Служебният министър на правосъдието Крум Зарков заяви, че продължава да иска оставката на главния прокурор, но не намира основания да започне процедура за отстраняването на Иван Гешев от поста заради последните му изяви.
Зарков коментира и връщането на хартиената бюлетина, което според него е "грешка".
Преди дни в интервю за Би Ти Ви Иван Гешев каза, че оставката му се иска от наследниците на номенклатурата и репресивния режим. Като такъв посочи персонално лидера на "Да, България" Христо Иванов. Освен това заяви, че не харесва партиите, които не искат да се срещнат с него, визирайки коалицията "Демократична България" и "Продължаваме промяната".
Упрек за политическите му медийни изяви, както и за това, че говори за добри и лоши олигарси, отправиха по време на срещата си с Гешев в началото на седмицата и депутати от БСП и обявиха, че продължават да настояват за оставката му:
"Аз също съм я искал и продължавам да я искам, както искат и другите политически лица заради цялото му поведение, заради това, че го намираме за неприемливо" - коментира днес Крум Зарков, който е член на БСП и критик на настоящото ръководство на партията.
Като повтори, че с Гешев имат различно разбиране за това "що е то главен прокурор", служебният правосъден министър коментира защо не вижда основания за иницииране на процедура за предсрочното прекратяване на мандата на обвинител номер едно:
"Не съм дошъл тук, за да правя фойерверки. Не приемам това негово поведение, не приемам комуникационната стратегия, която той си е избрал, не мисля, че е редно той непрекъснато и целенасочено да се поставя в центъра на политическия живот, а след това да се оплаква от това. Но това не са основания за търсене на дисциплинарна отговорност или за търсене на отговорност на главния прокурор."
Зарков, който с гласа си като депутат в 47-мото Народно събрание, попречи за връщането на хартиената бюлетина, определи пред депутатите от Правната парламентарна комисия трите проекта за промяна в Изборния кодекс като "ненавременни и даже откровено вредни".
"Смесено гласуване в големите секции е възможно най-лошият вариант", беше категоричен правосъдният министър:
"Има и стандарти за това дали се променят изборните правила преди или след избори, но в крайна сметка тези стандарти не могат да бъдат опазени от тези, които трябва да ги спазват", коментира Крум Зарков. На въпрос дали сме пред избори той отговори: "Възможно е да сме преди избори, най-малкото само няколко месеца със сигурност предстоят местни избори".
Община Панагюрище може да помогне на Столичната община със специализиран автомобил, който да събира контейнери за отпадъци. На територията на Панагюрище няма да се складира софийски боклук, заяви кметът Желязко Гагов: "Става въпрос за предоставяне на автомобил, който да събира така наречените бобри. Но, очакваме писмото от страна на Столична..
КНСБ настоя в бюджета за 2026 година да се заложи ръст на разходите за персонал в обществения сектор с 10% и диференциация в зависимост от това кои от тях са останали недофинансирани през тази. Президентът на синдиката Пламен Димитров коментира: "В никакъв случай "на калпак" - по 10% на всички, диференцирано - на някои 0%, на някои - може би..
Гърция рязко намалява помощите за мигрантите, а бежанците трябва да работят, за да останат в Гърция, заяви гръцкият министър по миграцията Танос Плеврис. Намалява се с 30 процента бюджетът за икономическа помощ на мигрантите, заяви министърът по миграцията Танос Плеврис. Това означава, че се отделят по-малко средства за храна в лагерите за..
" Дъждът намаля. 10 часа вали. Сутринта се изсипа малко повече и съответно водите от главния път заляха част от Лозенец - локално, само една улица и част от хотелите, които са в най-ниската точка на селото ". Това заяви пред БНР кметът на село Лозенец Женя Гандиева. Червен код за значителни валежи в Източна България Достъпът до "Елените"..
Близо денонощие продължават валежите в Ямболска област. Нивата на реките са се повишили с няколко сантиметра, но остават далеч от преливните прагове. За областта е обявен червен код за обилни валежи. По данни на метеорологичната служба падналите количества дъжд на територията на областта са между 30 и 40 л/кв. м за последните 24 часа...
Според председателя на Върховния касационен съд Галина Захарова няма основание да се говори за напрежение между съда и прокуратурата след двете разпореждания на съдии от върховното съдилище, с които бяха постановени откази за възобновяване на дела по искане на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов. Галина Захарова: В правова..
10 см сняг натрупа по проходите Пампорово, Рожен и Превала в Смолянска област. В останалите части на областта валежите са от дъжд. От Областното пътно управление в Смолян, уверяват, че е създадена организация за почистване на проходите. и предупреждават шофьорите да бъдат много внимателни и подготвени за движение при зимни условия. Първи за..
Върховният касационен съд (ВКС) директно се произнесе, че нямаме главен прокурор! Борислав Сарафов е просто един редови прокурор като всички останали...
След 15 часа днес ще бъде ограничен достъпът на хора и техника във в.с. "Елените". Причина за това са очакваните валежи. Забраната за пребиваване..
В "Елените" има река, която се казва Дращеля , тя има водосбор от 38 кв.км, дълга е над 12 км и се влива при плаж "Елените" и плаж "Козлука", това е..