Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психотерапевтите Калина Йорданова и Борислава Мечева пред БНР:

Родителите трябва да представят пред децата си автентичната версия на проблемите

Снимка: Pixabay

На пазара е втората книга от поредицата "Въпросът за развода. За деца и родители".  

"Книгата дава възможност да се говори за трудни теми. Дава се възможност на родителите да използват думи, с които детето да ги разбере. Тя е средство за подпомагане на работата вкъщи, но не замества консултацията със специалист". Това каза пред БНР психотерапевтът Калина Йорданова във връзка с книгата на фондация "Кожа - платформа за психично здраве". 

"Родителите най-добре познават детето си, ние можем да улесним разговора, като им помогнем да го направят по-синхронен, по-включващ преживяването на самото дете. Един фокус на нещата е да се свали отговорността, която вероятно детето преживява", допълни Борислава Мечева, системен психотерапевт. 

Йорданова посочи, че тази сесия е за родителите, за да могат те да изработят наратив, в който се чувстват комфортно, за да бъдат автентични пред децата си: 

"Независимо дали родителите избират да говорят, или не, едно съдържание не може да бъде укрито, то е в жестовете, в емоционалните реакции, в мълчанието. Тогава децата са по-склонни да изработят фантазия за онова, което не знаят, отколкото да са във версията на реалността. Понякога тази фантазия може да е по-плашеща. Затова обличането на преживяването в думи позволява на детето да го символизира, вместо да преживява сурова емоция, за която няма обяснение". 

В предаването "Преди всички" Мечева подчерта, че историята трябва да бъде максимално достоверна, тъй като децата усещат всичко

"Децата са част от всичко това, те го чувстват. Ако комуникацията в семейството е такава, че за трудните неща не се говори, то ще бъде трудно в процеса на развод това нещо да се промени... Не разводът или загубата причиняват щета, а начинът, по който преминаваме през тях". 

Интервюто с Калина Йорданова и с Борислава Мечева можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Френски съд осъди четирима българи на до 4 г. затвор за оскверняване на Мемориал на Холокоста

Във Франция четирима българи получиха присъди между 2 и 4 години затвор за оскверняване на Мемориал на Холокоста, предаде Франс прес. Парижкият наказателен съд осъди Георги Филипов и Кирил Милушев, описани като "извършители", съответно на две години затвор, и Николай Иванов и Мирчо Ангелов – последният все още е на свобода, които са смятани за "мозъци"..

публикувано на 31.10.25 в 21:12
Снимката е илюстративна

Украйна съобщи, че е нанесла ракетен удар срещу Орловската ТЕЦ в Западна Русия

Украински крилати ракети са поразили Орловската топлоцентрала в Западна Русия, обявиха от командването на Военноморските сили на Украйна, предаде Ройтерс. По-рано управителят на Орловска област съобщи, че се налага спиране на парното и топлата вода за три района в областния център, поради попадение в централата. От украинска страна..

публикувано на 31.10.25 в 20:52
Александър Вучич

Вучич се извини за изказванията си за студентите и протестиращите преди утрешния протест

В навечерието на утрешния протестен митинг в Нови Сад по повод една година от рухването на козирката на жп гарата и 16-те жертви, тази вечер сръбският президент Александър Вучич се извини за изказванията си относно студенти, протестиращи и други, с които не е съгласен.  Сръбският президент Александър Вучич също така изрази съболезнования на семействата..

публикувано на 31.10.25 в 20:25

Александру Мунтяну е новият министър-председател на Молдова

Александру Мунтяну е новият министър-председател на Молдова. Новият премиер е привърженик на европейския курс на страната, но е без политически опит. По специалност е икономист, работил в продължение на двайсет години извън родината си за институции като Световната банка. Изборът му идва месец след парламентарните избори, спечелени убедително..

публикувано на 31.10.25 в 20:17

Правителството на Кипър одобри нов пакет от мерки за справяне с тежката водна криза

Кипър ще изразходва догодина най-голямата сума в историята си за закупуване на обезсолена вода за питейни нужди. Правителството одобри нов, пети пакет от мерки за справяне с тежката водна криза, която страната преживява. Новата правителствена водна политика цели трайно да се осигури достатъчно вода за водоснабдяване и напояване, дори и ако не..

публикувано на 31.10.25 в 19:54

Свикват кризисен щаб за разрушеното водохващане "Елешница" в Рила

Предстои свикване на областния кризисен щаб по възстановяването на разрушеното от пороите преди седмица водохващане "Елешница" при едноименната река в Рила. От съоръжението, изградено 2002 год., се подава допълнително вода за общините Рила и Кочериново. Водохващането, високо над 4 м. е затрупано от пороите, а отвеждащите тръби са открити и..

публикувано на 31.10.25 в 19:43
Лазар Причкапов

Лазар Причкапов: Тези, които благодариха на Тодор Живков на 10 ноември, го вкараха в кауша

Много неща са казани за 10 ноември 1989 г., но и много не са верни . Това каза пред БНР Лазар Причкапов, бивш член на БКП, първи секретар на Окръжния комитет на комунистическата партия в Благоевградско, отговарял за пропагандата и агитацията в Централния комитет на БКП, един от малцината, които са се обявили срещу свалянето на Тодор Живков на 10..

публикувано на 31.10.25 в 19:39