Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Захарова обвини страните от НАТО, че се приближават към пряк военен сблъсък с Русия

Говорителят на Министерството на външните работи на Русия Мария Захарова.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова обвини страните от НАТО, че с действията си в Украйна се приближават към пряк военен сблъсък с Русия.

На редовния си седмичен брифинг Захарова заяви, че натовските държави продължават да доставят в Украйна оръжия и боеприпаси, да снабдяват с разузнавателни данни украинската армия и да обучават нейните военнослужещи. По думите ѝ западната помощ за Киев възлиза до момента на повече от 42 милиарда долара, 28 милиарда от които са предоставени от Съединените щати.

"Вие сте спонсори на терористичната дейност под егидата на киевския режим и непосредствено с участието на НАТО и като алианс, и като отделни негови членове, начело на които стоят Съединените щати".

Според Мария Захарова Европейският съюз също се превръща в страна в конфликта. Повод за думите ѝ е утвърдената на 17 октомври от министрите на външните работи на страните-членки мисия на Европейския съюз за военна помощ на Украйна.

"Тази стъпка върви ръка за ръка с доставките на летално оръжие за киевския режим и качествено увеличава участието на Евросъюза, като го превръща, разбира се, в страна в конфликта".

Освен това Захарова категорично отрече твърденията, че Иран доставя бойни дронове за нуждите на руската армия в Украйна.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Директорът на ГД

Британски граждани вече могат да влизат у нас през електронни гишета на летищата

На летище "Васил Левски" в София вече работят електронни гишета за автоматична проверка на документите на британските граждани, влизащи у нас през столичното аеропорт. Вътрешният министър Даниел Митов и британският министър за отношенията с Европейския съюз Ник Томас - Симъндс присъстваха на демонстрацията на електронните гишета.  Електронните проверки..

публикувано на 17.06.25 в 16:38
Затвореното летище

Започнала е евакуацията на част от българите, блокирани в Израел

Започнала е евакуацията от Израел на част от българите, които искаха да напуснат еврейската държава.  Те пътуват с автобус към Египет, но все още не са допуснати до територията на страната, научи "Хоризонт".  Сред евакуираните е екипът, който представяше филм на фестивала "Българска душа на святата земя" в Израел и след ескалацията на..

публикувано на 17.06.25 в 16:08
Снимка, предоставена от иранския президентски офис, показва как техник работи в иранския завод Натанз за обогатяване на уран по време на видеоконференция по повод Деня на ядрените технологии в Иран, Техеран, архив, април 2021 г.

МААЕ: Израел е нанесъл преки удари по ключов ирански ядрен обект

Израел е нанесъл преки удари по ключов ирански ядрен обект, пишат от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Става дума за подземното съоръжение Натанз, където се обогатява уран за ядрената програма на Ислямската република. Според агенцията сателитни изображения показват, че подземни обекти са били поразени при продължаващите от петък..

публикувано на 17.06.25 в 16:06
Спасители от иранското дружество на Червения полумесец (IRCS) работят на мястото на въздушен удар по жилищен район в Техеран, Иран, 17 юни 2025 г.

Тръмп отклони въпрос дали САЩ биха се включили на страната на Израел в конфликта с Иран

Доналд Тръмп не желае примирие между Израел и Иран а, цитирам, "истински край на конфликта", в който Ислямската република напълно да се предаде. Това обяви Тръмп, докато двете страни продължават да се обстрелват. А в Газа израелските сили отново откриха огън по палестинци, чакащи хуманитарна помощ.  Експлозии в Тел Авив и Ерусалим Най-малко..

публикувано на 17.06.25 в 15:52

Близо 56 000 седмокласници се явяват на НВО - по БЕЛ на 18 юни и по математика на 20 юни

Близо 56 000 седмокласници се явяват на национално външно оценяване - по български език и литература утре, 18 юни, и по математика на 20 юни. Това съобщиха от Министерството на образованието и науката. Изпитите започват в 09:00 часа. Те ще се проведат в 1675 училища, а за тях ще следят малко над 17 000 квестори.  Резултатите ще бъдат..

публикувано на 17.06.25 в 15:41

Увеличава се броят на удавниците с влизането в летния туристически сезон в Гърция

С навлизането в летния туристически сезон, властите в Гърция съобщават за все повече удавници. Само за ден на остров Крит се удавиха четирима туристи, съобщават от полицията. Ежедневно хора губят живота си заради надценяване на плувните си умения и влизане на места с подводни течения. Властите предупреждават да не се влиза във водата на..

публикувано на 17.06.25 в 15:21
Кадър от видео, заснето във фермата с клетъчно отглеждане в габровското село Крамолин.

БАБХ установи съществени нарушения във фермата в село Крамолин

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е установила съществени нарушения в прилагането на задължителните мерки за биосигурност и ветеринарно-санитарен контрол във фермата с кокошки в габровското село Крамолин.  Брутални кадри от обекта бяха публикувани по-рано днес от сдружение КАЖИ - Кампании и активизъм за животните в..

публикувано на 17.06.25 в 14:57