Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И на второто заседание на 48-ото НС не беше избран председател

В НС: "Вместо да се търсят решения за хляба, се предлагат зрелища" и "Започва да изглежда като сценарий"

Христо Иванов от ДБ и Десислава Атанасова от ГЕРБ в НС - 20 октомври 2022 г.
Снимка: БГНЕС

И на втория ден от първото си пленарно заседание депутатите се провалиха в опитите да изберат председател на Народното събрание. Консенсус не беше постигнат въпреки няколкото председателски съвета.

Няколко съвета и дълги часове почивки не бяха достатъчни. Единственото, за което се разбраха депутатите, беше да поддържат добър тон и да търсят обединяваща фигура. Такава се оказа най-възрастният народен представител - Вежди Рашидов.

Предложението направи Десислава Атанасова от ГЕРБ: "Да се обединим около фигурата на този, който може, макар и формално, да изпълни отчасти изискванията на духа на Конституцията. Постъпвайки избрани в Народното събрание, може да нямат опит, а най-възрастният поне има житейски опит".

Такова предложение направи и лидерът на "Български възход" Стефан Янев: "Затова и в края на вчерашния календарен ден казах: Нека да се обединим около една кандидатура, която и да е тя, от която и да е парламентарна група или сила. Или който и да е от 240 присъстващи тук в залата".

Лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че социалистите биха подкрепили предложението на ГЕРБ, защото законодателният орган е блокиран, а трябва да се гласува бюджет, както и редица важни закони.

От парламентарната трибуна Нинова заяви още:

"Това, което става от вчера, е най-тежкият удар върху парламентарната република. Това е най-тежкият удар върху парламентарната демокрация и партийната система. И това започва да изглежда като сценарий. И това е големият проблем за държавата".

След кратка почивка председателстващият заседанието сам оттегли кандидатурата си след прочувствена реч, която изправи залата на крака.

Вежди Рашидов се обърна към депутатите с думите: "В началото имах едно малко усещане, че мога да жертвам част от годините си, защото все пак днеска открива най-възрастният човек тоя парламент, а пък още малко време имам и да се нарадвам на скулптура, на внуците си и на приятелите си, разбира се.

Скъпи колеги, аз съм щастлив вие, ако днес изберете председател на парламента. Аз днеска искам да ви кажа: Моля, оттук нататък оттеглям номинацията си. Оттеглям в името на разума. И ви моля: Много ниско стойте при хората, защото бързо намразват хората… Да не ви мразят. Пожелавам ви да ви обичат."

Асен Василев от ПП: "Господин Рашидов, искам много да ви благодаря за тази реч. Мисля, че тя е един достоен финал на дебата, който този следобяд успяхме да проведем в залата."

След тези изказвания последваха нови номинации. Този път първите две политически сили - ГЕРБ и "Продължаваме промяната" не издигнаха кандидати. ДПС отново номинира Йордан Цонев, "Възраждане" излъчиха нов кандидат - Цвета Рангелова, а БСП - Кристиан Вигенин.

След балотаж между Цонев и Вигенин отново не беше избран председател на парламента, защото никой не събра повече от половината от гласовете на присъстващите в залата.

Утре депутатите ще опитат пак в третия ден от първото заседание, което отново започва в 10:00 часа.

А по-рано в днешния парламентарен ден опитът на "Продължаваме промяната" да организират дискусия, на която да бъде решен казусът за избор на председател на Народното събрание, претърпя провал, тъй като никоя от парламентарно представените формации не се отзова.

Защо не отидоха на срещата

От "Продължаваме промяната“ анонсираха срещата в зала "Запад" като публична дискусия, която има за цел да направи открити преговорите за избор на председател на Народното събрание и да се противопостави на задкулисието.

Асен Василев от ПП: "Очевидно е, че парламентът е в много дълбока криза, бих казал - цялото политическо развитие на страната е блокирано. А то е блокирано, защото задкулисните договорки при затворени врати не могат да дадат решение".

В крайна сметка никой не прие поканата. Така "Продължаваме промяната" успяха да обединят различните формации в отказа им да се явяват на събития извън пленарната зала - и опоненти, и коалиционни партньори.

Десислава Атанасова и Томислав Дончев от ГЕРБ:

"Вместо да се търсят решения за хляба, се предлагат зрелища", отбеляза Атанасова:

"Айде, да не се държим все едно, че сме в кампания. Хората са ни пратили тук не, за да се състезаваме кой е най-атрактивен, кой е най-иновативен, а да свършим работа. Най-лошият вариант, до който, боя се, сме много близо - да преливаме от една кампания в друга“, допълни Дончев.

Петър Кънев от "БСП за България": „По-голяма прозрачност от това, което става в пленарна зала, не може да има, така че идеята да се съберем в една малка зала "Запад", за да покажем прозрачност на преговорите, е най-малкото нереално. И неслучайно никой не отиде. Трябваше да измислят нещо друго“.

Мартин Димитров от "Демократична България": "Нормално е всички да искат консултации. Въпросът е, че консултации, в които не участват всички - няма смисъл от тях".

Стефан Янев, "Български възход": "Като че ли предизборното говорене продължава. Няма да ходим на консултация, защото това, което имаме да кажем, ще го кажем в зала".

Другият съпредседател на "Продължаваме промяната" - Кирил Петков, обаче е убеден, че срещата, макар и неслучила се, е променила нагласите в пленарната зала: "И това, че успяхме това да се случи, е нещо, което не видяхме в целия предишен парламент. Поне вкарахме…И това е промяна".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Георгиев: Шествието е срещу задължителното религиозно образование

Шествие "Училището не е църква" ще има на 15 май в София, съобщи в интервю пред БНР организаторът Христо Георгиев. "Доволен съм, че за 40 часа имаме 1300 човека зад тази инициатива. Училището е държавата и като се въведе този предмет "религия" държавата участва активно върху разпространяването на определен вид идеи, морални ценности и..

публикувано на 22.04.25 в 14:13

Председателите на ЕК и Европейския съвет ще присъстват на погребението на папата

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще бъде в Рим за погребението на папа Франциск в събота, съобщи говорителката на Комисията Анита Хипер. Там ще е и председателят на Европейския съвет Антониу Коща.  Засега не се предвиждат нейни двустранни срещи в Рим, но това не се изключва. На изпращането на папата ще..

публикувано на 22.04.25 в 14:13
Галя Славова

Галя Славова: Китай иска да изгради анти-САЩ коалиция

Китай иска да изгради анти-САЩ коалиция. Това каза пред БНР Галя Славова, китаист, преподавател по икономика в Китай, като обясни, че  това е тактически ход на Пекин в т.нар. търговска война, започната от президента на САЩ Доналд Тръмп.  "По-лесно е да го направи със страни, които са вече зависими икономически от Китай, защото голяма част от..

публикувано на 22.04.25 в 13:56

Проф. Кирил Топалов: Нужен е папа, който да отваря порти между хората от цял свят

На папата Франциск човешките моменти му бяха много присъщи. И има нужда от такъв папа, които да работи за сближаването на хората по света. Папа Франциск не се спираше, пътуваше на изток, на запад, навсякъде по света. Такъв папа е нужен, а не някакъв да се затвори в своя католически фанатизъм, изпълнен с омраза към останалия свят. Нужен е..

публикувано на 22.04.25 в 13:39

СЕМ излезе с доклад по казуса с предаване по програма "Христо Ботев" на БНР

Има нарушение на Закона за радиото и телевизията, както и отклонение от Етичния кодекс на българските медии - това се посочва в доклада на дирекция "Мониторинг и анализи" на Съвета за електронни медии за извършено наблюдение на изданието на предаването "Антон Митов представя" по програма "Христо Ботев"  на БНР от 8 март. Гост на предаването тогава..

публикувано на 22.04.25 в 13:38
Монсеньор Йовко Пищийски при посрещането на папа Франциск в Раковски, 2019 г.

Монсеньор Йовко Пищийски: Папа Франциск искаше още веднъж да посети България

"Папа Франциск дойде в България, защото искаше да посети тази малка католическа общност и да я напътства във вярата, което е неговата роля като духовен пастир. Той искаше още веднъж да дойде, имаше покана за едно събитие и тогава взе календар и си записа датата и каза, че ако му е възможно, ще отиде".  Това каза пред БНР монсеньор Йовко Пищийски..

публикувано на 22.04.25 в 13:32
Кметът на София Васил Терзиев (вляво) и лидерът на

"Спаси София" сваля доверието си от кмета Васил Терзиев

"Спаси София" сваля доверието си от кмета на София Васил Терзиев. Това обяви лидерът на партията Борис Бонев. "Администрацията на София няма ясна визия и ясни цели. То не може да бъде успешно. Г-н Терзиев не разбра огромната отговорност, която лежи на неговите плещи. Хората очакваха промяна, а получиха подмяна", заяви Бонев и каза, че..

публикувано на 22.04.25 в 13:18