Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две комисии на НС - едно решение за изпращане на въоръжение за Украйна

Министър Стоянов: Решение за въоръжение за Киев да не ограничава българските отбранителни способности

Външният министър Николай Милков (вляво), вътрешният министър Димитър Стоянов (в центъра) и началникът на отбраната адм. Емил Ефтимов на съвместното заседание на Комисията по външна политика и Комисията по отбрана в НС - 2 октомври.
Снимка: БГНЕС

Окончателно двете ресорни парламентарни комисии - по отбрана и външни работи, одобриха решението за предоставяне на военна и военно-техническа помощ за Украйна. Редакцията стана след около три часа обсъждане.

Предложението подкрепиха депутатите на ГЕРБ, ДПС и "Продължаваме промяната" от двете комисии и в двете комисии. "Възраждане“, БСП и "Български възход" гласуваха против. Решението отчита, че подкрепата се дава съобразно българските възможности и гарантирайки сигурността и защитата на населението.

След вземането на решението Министерският съвет ще има един месец, за да подготви предложението си за военна и военно-техническа помощ. В кратък срок МС трябва да подготви подписването на споразумения за необходимото военно оборудване, съобразно българските възможности.

Към ангажиментите на правителството са добавени нуждите от това със съюзниците от НАТО да се преговаря за предоставяне на допълнителни способности. Прави впечатление, че тук са отпаднали кратките срокове, в които трябва да се случи това.

В проекта са декларирани и намеренията за подкрепа на следвоенното възстановяване на Украйна, както и подкрепа за страната в Европейския съд за правата на човека.

Пред БНР военният министър Димитър Стоянов заяви, че политическото решение не трябва да ограничава българските отбранителни способности: "Тежко въоръжение, конкретно искано от украинската страна, трудно бихме предоставили поради простата причина, че ние ще загубим конкретни способности“.

На въпрос какво следва, ако депутатите вземат такова решение, той отговори така: "Ако депутатите решат, те няма да решат конкретно какъв тип въоръжение да бъде предоставено".

От парламентарната Комисия по отбрана беше одобрено и решението за купуване на още осем изтребителя Ф-16. До 15 декември България трябва да каже дали приема предложението за сделката на  стойност 1,32 милиарда долара.

Служебният министър на отбраната Димитър Стоянов каза, че въпреки гласуването в парламентарните комисии има още процедури. Той отхвърли твърденията на БСП, че служебният кабинет е предвидил средства в бюджета за закупуване на самолети "Грипен".   

Сега предложенията трябва да бъдат разгледани от всички депутати, като с това за военната помощ по план трябва да започне утрешната работа на Народното събрание.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Новопоетият дълг за годината достигна 1,5 милиарда лева

Новопоетият дълг за годината достигна 1,5 милиарда лева. Това е сумата, след като Министерството на финансите преотвори в понеделник за четвърти път емисия тригодишни държавни ценни книжа на седмия за тази година търг. Емисията е деноминирана в левове, с падеж на 22 януари 2028 .г и годишен лихвен купон от 2,75%. От сайтовете на финансово..

публикувано на 08.04.25 в 20:53

24-часова жп стачка в Италия

Поредна 24-часова стачка на железопътния транспорт в Италия с начален час 21 часа местно време на 8-и април. На 9-и стачкува за 4 часа въздушният транспорт. Протестите в жп транспорта ще продължат и през следващите дни.   В националния протест, организиран от различни синдикати, участва целият персонал от железопътния транспорт. Искат се..

публикувано на 08.04.25 в 20:42
Върховният командир на съюзническите сили в Европа, генералът от армията на САЩ Кристофър Каволи.

Високопоставен американски генерал заяви, че САЩ не трябва да намаляват присъствието си в Европа

Най-високопоставеният американски генерал в Европа заяви днес, че САЩ трябва да запазят военното си присъствие на континента на настоящото ниво в момент, когато Пентагонът преразглежда ангажиментите си по света след встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп, предаде "Ройтерс". Въоръжените сили на САЩ разполагат с повече от 100 000..

публикувано на 08.04.25 в 20:30
Карълайн Левит, говорител на Белия дом

Белият дом: САЩ ще наложат от полунощ общо мито в размер на 104% на китайските стоки

Съединените щати ще наложат общо мито от 104% на китайските стоки от полунощ (00.01 часа вашингтонско време или 07.01 часа българско време) в сряда (9 април), заяви прессекретарят на Белия дом Карълайн Левит, предаде Ройтерс. Тя обоснова това решение с нежеланието на Пекин да отмени отвените мита в размер на 34% спрямо американски стоки до..

публикувано на 08.04.25 в 20:14
Заседание на временната комисия относно проблемите с безопасността на движението по пътищата

Министерството на правосъдието с пакет от законодателни промени за делата за катастрофи

В Министерството на правосъдието е изготвен пакет от законодателни промени срещу забавянето при делата за тежки пътнотранспортни произшествия, който е публикуван за предварително обществено обсъждане от 7 април до 7 май, каза ресорният заместник-министър Спаска Кинчева на заседание на временната парламентарна комисия относно проблемите с..

публикувано на 08.04.25 в 20:06

Въвежда се временна организация ва движението по международни път Кюстендил-ГКПП-Олтоманци

Въвежда се временна организация на движението по международния път Кюстендил-ГКПП-Олтоманци заради ВиК ремонти в с. Соволяно, казаха експерти. Ще се копае по самото платно на пътя - над 1 километър, като ежедневно по трасето ще има техника, екипи, доставка на материали. Изготвен е план, съгласуван с Областното Пътно управление и КАТ, за..

публикувано на 08.04.25 в 19:55

Милен Керемедчиев: Турция в момента има огромен шанс да увеличи търговския си обмен с ЕС

Фирмите от Европа и Китай, на които президентът на Съединените щати  Доналд Тръмп наложи по-високи мита, могат да инвестират в Турция, заявиха от Истанбулската търговска камара. Американският президент наложи митническа ставка за внос на стоки от Турция в размер на 10 процента. В същото време Европейският съюз ще плаща 20 процента, а Китай -..

публикувано на 08.04.25 в 19:47