Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е пътуваща усмивка и как преминава един ден на тигъра?

Театрално четене и работилница за хартиена джунгла в Полския институт запознават децата с истории как да мислим за другия

Тази вечер Полският институт е домакин на театрално четене на полски детски книжки, съчетано с детска работилница за хартиена джунгла.

От 18.30 ч. актрисата Мануела Саркисян ще представи пред детската публика изданията „Като тигър“, „Приятели завинаги“ и „Усмивка за жабката“ на дуото Пшемислав Вехтерович - Емилия Джиубак.

Това не са просто приказки, а истории, казва Борислава Борисова от издателство „Таймлайнс“, която организира творческата вечер.

"Историите са много мили. Избрах ги заради топлината и посланията, които носят – нещо, което се опитвам да представя в издателските ни линии. Отношението между животни и хора, което дава добър пример на нашите деца колко е хубаво да мислим един за друг и да бъдем отговорни за другия."

В една от книгите – "Усмивка за жабката", майката на жабката моли друго животно да "занесе" усмивка на детето ѝ. Усмивката пътува през гората, пренесена от различни нейни обитатели.

Следващата история, която ще научат децата довечера се казва „Приятели завинаги“. Сюжетът събира две животни, родени в една и съща пролет и в един и същи момент. Но авторът ги избира така, че да не могат никога да се срещнат, защото едното животно е нощно, а другото е активно денем. Става дума за сова и зайче – тя живее в короната на дървото, а то - в основата му. В крайна сметка има случайна среща между тях, а приятелството е неизбежно. Това много се харесва на децата, казва Борислава Борисова.

На третата история – "Като тигър", е посветена работилницата на събитието.

"Забавна история, красиво нарисувана. Един тигър споделя на децата какво е да си тигър и как минава ежедневието му. С изключително чувство за хумор."

По книжката „Като тигър“ в Германия например са направили мюзикъл, има и различни театрални постановки, разказва издателката. Затова и тази история ще се превърне в акцент на вечерта - детската работилница ще се завърти около приказката.

"Децата ще имат възможност да изработят хартиена джунгла. Ние ще им подадем основи, листа, изрязани форми на тигъра в самата книга."

Децата ще могат да работят 1 час, а хартиената работилница е поверена на Цветана Недева от "Киндерлист". 

Заниманията са подходящи за деца, които могат да използват ножички, за да могат да се справят и да няма разочаровани малчугани. Всяко дете ще си тръгне с изработен от него книжен тигър.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 
Снимка: Издателство "Таймлайнс"
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38