За първи път от 32 години Народното събрание не успя да започне работа заради невъзможността да избере председател на своето първо заседание. Станахме свидетели на нещо невиждано в българския политически спектър, но не бих си позволи да дам драстична квалификация като „конституционна криза“, заяви пред БНР Орлин Колев, който е доктор по конституционно право и преподавател в УНСС. Той отчете и че политическите партии не подмениха вота на избирателя.
Според разпоредбата в алинея 3, член 76 от Конституцията депутатите са задължени да изберат председател, обясни Орлин Колев.
„Ако не са се конституирали органите на НС, няма как да се даде ход на делата. Дори да се внесе законопроект, ако няма комисии, които да го разгледат и председател, който да го разпредели, на практика той ще се блокира“.
Липсва обаче разписан срок колко дълго може да се проточи процедурата по избор на председател на НС, поясни той.
„Бащите на Конституцията не са очаквали, че ще бъдем поставени пред подобна хипотеза“.
След като депутатите са положили клетва, те все пак могат да упражняват функциите си, каза той.
„Това НС може да свърши нещо. Има две направления при формирането на определените структури в парламента. Едните са органите на му - председател, заместник – председатели и парламентарни комисии. Неизлъчването на председател и комисии не пречи на народните представители да се конституират като парламентарни групи“.„Може например да се премахне възможността да се гласува с „въздържал се“ при избора на председател. Идеята за въвеждане на ротационен принцип също би могла да бъде обхваната от временните правила“.
Дори да не се избере председател на НС следва да се даде ход на следващите стъпки, каза той.
„Това НС не вещае дълголетие, но няма разписана процедура, при която да бъде разпуснато. За да спазим предписанията и президентът да връчи трите мандата, трябва да имаме конституирани парламентарни групи“.
Конституционна криза ще е налице тогава, когато повече от два органа не функционират, обясни Орлин Колев.
„Имаме органи, които са с изтекъл мандат, но е малко пресилено да се говори за такава“.
Най-лесно е да обвиняваме една абстракция като основния закон, но той не може да бъде оправдание за определено политическо поведение, категоричен е той.
„Ролята на Конституцията не е да уреди всяко едно обществено отношение в неговите детайли, а да установи основите на публичната власт. Съветвам политиците да проявят разум“.
Цялотои нтервю на Спас Крайнин с д-р Орлин Колев може да чуете в звуковия файл.
Съюзът на артистите излезе с остра позиция срещу Министерството на културата и с призив да започне да работи, защото в противен случай България ще стане културната пустиня на Европа. В позицията на Съюзът на артистите има много критики към министър Мариан Бачев и екипа му. Твърди се, че вече близо 100 дни Министерството на културата..
Министерството на околната среда и водите подготвя законови промени, които ще облекчат процедурите по узаконяване на сондажи и водовземане за напояване, но няма да допусне черпенето на вода от подземни източници да е само на уведомителен режим Това стана ясно при изслушването на три министерства - на земеделието, на околната среда и на..
Над 70 деца от кюстендилски училища бяха на открит урок по лесовъдство в граничното село Долно уйно - инициативата е по повод "Седмицата на гората" и беше организирана от Регионалната дирекция в Кюстендил. Децата пропътуваха над 30 километра до най-богатия като видове горски разсадник, поддържан от Горско стопанство-Кюстендил. На децата бяха..
Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество изслушва шестимата кандидати за омбудсман – Антон Станков, Велислава Делчева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мария Матева и Мая Манолова. Преди изслушването, бяха представени кандидатурите на шестимата номинирани, а именно тяхното..
Пътищата в Силистренска област остават проходими при зимни условия – съобщиха за БНР от Областното пътно управление. Снеговалежът започна около 17:30 ч. с висока интензивност. Засега няма затворени участъци, но движението е затруднено, особено в района на Тутракан, където пътуващи сигнализират за натрупвания по трасето Силистра – Русе...
Комисията по транспорт и съобщения в парламента изслуша четирима кандидати, един за заместник-председател и трима за две места като членове на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) от квотата на Народното събрание. В началото на заседанието на комисията кандидатите бяха представени от представител на съответната партия, която ги предлага. От..
Министерството на здравеопазването не е взело решение дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации, каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов по време на блиц контрол в ресорната парламентарна комисия. Сегашният състав и численост на служителите на агенцията са редуцирани до минимум, а има сериозен обем дейност, каза..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..