Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е пътуваща усмивка и как преминава един ден на тигъра?

Театрално четене и работилница за хартиена джунгла в Полския институт запознават децата с истории как да мислим за другия

Тази вечер Полският институт е домакин на театрално четене на полски детски книжки, съчетано с детска работилница за хартиена джунгла.

От 18.30 ч. актрисата Мануела Саркисян ще представи пред детската публика изданията „Като тигър“, „Приятели завинаги“ и „Усмивка за жабката“ на дуото Пшемислав Вехтерович - Емилия Джиубак.

Това не са просто приказки, а истории, казва Борислава Борисова от издателство „Таймлайнс“, която организира творческата вечер.

"Историите са много мили. Избрах ги заради топлината и посланията, които носят – нещо, което се опитвам да представя в издателските ни линии. Отношението между животни и хора, което дава добър пример на нашите деца колко е хубаво да мислим един за друг и да бъдем отговорни за другия."

В една от книгите – "Усмивка за жабката", майката на жабката моли друго животно да "занесе" усмивка на детето ѝ. Усмивката пътува през гората, пренесена от различни нейни обитатели.

Следващата история, която ще научат децата довечера се казва „Приятели завинаги“. Сюжетът събира две животни, родени в една и съща пролет и в един и същи момент. Но авторът ги избира така, че да не могат никога да се срещнат, защото едното животно е нощно, а другото е активно денем. Става дума за сова и зайче – тя живее в короната на дървото, а то - в основата му. В крайна сметка има случайна среща между тях, а приятелството е неизбежно. Това много се харесва на децата, казва Борислава Борисова.

На третата история – "Като тигър", е посветена работилницата на събитието.

"Забавна история, красиво нарисувана. Един тигър споделя на децата какво е да си тигър и как минава ежедневието му. С изключително чувство за хумор."

По книжката „Като тигър“ в Германия например са направили мюзикъл, има и различни театрални постановки, разказва издателката. Затова и тази история ще се превърне в акцент на вечерта - детската работилница ще се завърти около приказката.

"Децата ще имат възможност да изработят хартиена джунгла. Ние ще им подадем основи, листа, изрязани форми на тигъра в самата книга."

Децата ще могат да работят 1 час, а хартиената работилница е поверена на Цветана Недева от "Киндерлист". 

Заниманията са подходящи за деца, които могат да използват ножички, за да могат да се справят и да няма разочаровани малчугани. Всяко дете ще си тръгне с изработен от него книжен тигър.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 
Снимка: Издателство "Таймлайнс"
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53
Франциск Драгинов

Франциск Драгинов: Традицията тук е всяко малцинство да знае езика и на другите

"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..

публикувано на 16.05.25 в 10:39