Това каза пред БНР иранската писателка Рана Солеймани, която живее в Швеция. Тя напуска Иран през 2014 година. Член е на Иранския литературен център, а в творчеството и присъства темата за живота на жените в Иран и техните права.
Какви са характеристиките на протестното движение в Иран, което Вие описвате като феминистка революция?
Формиралото се движение сред жените в съвременен Иран отправя като основно предизвикателство преодоляването и премахването на правните и социалните неравенства между жените и мъжете, за да се постигне равенство между половете.
Девизът на жените е "Жена, живот, свобода". От какво е вдъхновен той?
От това, че жените са твърди. Ставащото сега може да не е феминистка революция, но иранските жени са пионери в тази посока в страната си. Всички ние се борим заедно, защото единственият начин за постигане на съвършенство във всяко общество е всеки човек да постигне правата си. Правното неравенство, за което вече стана дума, се корени в културните ценности и в предубеденото отношение на обществото към жените. А ние искаме сигурност, свобода, равенство и любов.
Ще постигне ли целите си протестното движение?
Революцията се оформя и тази трансформация се случва. Ние трябва да сме силни и да вярваме в лозунга си "Животът на свободата", за да можем да променим настоящата ситуация.
Къде е мястото в протестите на писателките и интелектуалките?
През последните години жените, постигайки неоспорими позиции в иранската литература, успяват да помогнат на обществото да разбере емоциите, нуждите, способностите, правата и тревогите. Съвременните писателки чрез своя градски идеал за равна роля на мъжете и жените да наложат утопията си за защита на правата на жените.
Днес имаме жени - писателки, които пишат, независимо от мъжете. Писателки, които имат собствен стил и създават своя литература.
Затворът "Евин" е един от най-страшните света, известен с жестокостите, извършвани спрямо изтърпяващите наказания в него. През последните седмици на общонационални протести затворът беше сцена на стачки и протести на затворници. Сред тях има не само извършители на престъпления, но и интелектуалци, политически идеолози, представители на елита, студенти, спортисти. Някои от най-светлите умове и най-смелите сърца на Иран са несправедливо държани в Евин. Книгата ми Viva La VIda е посветена на екзекуцията на четири жени в този затвор. Аз самата никога не съм имала опит със затвора, но сякаш цял живот съм живяла там, защото, за да създам това произведение, прекарах много време в четене на спомените на затворниците или в разговори с тези, които са имали опит от там. Проливах сълзи, надявах се и умирах, и умирах там заедно с всеки един от героите в моята история.
Световноизвестният кларнетист Иво Папазов-Ибряма е един от тазгодишните носители на отличието "Мултикултурният човек", което се дава на знакови лица от Кърджали, станали модел за успех и реализирани каузи в България и в чужбина. Изборът на Иво Папазов е отличен "заради начина, по който е превърнал музиката в живот, а живота - в кауза". Същата награда..
Сърбия ще има предсрочни парламентарни избори до края на годината. Това стана ясно от изявление тази вечер на президента Александър Вучич и на министър-председателката Ана Бърнабич. Тя декларира, че оставката ѝ е на масата и че единственият изход от кризата след масовите убийства в началото на май е Сърбия да отиде на избори - защото опозицията, която..
Операцията на червата под пълна упойка, която папа Франциск претърпя днес следобед, продължи три часа и е преминала без усложнения. Тя бе извършена от професор Серджо Алфиери в поликлиниката „Джемели“ в Рим. След края на операцияа папата е преместен в апартамента си на десетия етаж на болничното заведение. Хоспитализацията му ще продължи..
Служителите, които отговарят за сигурността на летище „Хийтроу“, обявиха засилване на стачните действия. Новият график показва, че стачки ще има почти всеки уикенд от средата на юни до края на август. Членовете на синдиката Unite отдавна водят спор с работодателите за заплащането, който вече доведе до стачки по Великденските празници и..
Транспортен кувьоз за бебета, родени под определено тегло, получи кюстендилската болница, а дарители са от кампанията "Капачки за бъдеще" и местният клуб "За бъдеще – Кюстендил". Досегашният кувьоз, ползван за такава цел от неонатологията в болницата, е от 80-те години. Новата придобивка беше приета от изпълнителния директор на болницата д-р..
Пътната полиция е заловила през последното денонощие 15 пияни и 8 дрогирани шофьори. Проверени са 10 200 моторни превозни средства. Съставени са близо 2800 фиша и 750 акта. 22 тежки катастрофи са станали страната през изминалото денонощие, съобщиха още от МВР. 31 души са ранени, няма загинали.
С кратка блокада на кръстовището на столичния булевард "Сливница" и улица "Русе" премина и днешният протест на хората от квартал "Света Троица" срещу войната по пътищата. Това е 31-вият ден, в който те се събират и настояват за законови промени и мерки за обезопасяване на булеварда след смъртта на двама млади пешеходци. От Пътната полиция са засекли..
"За мен е Кутията на Пандора. Всякакви идеи ще започнат да се пръкват ." Това заяви в интервю за БНР политологът Димитър Ганев от Изследователски..
Въпреки произнасянето на трима независими арбитри за наличието на плагиатство, след решение на Административния съд в Русе бившият служебен министър..
Бившият съветник по националната сигурност на украинския президент Володимир Зеленски - Олексий Арестович - определи като шантаж от страна на Русия..