Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Производители на храни и други изделия участваха на празника на Смилянския фасул

90 пана участваха в конкурса за създаване на оригинално пано от смилянски фасул

Снимка: Радостина Чернокова

20-то издание на празника на смилянския боб се проведе в родопското село Смилян. Бяха раздадени юбилейни грамоти на жители, организации, фирми и медии, сред които и Българското национално радио, допринесли за утвърждаването и развитието  на празника.
Смилянски фасул   Снимка: Радостина Чернокова
Сефадин Чикуртев, основател на празника и председател на кредитната кооперация в Смилян.

"Благодаря на организаторите, които организират сега този празник и за това, че запазиха традициите, конкурсите. Знам колко усилия са вложили". 

Смилянски фасул   Снимка: Радостина Чернокова
На празника присъстваха фермери и производители от горното поречие на Арда, а също и от други райони на страната. Имаше 18 щанда.

Илия Годев, секретар на Читалище "Проф. д-р Асен Златаров 1927" в Смилян каза:

"Присъства момчето от Златоград, което е известен производител на мед и пчелни продукти. До него е дърворезбар и дървопластик също от Златоград. Тук са хора от ферма за производство на млечни и месни продукти от биволско месо от Бачково".

Пано от смилянски фасул Снимка: Радостина Чернокова
На празника са присъствали и представители на читалището "Изгрев" от село Баничан, в което е направен първият приют за магарета в страната.

"Многократен носител на отличия за българска шевица, шарените плетени чорапи от Баничан".

Силвия Тютюнарова и Албена Хаджиева споделиха:

"Взех първо място за най-атрактивен щанд на производител".


"Пожелавам на децата да имат добри добиви, да не виждам празни градини, в които расте бъз и коприва. Който е дарен със здраве нека да отглежда и смилянски фасул и картофи и ще остане доволен".

Пано от смилянски фасул  Снимка: Радостина Чернокова
Баба Ася също е сред отличените и е уверена, че населението ще продължи с традицията за отглеждане на фасула, прославил селото в страната и чужбина.

"Смилян се препитава само с картофи, фасул, няма да умре, но за продаване не знам дали ще има".

Милкана Йорданова е сред основателите на празника, председател на журито в детския конкурс за най-оригинално пано на празника на фасула и направи равносметка за годишнината му:

"Има какво да се надгражда, още повече не е фасулска работа. Това е една работа, която иска постоянство и да си вдъхновен, защото много пъти вдъхновението липсва".

Пано от смилянски фасул  Снимка: Радостина Чернокова
90 пана участваха в конкурса за създаване на оригинално пано от смилянски фасул. Сред наградените са групи в детски градини  от Смилян, Перник, София. Първа награда спечели паното "Смилянски полет" на братята Калин и Калоян Беделеви на 8 и 12 години.

"Избрахме няколко неща в интернет, които бяха направени с мъниста, а не с фасул и те си харесаха една птица с широко разтворени крила и решихме да я направим с фасул. Аз също много я харесвам", каза майката на децата.

Пана от смилянски фасул   Снимка: Радостина Чернокова

Призът в конкурса за най-вкусно и оригинално ястие от смилянски фасул получи Малинка Гавазова с бобена яхния, в тиква и хляб с фасул.

Снимка: Радостина Чернокова
"Фасулът първо трябва да го накиснем и се вари във втората вода със зеленчуци, моркови, чушки, лук, домат, в тиквата после се запича. Това е боб в тиква. Веднъж бях направила паниран зелен боб и също хайвер от смилянски боб".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10

В родопско село правят кастинг за актьори. Наесен ще играят "Женско царство"

Родопското село Пчеларово обяви кастинг за актьори  любители . Те ще участват в театрална пиеса, чиято  премиера е планирана за есента. Идеята е на семейства, завърнали се неотдавна от Канада .  Шепата ентусиасти и доброволци искат да върнат славата на Пчеларово от времената, когато в него са живели 4000 души. Красимира Стоянова е..

публикувано на 16.05.24 в 10:04

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31