"Благодаря на организаторите, които организират сега този празник и за това, че запазиха традициите, конкурсите. Знам колко усилия са вложили".
На празника присъстваха фермери и производители от горното поречие на Арда, а също и от други райони на страната. Имаше 18 щанда.
Илия Годев, секретар на Читалище "Проф. д-р Асен Златаров 1927" в Смилян каза:
"Присъства момчето от Златоград, което е известен производител на мед и пчелни продукти. До него е дърворезбар и дървопластик също от Златоград. Тук са хора от ферма за производство на млечни и месни продукти от биволско месо от Бачково".
"Многократен носител на отличия за българска шевица, шарените плетени чорапи от Баничан".
Силвия Тютюнарова и Албена Хаджиева споделиха:
"Взех първо място за най-атрактивен щанд на производител".
"Пожелавам на децата да имат добри добиви, да не виждам празни градини, в които расте бъз и коприва. Който е дарен със здраве нека да отглежда и смилянски фасул и картофи и ще остане доволен".
Баба Ася също е сред отличените и е уверена, че населението ще продължи с традицията за отглеждане на фасула, прославил селото в страната и чужбина.
"Смилян се препитава само с картофи, фасул, няма да умре, но за продаване не знам дали ще има".
Милкана Йорданова е сред основателите на празника, председател на журито в детския конкурс за най-оригинално пано на празника на фасула и направи равносметка за годишнината му:
"Има какво да се надгражда, още повече не е фасулска работа. Това е една работа, която иска постоянство и да си вдъхновен, защото много пъти вдъхновението липсва".
90 пана участваха в конкурса за създаване на оригинално пано от смилянски фасул. Сред наградените са групи в детски градини от Смилян, Перник, София. Първа награда спечели паното "Смилянски полет" на братята Калин и Калоян Беделеви на 8 и 12 години.
"Избрахме няколко неща в интернет, които бяха направени с мъниста, а не с фасул и те си харесаха една птица с широко разтворени крила и решихме да я направим с фасул. Аз също много я харесвам", каза майката на децата.
Призът в конкурса за най-вкусно и оригинално ястие от смилянски фасул получи Малинка Гавазова с бобена яхния, в тиква и хляб с фасул.
"Фасулът първо трябва да го накиснем и се вари във втората вода със зеленчуци, моркови, чушки, лук, домат, в тиквата после се запича. Това е боб в тиква. Веднъж бях направила паниран зелен боб и също хайвер от смилянски боб".
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..