Национална спортна академия "Васил Левски" тази година празнува 80-ет години от своето създаване. Кулминацията на честванията ще бъде на 2 и на 3 декември. Каква е програмата свързана с този юбилей, къде е мястото на НСА в образователната система на България, научиха ли се хората, които управляват спорта да изплазват научния потенциал на работещите в НСА и колко тежи спортната слава на висшето спортно училище - отговорите на тези въпроси от проф. Татяна Янчева - зам. ректор по международната и научната дейност в Академията.
„Всички ние, които работим в НСА сме оптимисти по природа. Много си обичаме нашата Алма матер. Надяваме се, че тя ще продължава своето възходящо развитие, но разира се поглеждаме и назад във времето. За годишнитата подготвихме специални книги за историята на всеки един от факултетите. Чакаме да излезе и едно обобщено издание за развитието на Академията. От олимпийските ни шампиони единици са тези, които не са наши възпитаници. Ако премерим спортната слава на НСА, то тя наистина тежи много. Атмосферата тук е неповторима. Такъв дух едва ли има на друго място и ние сме много горди с всичко това. 80 години съхраняваме този дух и аз съм убедена, че ще го съхраним и в следващите десетилетия“, завърши проф. Татяна Янчева.
Легендите на Португалия победиха отбора на световните легенди с 4:1 в благотворителен мач, игран на стадион "Хосе Алваладе" в Лисабон. През второто полувреме за тима, съставен от световни легенди, се включиха Христо Стоичков и Красимир Балъков. Целта на двубоя бе да събере средства за организации, подпомагащи общности, засегнати от война и..
Национална спортна академия "Васил Левски" откри учебната година с изпълнен прием за трите факултета държавна поръчка и над 90 студенти платено обучение редовно и задочно. Академичното ръководство, в лицето на ректора проф. Красимир Петков, приветства всички първокурсници от редовна форма на обучение за учебната 2025/2026 година във факултетите..
Най-добрият ни тенисист Григор Димитров, който е посланик на световното първенство за спортисти със Синдром на Даун, заедно с олимпийския, световен и европейски шампион Карлос Насар, отправи послание към всички участници, организатори и зрители. Надпреварата, която се организира за първи път в Източна Европа, ще се проведе от 13 до 19 юни 2026..
Лука Модрич за пореден пък демонстрира класата си. Няколко дни, след като навърши 40 години, хърватинът отбеляза първия си гол за Милан. Именно с това попадение "росонерите" спечелиха с 1:0 в домакинството си на Болоня в повторение на финала в Купата на Италия от миналия сезон. Новото попълнение на Милан Адриен Рабио дебютира за тима като титуляр и се..
Манчестър Сити се наложи над Манчестър Юнайтед с 3:0 у дома в поредно издание на градското дерби между двата тима от четвъртия кръг на английската Висша лига. На "Етихад" срещата започна равностойно, с повече владение за домакините. Това даде резултат в 18-та минута, когато Жереми Доку изненада отбраната на "червените дяволи" с пробив от дясно на..
Барселона победи Валенсия със 6:0 в първото домакинство на каталунците за сезона от 4-тия кръг на Ла Лига. По два гола за шампионите отбелязаха Фермин Лопес (29, 56'), Рафиня (53', 66') и Роберт Левандовски (76', 86'), като бразилецът и полякът се появиха в игра след почивката. Любопитното е, че подобно нещо - двама играчи да са резерви и да вкарат по..
Световният шампион по баскетбол Германия добави във витрината си и европейската титла при мъжете, след като на финала на първенството на Стария континент победи Турция с 88:83. Капитанът на германците Денис Шрьодер се представи на най-високо ниво точно тогава, когато беше нужно, като вкара последните шест точки за тима си в срещата. Иначе той приключи..
Това е поредната стъпка, с която Русия ескалира и демонстрира своите агресивни намерения спрямо Европа . Така п роф. Тодор Тагарев, бивш министър на..
В област Плевен учебната година започва присъствено в условията на воден режим за някои населени места. От Общината и областния кризисен щаб..