Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ердоган поиска нова конституция във визията си "Векът на Турция"

Турският президент Реджеп Ердоган представи визията си в спортна зала в Анкара пред 30 000 души
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Приемането на нова конституция е първата цел за новия век, обяви турският президент Реджеп Ердоган по време на представянето в Анкара на визията си "Векът на Турция". Днес Турция празнува 99-та годишнина от създаването на републиката.

Реджеп Ердоган представи своята визия за втория век на Турция пред Партията на справедливостта и развитието.

Нова Конституция, която да замени настоящата, приета през 1982 г. след военния преврат през 1980 г. и да изведе Турция след 10 държави с най-голямо икономическо развитие, иска турският президент.

Търговията да достигне 1 трилион долара, а приходите от туризъм да са 100 милиарда долара - така Ердоган вижда новият век на икономическото развитие.

Пълна енергийна независимост обещава Ердоган и заяви, че Турция ще се опита да осигури доставките на руски природен газ за европейския пазар чрез "Турски поток".

"Придавайки индивидуалност на нашата външна политика, увеличихме силата на държавата, славата на нашето знаме и репутацията на нашата нация. Във всяка област сме създали работи и услуги, които ще запълнят недостатъците на първия век на нашата република и ще завършат подготовката на втория век."

Визията на Ердоган предвижда и довършване на Канал Истанбул, който трябва да осигури алтернатива на Босфора и среща огромна съпротива от страна на опозицията в Турция.

Обещанията на Ердоган идват на фона спадащата му популярност заради рекордната инфлация, която по официални данни е над 83% на годишна база, както и предстоящите догодина президентски избори.

По официални данни в събитието, което се състоя в спортна зала в Анкара, са участвали около 30 000 души - представители на политическия елит, обществеността, бизнеса и ръководители на чуждестранни дипломатически мисии в Турция.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО настоя за мерки за борба с вирусния хепатит

Световната здравна организация ( СЗО ) призова правителствата на всички държави спешно да увеличат усилията си за елиминирането на вирусния хепатит, защото е заплаха за общественото здраве и може да доведе до развитие на рак на черния дроб.  "На всеки 30 секунди някой умира от сериозно заболяване, свързано с хепатита, или от рак на черния дроб", обяви..

публикувано на 29.07.25 в 04:55

Забрана за фойерверки в Сливен заради риска от пожари

Кметът на община Сливен Стефан Радев издаде забрана за използването на всякакъв вид пиротехнически средства на територията на общината.  Мярката е предприета заради повишения риск от възникване на пожари в градската среда, горски и земеделски територии.   Забраната е както за организирани събития, така и за частни тържества, включително..

публикувано на 29.07.25 в 04:27
Снимката е илюстративна.

Трима души са в критично състояние след въоръжена атака в небостъргач в Ню Йорк

Нападател с пушка е ранил трима души при нападение в небостъргач в американския град Ню Йорк. И тримата пострадали са в критично състояние, като единият от ранените е полицай, предаде изданието "Ню Йорк пост" .  Източници от правоохранителните органи са обяснили за медията, че нападателят е влязъл в сградата, облечен с бронежилетка и въоръжен с пушка...

публикувано на 29.07.25 в 02:54
Туристи в района на Туаър бридж в Лондон.

Двама души са загинали, след като са били намушкани в централен Лондон

Двама мъже са били убити при атака в централен Лондон, близо до Тауър бридж, съобщава британската полиция, цитирана от "Ройтерс".  Мястото е популярна туристическа дестинация и престъпността в района е рядкост.  Загиналите са били намушкани, като единият е загинал на място, а другият е починал в болницата.  Трети мъж е задържан във връзка с инцидента,..

публикувано на 29.07.25 в 02:35
Мохамад Мустафа на конференцията в ООН на 28.07.2025 г.

"Хамас" и Израел трябва да се изтеглят от Газа, настоя палестинският премиер

"Хамас" трябва да се разоръжи и да предаде контрола върху Ивицата Газа на Палестинската автономия, за да бъде възстановена сигурността в територията. За това настоя палестинският премиер Мохамад Мустафа на конференция в ООН в Ню Йорк, посветена на постигането на решение с две държави в региона - израелска и палестинска.  "Израел трябва изцяло да се..

публикувано на 29.07.25 в 02:27
Пожар в района на ямболското село Козарево (27.07.2025 г.).

Овладян е пожарът в местността Бакаджика край Ямбол

Овладян е пожарът в местността Бакаджика край Ямбол, след като през целия понеделник продължи гасенето на пожарите в Ямболска област.  Малко след 18 часа беше задействана системата BG-ALERT за елховското село Мелница заради евентуално навлизане на пожар в землището на селото заради горящите огнища в хасковските села в района на селата Устрем и Срем...

публикувано на 29.07.25 в 02:17

Германия е изправена пред рекорден бюджетен дефицит

Въпреки планираните рекордни дългове в бюджета на Германия, за периода 2027-2029 г. се очертава сериозен недостиг от над 172 млрд. евро, съобщиха днес правителствени източници. Това са почти 28 млрд. евро повече от предвижданията в последните бюджетни параметри. Причините са по-ниски приходи в бюджета, включително заради новия икономически..

публикувано на 28.07.25 в 20:21