крум Зарков: Всички законопроекти по Плана за възстановяване са подготвени

"Бездействието на Народното събрание прави мандата на ВСС неограничен"

Крум Зарков
Снимка: БГНЕС

Засега нещата за съставяне на правителство не изглеждат оптимистично, каза в интервю за БНР служебният министър на правосъдието Крум Зарков.

Той уточни, че ако служебно правителство трябва да продължи да управлява, ще заяви дали би продължил да работи в него или ще се отдаде на каузата "БСП".

"Битка не, но кауза имам. Този въпрос, ако ми бъде зададен, тогава ще търся и неговия отговор и ще го дам публично."

Това, което трябваше да напише Министерството на правосъдието бе написано. Всички законопроекти по Плана за възстановяване са подготвени, подчерта Зарков преди старта на 48-ото Народно събрание утре.

"ПВУ не е само наименование на законите, а ангажимент за дълбоки реформи, с тирета вътре, които трябва да бъдат изпълнени. Този план е такъв, какъвто е. Депутатите ще се наложи да държат сметка за това, с което вече сме се ангажирали, за да не се окаже, че определен закон, чието заглавие отговаря на Плана, съдържанието му се разминава, което ще бъде пречка – няма да може да започне усвояването по прословутия втори транш."

По този план в различните му варианти са работили почти всички партии, допълни той.

Трябва да бъдем амбициозни и реалисти едновременно, подчерта Крум Зарков.

Министърът на правосъдието Крум Зарков се срещна с европейския главен прокурор Лаура Кьовеши в Люксембург. 13 октомври 2022 г. Снимка: БГНЕС

Относно антикорупционния закон министър Зарков коментира, че сме се ангажирали да създадем независима агенция за корупцията по високите етажи на властта, която да има разследващи функции.

"По отношение на конфликта на интереси - за да бъде ефективна и работеща, тази комисия трябва да се занимава само с едно нещообратното на това, което беше КПКОНПИ, събрала много различни процедури, много различни задачи на едно място. Крайно време е да поставим въпроса там, където е - корупцията по високите етажи на властта и наказателното ѝ преследване. Защото основната критика, която получаваме, е – няма осъдени."

"Има различни видове популизъм. Напоследък в България се появи понятието наказателно-правен популизъм", коментира правосъдният министър в предаването "Преди всички".

Съветът за криминологични изследвания има за цел да изследва емпиричните данни, така че НК да стане ефективен, а наказателно-правният популизъм – да бъде смекчен, изтъкна той относно възстановяването на дейността на съвета.

"Главният прокурор би трябвало да е най-обран в своите приказки, но не е така. Това замерване между институции за това кой е виновен, не знам на кого върши работа."

Засега не изглежда въобще реалистично този състав на Висшия съдебен съвет за потърси отговорност от Иван Гешев, каза още Зарков.

По думите му не конституционното решение, а бездействието на НС прави мандата на ВСС неограничен.

"Няма такова напрежение, каквото този синдикат се опитва да създаде и да изкара", посочи Зарков относно сигналите, които един от синдикатите в системата на местата за лишаване от свобода дава в публичното пространство.

Според Зарков с добра организация никой няма да загуби, а всички ще спечелят при преминаване на 12-часов работен ден.

"24-часова смяна за тези места, за които говорим, е голямо изпитание."

Правосъдният министър увери, че ще се срещне със синдиката, от който твърдят, че се поражда напрежение в системата, но "натиск и заплаха не са неща, които могат да ни повлияят."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дезинформацията в Европа се увеличава и става все по-изкусна, сочи доклад

Все по-големи и по-сложни стават кампаниите за дезинформация в Европа, като целта им е да подкопаят доверието на хората в институциите, както и да променят цялата им представа за реалността. Това установява доклад на отдела за проверка на факти към радиомрежата за новини от Европейския съюз "Евранет плюс".  Експерти и институции са ясни в..

публикувано на 12.10.25 в 05:00
Татяна Дончева

Татяна Дончева: Предсрочен вот не е изключен. Даже Пеевски може да остане в изкуствена засада

"ГЕРБ и Пеевски водят целенасочени действия за отстраняване на кметовете на София и Варна. Тези две дестинации са им ключово важни за следващите избори и за финансовите схеми." Това заяви пред БНР Татяна Дончева, бивш заместник-председател на парламента, дългогодишен депутат, лидер на "Движение 21" и адвокат. "В случая във Варна целят..

публикувано на 11.10.25 в 14:16
Симеон Гаспаров

Симеон Гаспаров: Чикаго не е военна зона

Доналд Тръмп трябва да укроти малко положението вътре в САЩ, защото в страната не е съвсем спокойно .  Това заяви пред БНР журналистът Симеон Гаспаров - кореспондент в Чикаго на БНТ. Тръмп много чакаше нобеловата награда за мир , подчерта той и добави: "Медиите, подкрепящи Тръмп, казаха, че все пак вратата остава отворена за догодина"...

публикувано на 11.10.25 в 12:20

Танкерите "в сянка" – катастрофа, която чака да се случи

"Призрачната флотилия", с която Русия превозва петрол към страните, които все още купуват от нея, е многофункционално оръжие в хибридната ѝ война с Европа. Стотици стари и съмнително годни танкери пълнят военния бюджет на Кремъл и участват в различни видове саботажи – от прекъсване на подводни кабели в Балтийско море до изстрелване на дронове в..

публикувано на 11.10.25 в 11:26
Мартин Владимиров

Мартин Владимиров: България може да се превърне в газов център за цяла Европа

"Не беше много необходима тази промяна. Донякъде управляващото  мнозинство се опитва да направи ДАНС незаобиколим фактор. При положение, че ДАНС е донякъде независима държавна институция, ДАНС обикновено се съобразява с правителството. С това решение се прави една потенциална сделка още по-трудна – между "Лукойл" и нов инвеститор ."..

публикувано на 11.10.25 в 11:18

Здравните работници в Европа страдат от депресия, изтощение и мисли са самоубийство, сочи изследване

Лекарите и медицинските сестри в Европа страдат от изтощение, отчаяние и депресия, а един на всеки 10 има мисли за самоубийство. Това сочи ключово изследване на Световната здравна организация , което беше публикувано в Деня на психичното здраве - 10-и октомври.  Кризата с психичното здраве на медицинските работници е криза на..

обновено на 11.10.25 в 08:10

Употребата на канабиноиди повишава риска от психози със 70%

Днес е Световният ден на психичното здраве. Денят е повод да насочим вниманието към употребата на различни наркотични вещества, към различните зависимости и последствията от тях, към проблемите сред младите хора, свързани с психичното здраве. Изследванията са тревожни . Употребата на канабиноиди повишава риска от психози със 70 процента ,..

публикувано на 10.10.25 в 09:55