Завърши тържествената сесия по повод "140 години законодателство на българските общини" в к.к. Албена по време на годишната среща на Националното сдружение на общините в Република България.
Официален гост на сесията беше вицепрезидентът Илияна Йотова, която от сцената предупреди присъстващите кметове и общински съветници да се подготвят за тежка година, в която в условията на инфлация и редица кризи те ще трябва да проведат и своята кампания за предстоящите местни избори.
От Сдружението на общините раздадоха и своите традиционни награди и призоваха централната власт да бъде добър партньор на местната, за да се работи в полза на хората.
На 12 октомври 1882 година в Княжество България е приет първият Закон за общините и градското управление, който е утвърден с указ на княз Александър Първи Батенберг. Законът за първи път регламентира устройството и дейността на местните органи на държавната власт – общинските съвети, кметовете и техните екипи.
Законът за общините и градското управление установява общината като основна административна единица в държавата. Интересното е, че в него се използва изразът "членове на общината", а не съвременното "жители на общината".
Законът определя кмета като представител едновременно на правителствената власт и на интересите на общината.
Кметът още е призван да надзирава и да се грижи, той е отговарял и за пожарните команди, за складовете, фабриките и други, които са опасни за общественото здраве, за чистотата, осветлението, строителството на нови сгради и събарянето на онези, които грозят градовете.
Като изключително трудни определи председателят на УС на НСОРБ и кмет на община Велико Търново Даниел Панов изминалите две години, през които заради Covid пандемията и последвалата война в Украйна местните власти не са разчитали на финансиране по европейски програми.
Като допълнителна трудност той определи и липсващия диалог с предходното правителство.
Като гласът на България определи представителите на местните власти вицепрезидентът Илияна Йотова, който, по думите ѝ, трябва да бъде чут от всички останали институции и от всички, които вземат решенията. Вицепрезидентът обърна внимание и на нуждата от по-голяма финансова независимост на общините и изрази увереност, че това ще подобри работата на местната власт в услуга на обществото.
По време на сесията вицепрезидентът обяви, че от днес започва подписването на приоритетните за общините инвестиционни проекти, одобрени от Министерския съвет. Те се отнасят към ВиК инфраструктура, общински пътища и улична мрежа.
В списъка са включени 234 обекта на обща стойност от малко над 406 милиона лева. Съгласно решението на Министерския съвет всички средства ще бъдат налични в общинските бюджети до края на 2022 година.
Вицепрезидентът обяви, че е провела предварителен разговор с министъра на финансите по тази тема.
Илияна Йотова заяви, че е необходима по-голяма финансова автономност за общините. "Децентрализацията засилва демокрацията, защото сближава вземането на решенията с тези, които пряко са засегнати", посочи вицепрезидентът.
В края на днешната тържествена сесия НСОРБ раздаде и своите годишни награди на общини, институции и медии.
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..
Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..
На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката". Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие. "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..
Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила. Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..
При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..
Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..
От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..