Имаме повод да си припомним изкуството на големия наш хоров диригент Марин Чонев - създател и дългогодишен ръководител на Представителния смесен хор „Морски звуци“ във Варна, един от най-престижните в историята на българското хорово изпълнителско изкуство. Отбелязваме 90-годишнината от рождението на маестрото - на 21 октомври 1932 г.
С тъга си спомням времето - втората половина на ХХ век, когато в България имаше невероятни хорове, на които се възхищаваше целия свят - хорове с пищна звучност, богат репертоар, изключителна вокална подготовка, хорове, които имаха качествата на професионални състави. Точно такъв беше и „Морски звуци“. За съжаление това богатство се разпиля с времето - един по един тези състави изчезват. А “Морски звуци“ е участвал и е носител на високи отличия от най-големите хорови фестивали, като Мидълзбро, Гориция, Корк, Кантанигрос, Варненския международен хоров фестивал. Хорът е познат в цяла Европа, гостувал едва пъти и в САЩ, където е изнесъл над 40 концерта. Хор с много обширен репертоар - творби от Ренесанса до наши дни, включително и кантатно ораториални произведения, много песни от български композитори. И зад всички тези високи постижения стои упоритият и прецизен труд на Марин Чонев - винаги скромен, лъчезарен, знаещ музикант.
Разбира се, дейността на Чонев не се ограничава само в хор „Морски звуци“. През 1969 г. той организира във Варна Хор на момчета, а седем години по-късно добавя и младежи в състава и така развиват голяма концертна дейност - гостуват в цяла България, Европа, САЩ. Носители са на Голямата награда на песенния конкурс в Рощок, на Висшата награда Suma cum laude на хоровия конкурс в Неериелт, Белгия, на награди от фестивалите в Монтрьо, Швейцария, в Познан, Делфи, Шумен, Габрово.
Марин Чонев е известен преподавател по хорово дирижиране - доцент от 1979 г. и професор от 1985 г. Преподава в Шуменския уноверситет, пловдивската Академия за музикално и танцово изкуство, в Департамента за повишаване квалификацията на учителите във Варна. През 2008 г. е удостоен с титлата Доктор хонорис кауза. Участвал е в журитата на известните хорови фестивали - в Арецо, Гориция, Тур, Дебрецен, Голоса и Кантанигрос, Карница и Родос, Кишинев и др. Носител е на редица престижни чуждестранни и български музикални отличия за постиженията си в хоровото изпълнителско изкуство.
Проф. Марин Чонев си отиде от този свят преди 10 години-на 26 август 2012
Нека да си спомним за него с част от интервю, записано през 2005 г. и съхранено в Златния фонд на БНР, в което маестрото говори за любимия си преподавател в Музикалната академия проф. Георги Димитров - музикантът, създал цяла плеада ярки хорови диригенти, променили българското хорово пеене и направили го прочуто по света. Чуйте в звуковия файл.
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..
Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Отзвук от "Музикант на..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.