Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Росица Велкова: Трябва да ограничим разходите и да стабилизираме приходната част на бюджета

"Очакваме да завършим годината с 5,4% дефицит на начислена основа и 3,4% дефицит на касова основа"

Снимка: Мария Филева

"Разработили сме три варианта на проект за бюджет. В момента съгласуваме с министерствата, с ведомствата, ще обсъдим с Националния съвет за тристранно сътрудничество проект във вариант на дефицит от 6,6%. Той се формира при запазване на всички действащи политики, нормативни актове, законодателство. Без промяна в приходната и в разходните части. Работим без промяна в политиките, тъй като сме служебно правителство". 

Това каза пред БНР служебният министър на финансите Росица Велкова. 

И допълни, че не е редно да бъде внасян вторият вариант - с дефицит 3%, който налага ограничаване на значителен размер от разходите и политиките, действащи в разходната част, както и промяна в някои от приходните политики:  

"Третият вариант, който е най-подходящ, ако няма редовно правителство, това е запазване на определени разпоредби от 2022 година, които да продължат да действат през 2023 година". 

По думите ѝ Министерството на финансите е консервативна институция и посочи, че макропрогнозата на БНБ е по-консервативна от заложеното от МФ. И посочи пример: 

"За 2023 г. БНБ залага ръст на БВП от 0,1%, докато МФ залага ръст от 1,6%. БНБ залага по-висока инфлация, отколкото МФ залага. Ние не сме консервативни при разработване на макропрогнозата". 

В предаването "Неделя 150" Велкова допълни, че трябва да се направят ограничения в разходите, тъй като Европа затяга фискалната дисциплина: 

"Това е нормално при постоянното вдигане на лихвите. Инвеститорите ограничено предоставят дълг на държавите. Масово страните в еврозоната намаляват дефицитите си в прогнозата за следващата година, правят консолидация. България също трябва да премине към консолидация - да ограничи разходите, да стабилизира приходната част на бюджета. Защото в един момент можем да останем без ликвидност". 

Служебният финансов министър уточни, че към края на септември страната има излишък в размер на 1 млрд. лева

"Към края на октомври очакваме балансирано салдо или лек дефицит. Традиционно у нас през ноември и декември се формират значителни по размер дефицити, защото започват да се разплащат капиталовите разходи. Очакваме да завършим годината с 5,4% дефицит на начислена основа и 3,4% дефицит на касова основа". 

Тя подчерта, че подпомагане трябва да се прави за най-уязвимите групи от населението

"Разработваме като продължаваща политика - компенсациите за небитовите потребители на ел. енергия да продължат и през 2023 година... Ако продължаваме да повишаваме разходите за персонал при това състояние на бюджета, трябва да увеличим дълга и дефицита". 

Във връзка с влизането на страната в еврозоната през 2024 година тя изрази надежда, че ще се вземат политически решения и ще се промени политиката в приходите и в разходите, за да се влезе в разумен дефицит или да се направи консолидационна стъпка

"Ключово е да има политическа воля от страна на Народното събрание". 

Интервюто с Росица Велкова можете да чуете в звуковия файл.

Вижте и видеото от участието й в "Неделя 150"!



По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна евакуация на жителите на село Плоски заради пожара в района

Започна евакуация на жителите на село Плоски, в района на Сандански, заради реалната опасност пожарът да навлезе в селото, потвърди на БНР областният управител на Благоевград Георги Динев.  Два часа след като жителите на село Плоски получиха съобщение чрез системата BG-ALERT да бъдат в готовност за евакуация ако се наложи, това  вече е факт. В..

публикувано на 30.07.25 в 01:17
Пожарът над село Плоски

Вятърът отново разпали пожара над село Плоски

Вой на сирена и предупреждение за силно задимяване чрез системата BG ALЕRT извади хората от село Плоски на площада, а вятърът разпали отново пожара в близката гора.  Вятърът е разпалил отново гората над село Плоски, като за минути пожарът е станал върхов. Районът около селото е силно задимен, а жителите му, които са около 700, са били..

публикувано на 29.07.25 в 23:58

Запръстяват площадката при ТЕЦ "Бобов дол", където се запалиха вагони със слама

Продължава гасенето на балите със слама, които пламнаха преди три дни на площадката на ТЕЦ "Бобов дол".  Прави се запръстяване на площадката, където се подпалиха вагоните, каза за БНР началникът на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Кюстендил комисар Светлин Георгиев.  Пожар е възникнал отново на площадката на ТЕЦ..

публикувано на 29.07.25 в 21:00
Доналд Тръмп

Тръмп потвърди новия краен срок от 10 дни за Русия да постигне примирие с Украйна

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп потвърди във вторник, че новият му краен срок за Русия да постигне споразумение с Украйна е десет дни, считано от днес, съобщават Ройтерс и Блумбърг. "Десет дни от днес... и тогава, знаете ли, ще въведем тарифи и други подобни неща, и не знам дали това ще засегне Русия, защото президентът Владимир..

публикувано на 29.07.25 в 20:59
На заседанието на Комисията по образованието и науката в Народното събрание - 29 юли 2025 г.

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование на дневен ред в ресорната комисия

Парламентарната комисия по образованието обсъди на първо четене промени в Закона за предучилищното и училищното образование, с които се забраняват мобилните телефони в училище и се въвежда избираем час по възпитание и ценности.  Промени в Закона за училищното образование обсъжда ресорната комисия в НС МОН предлага редица законови промени,..

публикувано на 29.07.25 в 20:31
Алваро Гарсия Ортис, главен прокурор на Испания

В Испания започва съдебен процес срещу главния прокурор на страната

Върховният съд на Испания потвърди започването на съдебен процес срещу главния прокурор на страната. Алваро Гарсия Ортис е обвинен за изтичане на конфиденциална информация по дело за данъчна измама. Според тримата магистрати от Апелативната камара на Върховния съд има достатъчно доказателства за повдигане на обвинение срещу ръководителя на..

публикувано на 29.07.25 в 20:26

Голям пожар в момчилградското село Седефче изгори три къщи

Седемчленно семейство и възрастна жена останаха без дом, след като пожар изпепели къщите им в момчилградското село Седефче този следобед. Пострадалото семейство е настанено в жилище в Крумовград, а жената е при свои близки, съобщи кметът на Седефче Мехмед Хаджиселим. Изгорели са още две необитаеми сгради и няколко помощни постройки. Не се е..

публикувано на 29.07.25 в 20:19