Ден след Международния ден за изкореняване на бедността, продължава дебата по темата. Проблемът трябва да се разглежда многоизмерно, обясни пред БНР Росица Кратункова от „Лекари на света“.
„Липсата на достъп до здравни грижи е фактор, който я засилва. Жилищната бедност пък е сред основополагащите причини за съществуването й. Не става въпрос просто за един икономически фактор. Има различни причини за бедността“.
Около 8% от домакинствата в България са с ниска интензивност на труда, а хората, които живеят в бедност или в риск от социално изключване са над една трета от населението на България, обясни тя в предаването „Хоризонт до обед“.
„Увеличават се и работещите бедни у нас. Това е едно извращение на системата. Европейско социално изследване, проведено през миналата година сред над 3000 български граждани, установи че 82% от хората не виждат реални политики за предотвратяване на бедността, но над 93% смятат, че правителствата трябва да ги защитават от нея“.
Всеки от нас, изправен пред системата на здравеопазването, може да се окаже беден, заяви Росица Кратункова.
„Много неща се плащат от джоба, независимо, че бюджета на НЗОК се увеличава. Проблем е и липсата на медицински стандарти, който пък е свързан и с липсата на кадри“.
Необходимо е повече политици да се ангажират с проблема на бедността и различните му измерения, убедена е тя.Архитектурната среда също е свързана с бедността, обясни Моника Маринова, която е архитект и художник, както и част от екипа на архитектурно студио „Think forward“или „Мисли напред“.
„Има тясна връзка между бедност, здравеопазване, образование и мястото, където всичко това се случва. Много голяма част от нашата среда е шумна, замърсена, опасна и дори изискваща придвижване с автомобил. Тези качества са определящи. Проучвания сочат, че нашият пощенски код е по- сериозен фактор за здраве, отколкото генетичният ни код“.
Вярваме, че това, което предлага градската среда, ще определи начина, по който хората ще прекарват времето си там, заяви тя.
Училищната среда може да намали агресията и да предразположи децата към изкореняване на лоши хигиенни навици, обясни още Моника Маринова.
Пространството може да намали и маргинализацията на хората, вярва и Росица Кратункова.
Във Франция проблемът с бедността е поставен много сериозно на дневен ред, не само от политици, но и от гражданския сектор, както и от синдикатите, отбеляза тя.
Цялото интервю на Ирина Недева с Росица Кратункова и Моника Маринова може да чуете в звуковия файл.УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
А з отправих ясно предложение. Това заяви пред БНР Васил Терзиев, кмет на София, след като стана ясно, че продължава протестът на работещите в..