Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евгений Шевкенов беше награден от австрийското Министерство на културата

На българския цигулар и педагог беше присъдена почетната титла "Професор"

5
Проф. Евгений Шевкенов и д-р Дорис Волфсленер
Снимка: BMKÖS/HBF/KULEC

На 20 октомври 2022 г. известният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов беше удостоен във Виена с почетното звание “Професор“ от Министерството на културата и с указ на президента  на Република Австрия. Официалната церемония се състоя в залата на Künstlerhaus, а високото отличие бе връчено от д-р Дорис Волфсленер. В своето слово тя изтъкна особените заслуги и принос на проф. Евгений Шевкенов за издигане престижа на културата и музикалното изкуство в Австрия в качеството му на дългогодишен инструменталист - цигулар, диригент и музикален педагог. Многократно бе подчертана неговата забележителна, ярко отличаваща се и достойна за образец кариера.

Евгений Шевкенов получава почетното звание професорТрудно е да бъдат изброени всички артистични постижения на проф. Евгений Шевкенов. Роден в семейството на известната оперна певица и вокален педагог проф. Елена Балджиева и пианиста Владимир Шевкенов, той започва своето обучение по цигулка на 6-годишна възраст и продължава в Училището за музикално и танцово изкуство “Добрин Петков“ – Пловдив. След Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров“ в София Евгений Шевкенов завършва и Виенския университет за музика и изпълнителско изкуство. Още по време на своето следване в Австрия свири в оркестъра на Щатсопер и Виенската филхармония, с която гастролира и на Летния музикален фестивал в Залцбург под палката на известни диригенти, сред които Николаус Арнонкур, Сейджи Озава, Рикардо Мути. Концертирал е като солист в над 40 държави и в престижни зали като Карнеги хол - Ню Йорк, Музикферай и Концертхаус - Виена, Метрополитън арт център - Токио, Симфоничната зала в Осака и др. 

През 2000 г. Шевкенов получава почетно австрийско гражданство за изключителни постижения в областта на изкуството, а през 2001 г. основава “Ensemble Concertante Vienna“ и печели международно признание като негов солист и диригент. Преподавал е цигулка в Консерватория “Густав Малер“ , а в момента работи в Консерватория “Рихард Вагнер“ във Виена. От 2013 г. редовно провежда Майсторски класове в рамките на “Wiener Musikseminar“. От 2014 г. оглавява Културния комитет към “Vienna Economic Forum“. Носител е на множество национални и международни награди. Проф. Евгений Шевкенов е артистичен директор на Международния фестивал на камерната музика в Пловдив.

Проф. Тони Шекерджиева-Новак, проф. Евгений Шевкенов, проф. Курт ШмидВ рамките на официалната церемония на 20 октомври във Виена лаудацио произнесе известният и уважаван в австрийските и международни музикални среди диригент и композитор проф. Курт Шмид.

За слушателите на програмата “Алегро Виваче“ по "Хоризонт" проф. Шмид сподели:
С Евгений Шевкенов се запознах преди 20 години. Той свиреше в оркестъра, който аз диржирах, и веднага ме впечатли неговият професионализъм. Рядкост е някой с такава отдаденост и задълбоченост да музицира не само на самия концерт, но и по време на репетиция. За неговата творческа натура е типично това  вдъхновяващо излъчване, тази способност на Евгений Шевкенов да предава своята вътрешна емоция - било в личен контакт, или на сцената. Друг съществен  фактор е музикалната история на неговата фамилия, неговите корени от четири поколения досега. Пра-прадядото на Евгений Шевкенов е австриец - Едгар Блюмел. Той завършва Виенската музикална академия с виолончело, композиция и дирижиране и в края на 19. век идва в България. Родителите на Евгений също са известни  музиканти – всичко това е безценен фундамент, върху който той стъпи и успешно продължи традицията на своята фамилия.“

Специален гост на церемонията във Виена беше проф. д-р Тони Шекерджиева-Новак - ректор на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство “Проф. Асен Диамандиев“ - Пловдив, която също бе любезна да разкаже накратко своите впечатления от събитието. За финал проф. Евгений Шевкенов сподели своята емоция след удостояването му с високото отличие.

Чуйте репортажа в звуковия файл.

  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01