Риши Сунак, който ще стане следващият министър-председател на Великобритания, каза пред законодателите от Консервативната партия, че първият му приоритет е осигуряването на икономическа стабилност, а след това ще се стреми да изпълни обещанията на партията от изборите през 2019 г., съобщи депутатът Йен Дънкан Смит, предаде Ройтерс.
Според репортер на в-к "Сън" Сунак, който стана лидер на консерваторите в понеделник след оттеглянето от надпреварата на Борси Джонсън и Пени Мордонт, също така каза на депутатите, че "всяко крило" на партията ще бъде включено в неговия кабинет.
Сунак също така е изключил възможността за провеждане на национални избори, според депутати, присъстващи на неговата реч, изнесена днес.
Междувременно Риши Сунак направи първите си публични коментари след победата в надпреварата за лидерство на Консервативната партия по-рано днес.
В кратко телевизионно обръщение от централата на консерваторите в Лондон Сунак отдаде почит на своята предшественичка Лиз Тръс и каза, че е "най-голямата привилегия в живота ми да мога да служа на партията, която обичам, и да въстановя страната, на която дължа толкова много".
Той обаче предупреди, че страната е изправена пред "дълбоко икономическо предизвикателство“ и че се нуждае от "стабилност и единство", за да изгради по-проспериращо бъдеще.
"Кълна се, че ще ви служа почтено и смирено", каза Сунак пред британската общественост.
От Даунинг стрийт пък потвърдиха, че официалният преход на властта няма да се състои в понеделник.
"Мога да потвърдя, че преходът няма да се извърши днес“, каза говорителят на премиера. "Освен това се провеждат дискусии между напускащия премиер, новия премиер и двореца по отношение на графика по предаване на властта".
Най-кратко управляващият в британската история премиер Лиз Търс пък заяви пълната си подкрепа за Риши Сунка като неин наследник.
И бившият премиер Дейвид Камерън отправи своите "огромни" поздравления към Сунак за това, че става министър-председател, "за да ни преведе през времена на предизвикателства" и му пожела "най-доброто" и неговата "подкрепа от все сърце".
Лидерът на шотландската националистка партия Никола Стърджън каза, че ще направи всичко по силите си, за да "изгради конструктивни работни отношения със Сунак в интерес на тези, на които служим".
"Бих предложила едно незабавно решение, което трябва да вземе и едно, което със сигурност не трябва. Той (Сунак) трябва да свика предсрочни общи избори. И той "не трябва", повтарям "не трябва" да отприщи нов кръг от строги икономии. Нашите обществени служби няма да издържат на това".
Законът за еврото е доста противоречив и се надявам да получи много по-добри формулировки между първо и второ четене , сподели мнението си бившият вицепремиер и социален министър Лидия Шулева в интервю пред БНР. Тя посочи мненията на противниците на еврото също влияят и са фактор, за да се създава напрежение. "Всичко трябва да е в..
Гръцкото правителство одобри и даде ход на инвестиция за милиони евро на пристанище Солун.Проектът променя не само облика на солунското пристанище, но е най-голямата инвестиция в Северна Гърция. Целта е да се увеличат възможностите на порта за трансфер на стоки, да се превърне в основен морски вход за трансфер към Югоизточна Европа. Кметът на..
53-годишен водач на "Мазда" е задържан вчера за управление след употреба на алкохол - дрегерът е отчел резултат 4,29 промила алкохол в издишания въздух. Проверката е извършена в дупнишкото с. Джерман, казаха от Областната дирекция в Кюстендил. Мъжът е спрян в селото, където най-вероятно е бил на тържество, към 20 часа в неделя. По случая е..
" Управляващите искат да върнат плановата икономика от комунизма ", сочи анализ на главния икономист на Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов, след като миналата седмица НС прие на първо четене промените в Закона за въвеждане на еврото, с които ще бъдат контролирани цените в периода от 8 август тази година до 31 декември следващата. През..
Случаят с умишления палеж на боровата гора между великотърновските квартали "Чолаковци" и "Бузлуджа" се преквалифицира като тероризъм и досъдебното производство се изпраща на Софийската градска прокуратура (СГП). Това съобщи окръжният прокурор на Велико Търново Христо Христов. За палежа, при който изгоряха около 30 декара гора и под..
Украйна подписа споразумение за доставка на газ от азербайджанската СОКАР през България. Същевременно размяната на удари между Москва и Киев продължава. Държавната енергийна компания на Украйна "Нафтогаз" подписа първото си споразумение с азербайджанската СОКАР за внос на природен газ по Трансбалканския газопровод, съобщи украинското..
Обсъжда се възстановяването на водохващането при Хайдушкия извор над река Струма. Миналата седмица кв. Герена беше без вода близо 100 часа, както и други части на Кюстендил и няколко села. Към Общината е създаден ВиК съвет от трима специалисти, за да се реши проблема с нарушеното водоподаване за града и 70-те села в района, каза кметът инж.Огнян..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..