В първия епизод от петия сезон бих искала да ви пренеса в Ситуационния център "Отворени врати" в помощ на украинските бежанци в България. Занасяйки нашето скромно дарение от топли одеяла за зимата и бебешки дрешки, със съпруга ми бяхме заинтригувани да видим няколко младежи, които снимаха с камера. Снимаха грижливо подредените от доброволците на рафтове и щендери дарения, от които нуждаещи се бежанци си избираха каквото биха могли да ползват. Оказа се, че младежите подготвят филм за доброволчеството в подкрепа на украинските бежанци.
Проектът „Човешкото лице на войната в Украйна: доброволците“ се осъществява от сдружението „Маргиналия“, в партньорство с 51 СОУ „Елисавета Багряна“ и с подкрепата на Програма „Европа“ на Столична община.
„Целта на проекта е да покаже това лице на тази криза. За съжаление, държавните институции в България не можаха да се справят достатъчно добре. Имаше, обаче, една огромна вълна от съпричастни хора, които бяха готови да помагат независимо от всичко. Ние искаме да покажем тези хора, да разпространим тяхното послание като контра на дезинформацията, че българите масово подкрепят другата страна, която напада Украйна“ каза студентът в IV курс в НАТФИЗ Тодор Илиев – Томи, технически координатор на проекта и ментор на три екипа ученици от столични училища и два екипа студенти, подготвящи документални портрети на доброволците, които помагат на украинските бежанци.
„Когато виждаш някой да страда и някой, който има нужда от помощ, първичните ти реакции са и ти да му помогнеш и да си полезен възможно най-много! Тъй като със семейството ми вече сме дарявали за бежанците, когато ми предложиха да участвам в този проект, аз веднага се съгласих. Ние искаме да запознаем хората с проблема от неутрална гледна точка, за да може всеки да прецени как изглеждат за него бежанците, които се нуждаят от помощ. Всички съученици бяхме много ентусиазирани, когато чухме за този проект да снимаме документален филм за доброволчеството и веднага се записахме“ каза Елизабет Мкртчян, ученичка в XII клас на ПЧМГ София с класен ръководител Надежда Косева.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.
Филмът ще бъде готов до края на месец октомври.
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..