Родителите на малката Моника, която миналото лято загина на пешеходна пътека в пазарджишкото село Братаница, ударена от колата на полицай, се срещнаха с главния прокурор Иван Гешев. Те настояха за законодателни промени, за да бъде спряна войната по пътищата.
Подсъдим за смъртта на Моника, която днес трябваше да навърши 9 години, е Владимир Панайотов. На първа инстанция той бе осъден на 4 г. и 8 месеца затвор, но втората инстанция промени наказанието му на условно. Това предизвика и протест в селото на Моника в петък, на който бе поканен и Иван Гешев. Той не е успял да отиде и заради това се е провела днешната среща. На нея стана ясно, че условното наказание вече е протестирано от прокуратурата и обжалвано от родителите на детето.
От мотивите към решението на Пловдивския апелативен съд става ясно, че служителят на МВР удря Моника и братчето й на пешоходна пътека със скорост 73 км/ч, при разрешени 50 км/ч. При това, изпреварвайки, което на това място е забранено. Според магистратите той е бързал, заради възложена служебна задача. След като удря момиченцето му е оказал първа помощ, включително и чрез изкуствено дишане. Признал е вината си и делото се е гледало по реда на съкратеното съдебно следствие. Справедливата присъда, според втората инстанция, е била 4 години и шест месеца и след редукцията, заради съкратената процедура, наказанието става три години. При чистото съдебно минало, добрата лична и професионална характеристика на Панайотов и това, че е оказал помощ на детето, се стига до условната присъда. Според тримата апелативни съдии, процесът на поправяне и превъзпитание на
"Очаквам ефективна, а не неефективна присъда да има за този човек. Нито искаме, както казва неговият адвокат, кръв за кръв или някакви такива глупости. Ние искаме присъда. Искаме просто съдът да си свърши работата. Толкова ли е трудно да поискаме справедливост? Толкова ли е трудно? Явно е толкова трудно", коментира Марин Калоферов, баща на загиналото дете.
След срещата Иван Гешев за пореден път призова държавата да предприеме действия, за да спре войната по пътищата и се оплака от липсващия междуинституционален диалог по проблема и увери, че прокуратурата и лично той ще направят всичко възможно тези случаи да не продължават заради българските граждани.
Правителството се събира на редовно седмично заседание от 11.00 часа днес. Очаква се да бъдат определени членовете на новосъздадения Национален борд по водите и неговия ръководител. Органът към изпълнителната власт се конституира след решение на Народното събрание от 3 септември. Целта е в координация със сдружението на общините да се набележат и..
Петият вот на недоверие към правителството влиза в парламента. Росен Желязков: Предстоящият вот е в противоречие с Конституцията Вотът на недоверие е за провал на правителството в секторите вътрешна сигурност и правосъдие. Според вносителите - 59 народни представители от "Продължаваме промяната-Демократична България“, МЕЧ и АПС, провалът..
Тайлър Робинсън, който е задържан за убийството на консервативния активист Чарли Кърк, за първи път се яви пред съда във връзка с престъпленията, за които е арестуван, предаде Би Би Си. Робинсън присъстваше чрез видео връзка от затвора и беше облечен в зелена жилетка, която има за цел да предотврати самонаранявания. Популярен консервативен активист..
Испанският парламент отхвърли създаването на антикорупционна агенция. Срещу законопроекта гласуваха депутатите от Народната партия, VOX и партията на Карлес Пучдемон "Заедно". Създаването на агенцията беше част от плана, обявен от премиера Педро Санчес през юли след ареста на организационния секретар на Социалистическата партия Сантос Сердан. Той е в..
Депортирането на мигранти от Великобритания до Франция по схемата "един влиза, един излиза" е на път да се провали за втори пореден ден заради съдебни обжалвания. Британското правителство обяви по-рано, че всеки ден тази седмица с граждански полети от лондонското летище "Хийтроу" до Париж ще бъдат извеждани малки групи мигранти съгласно схемата. В..
Русия подготвя две тежки настъпателни кампании в Украйна. Предишните три се провалиха. Това заяви в интервю за "Скай Нюз" украинският президент Володимир Зеленски. Той определи като "лъжи и манипулации" твърденията на руснаците, че могат да превземат град Суми в източната част на страната. И допълни, че руската армия е понесла големи загуби в жива сила и..
Постигнато е споразумение между Съединените щати и Китай, за да може "ТикТок" да продължи да работи на американска територия. Това обяви американският президент Доналд Тръмп пред репортери, преди да отпътува за държавното си посещение във Великобритания, предаде Би Би Си. Доналд Тръмп започна второто си държавно посещение във Великобритания..
В област Плевен учебната година започва присъствено в условията на воден режим за някои населени места. От Общината и областния кризисен щаб..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме една от най-забележителните български оперни певици от втората..
Няма причина да се бърза с инвестициите единствено заради предстоящото приемане на еврото . Това каза пред БНР кредитният консултант Тихомир Тошев...