Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надзорният съвет на НЗОК обсъжда допълнително увеличение на цените на клиничните пътеки

Снимка: БНР

Допълнително увеличение на цените на клиничните пътеки ще бъде обсъдено от Надзорния съвет на Здравната каса днес. Миналата седмица служебният министър Асен Меджидиев обяви намерение към действащото увеличение от 25 процента на тези цени да се добави и ново, и натрупаното да се приложи в бюджета за следващата година.

Как е изпълнен бюджетът на Здравната каса към края на септември и каква е прогнозата за разпределението на средствата от здравни вноски до края на годината, са сред точките в дневния ред на заседанието на Надзорния съвет. Ще бъдат обсъдени и промени в рамковите договори с Лекарския и Зъболекарския съюз. Очаква се предложение за вдигане на цените на клиничните пътеки – с между 8 и 10 процента. Така лечебните заведения ще усвоят допълнителни пари до края на годината, а след това този ръст заедно с 25-те процента досега ще влезе за постоянно през 2023 година, обясни Асен Меджидиев:

"По този начин ще помогнем и за частично намаляване на хоспитализациите, няма да се състезават лекарите да правят великите обеми, за да постигнат лимитите си. С малко по-високи цени на пътеките, то се получава 35 трайно увеличение за следващата години, ще се усети сериозно".

На заседанието ще бъде разгледано и предложение за увеличаване на броя медицински изделия, които се заплащат от Здравната каса.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Световна здравна организация

Страните от СЗО постигнаха "принципно споразумение" по текст за по-добра защита от пандемии

Страните членки на Световната здравна организация (СЗО) постигнаха днес "принципно споразумение" по текст, който ще позволи по-добра защита от евентуални бъдещи пандемии, предаде Франс прес, като цитира съпредседателката на преговорния орган и специална пратеничка на Франция по въпросите на глобалното здравеопазване Ан-Клер Ампру. Това съобщи БТА. До..

публикувано на 12.04.25 в 14:04

50 години от кончината на Джозефин Бейкър

"Безкрайно уважавам тази жена, която е била майка, страстен защитник на многообразието, жена, която е останала в историята с куража си по време на войната. Нейната съдба силно ме вълнува - всичко това докато е била и творец, разбира се, с изключителна артистична кариера. Тя ме удивлява." "През XX век тази жена е осиновила толкова много деца,..

публикувано на 12.04.25 в 14:00

Централноевропейски държави се борят с огнища на шап сред добитъка

Властите в няколко държави в Централна Европа работят за справяне с огнища на шап сред добитъка.  Заради болестта се стигна до затваряне на граници и умъртвяване на хиляди животни. Първият случай беше регистриран във ферма в северозапдна Унгария в началото на март. Две седмици по-късно животни в три стопанства в съседна Словакия също дадоха..

публикувано на 12.04.25 в 13:40

Гърция съобщава за три огнища на шарка по овцете в близост до България

Санитерните власти на Гърция откриха шарка по овцете в три префектури северната част на страната, които са близо до границата с България. Засегнати са ферми до град Кавала в област Родопи и на остров Самотраки. Причината е неспазване от страна на фермерите на санитарните мерки. От областната санитарна служба съобщават, че стадата с..

публикувано на 12.04.25 в 13:25

Fitch потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България - BBB с положителна перспектива

Международната рейтингова агенция "Фич" (Fitch) потвърждава дългосрочния кредитен рейтинг на България на ниво "BBB" с положителна перспектива. Рейтингът на България е подкрепен от силния външен баланс и баланс на публичните финанси спрямо държавите със същия рейтинг и надеждната политическа рамка, подкрепени от членството в ЕС и дългогодишния..

публикувано на 12.04.25 в 13:01

Кметове на малки населени места също обявиха, че ще започнат протести

Протести под наслов "България няма деца за убиване" се организират днес пред съдебни палати в различни градове на страната. Демонстрацията в София е пред сградата на Министерския съвет.  Искането на всички протестиращи е да се осигури безопасност на пътя и да има по-строги мерки срещу нарушенията. Недоволството идва след катастрофата..

публикувано на 12.04.25 в 12:44
Владимир Путин се ръкува със Стив Уиткоф (вляво) по време на среща в Санкт Петербург, Русия, 11 април 2025 г.

Американският пратеник Стив Уиткоф се срещна с Путин в Санкт Петербург

Американският пратеник Стив Уиткоф се срещна с руския президент Владимир Путин в Санкт Петербург. А във Вашингтон американски и украински представители преговарят по ново американско проектоспоразумение за достъп на Съединените щати до украинските редки метали и минерали.  Келог: Украйна може да бъде разделена подобно на Берлин след Втората..

публикувано на 12.04.25 в 12:28