Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антон Тонев: Системата на заплащане в болниците е странна, прилича на тази в ресторантите

Антон Тонев
Снимка: Таня Милушева

Здравеопазването се тресе от протести на медици и от липса на лекарства за пациентите.

На 13 октомври от Синдиката на българските медицински специалисти към многопрофилната болница за активно лечение в Добрич обяви започването на едночасови предупредителни стачни действия. Исканията на протестиращите са постигането на нивото на заплащане на отрасловия КТД или 1 500 лв. на месец. От ръководството на лечебното заведение направиха двукратно увеличение на заплатите на служителите си, като то достигна 37% за медицинските сестри или 1125 лв. основна заплата. Но протестите продължиха , а споровете между двете страни се задълбочиха. Намеси се и Арбитражна комисия, която да определи минималните дейности на болницата по време на ефективната стачка.

Междувременно беше подписан Колективен трудов договор  между ръководството на болницата и  КТ „Подкрепа“, като всеки служител може да се присъедини към него и да се ползва от уредените  права и задължения.

На 9 ноември, Окръжният съд в Добрич ще разгледа делото, образувано по искова молба срещу 136 служители на многопрофилната болница за установяване на законността на стачните действия.  

Многопрофилната болница в Добрич е реалното доказателство как едни политически обещания, за които няма никакви предпоставки да се реализират,  могат да бъдат не просто повод за разочарование, но и причина за възникването на още един проблем в трудното оцеляване на областните болници. Членовете на Синдиката на българските медицински специалисти в леченото заведение настояват заплатите дане  бъдат по-ниски от обещаните от предходното Министерство на здравеопазването 1 500 лв.

Председателят на Синдиката на българските медицински специалисти Мая Илиева заяви, че се преминава към ефективни стачни действия на 10 ноември. 

Не на това мнение е директорът на болницата д-р Желязков.

Мая Илиева заяви, че ще оспори КТД и спорът ще се решава отново в съда. Тя ще поиска и одитна проверка на финансовото състояние на лечебното заведение.


Системата за заплащане в българските болници е доста странна, обясни пред БНР доц. Антон Тонев, който е председател на здравната комисия в Народното събрание и депутат от „Продължаваме промяната“.

„Тя трябва да бъде променена спрямо реалностите на времето. Всяка година добавяме в нея стойности, които догонват изискванията на работещите в здравния сектор. Това води до отпадане на хора от здравната система през последните 10-15 години. Имаме по-малко лекари  и медицински сестри. Трябва да се говори как тя да бъде променена и да има устойчивост на сектора“.

В България сякаш не е чак такъв приоритет да се дават пари за здравеопазване, смята той.

Системата е ниска работна заплата и добавяне на ДМС. Заплащането е като в ресторант. Един работещ в сектора на здравеопазването не може да разчита на устойчивост. Политиците трябва да направят реформа и да спрат да говорят по един и същи въпрос в края на всяка година“.

Доцент Тонев обясни в предаването "Преди всички", че е направил серия от предложения за такива, но не е имало достатъчно времето те да бъдат довършени при работата на последното редовно правителство.

„Здравната система не реагира добре на резки промени. Трябва да бъде внесен нов бюджет, който да бъде разгледан от Народното събрание. Ние поемаме отговорност, че няма да се държим популистки, ако служебното правителство внесе такъв и ще подходим спрямо възможностите на държавата. Механичното увеличение на парите за целия сектор води до напрежение. В над 150 болници в България има подписани колективни трудови договори на новите, предложени от нас заплати и нито една от тях не е фалирала“.

Като основен негативен фактор доц. Тонев отчете липсата на контрол в системата на здравеопазването.

„Никога не сме чули за спряна обществена поръчка в този сектор. Имаме нужда от контролираща система, която да следи как се харчат парите“.

Той не се ангажира с коментар на проблема за контрола върху системата за лекарствата и липсата на животоспасяващи и животоподдържащи медикаменти.

Цялото интервю на Лора Търколева с доц. Антон Тонев може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приютът за безстопанствени животни в Добрич моли за дарения на хранителни продукти

Общинският приют за безстопанствени животни в Добрич апелира за дарения на хранителни продукти. Заради ниските температури през последните седмици дажбата на настанените там кучета е увеличена и храната им е недостатъчна. Необходими са както консерви, така и суха храна на гранули. Около 80 кучета са настанени в момента в Общинския приют за..

публикувано на 25.02.25 в 20:51

Дамаск: Всички въоръжени групи извън армията са "забранени"

В заключителната декларация на конференцията за национален диалог в Сирия, която се проведе днес в Дамаск, се казва, че всички въоръжени групи извън армията на страната се считат за "забранени", предаде АФП. Сирия призова Израел да се изтегли от нейни територии Участниците призовават и за "монопол върху оръжията от страна на..

публикувано на 25.02.25 в 20:02
Министърът на енергетиката Жечо Станков

Министърът на енергетиката: Нашата цел е да се превърнем в най-голямата балансираща мощност в Югоизточна Европа

Повишаването на енергийната свързаност между страните в региона ще даде възможност за намаляване на цените на тока в региона, за повишаване на конкурентоспособността и за сигурност на доставките. Това каза енергийният министър Жечо Станков по време на годишната конференция Energy Summit, организирана от в. "Капитал": "Нашата цел е да се превърнем в..

публикувано на 25.02.25 в 19:54

Виртуален асистент консултира читателите в Кюстендилската библиотека

Регионалната библиотека "Емануил Попдимитров“ в Кюстендил осигури виртуален асистент - консултант, за потребителите, посещаващи интернет страницата на местния културен институт. Това ще подобри дигиталното обслужване, а библиотеката се нарежда сред иновативните библиотеки в страната, отбелязват от екипа. Потребителите на услуги на..

публикувано на 25.02.25 в 19:39

Над 90% от завършващите босилеградската гимназия ще кандидатстват в български висши училища

Екип на Министерството на образованието и науката разяснява на място възможностите за кандидатстване в български ВУЗ за средношколците от Босилеград и Цариброд. Срещата със средношколците от босилеградската гимнания беше днес, а в Цариброд е насрочена за утре, сряда. Кандидатстването на хора с българско гражданство в чужбина е..

публикувано на 25.02.25 в 19:28

Ученици от Кърджали събраха над 27 500 лева в подкрепа на съученик инвалид

Над 27 500 лева събраха ученици от Кърджали в подкрепа на дете - инвалид.  В училището ще бъде изграден асансьор, за да може осмокласникът Арджан Мехмед да се придвижва с инвалидната си количка до учебните кабинети. По-голямата част от сумата беше събрана на благотворителен концерт с участието на Валя Балканска и гайдаря Петър Янев.  "Традиции от..

публикувано на 25.02.25 в 19:27

Рекорд в Монтанско: 1224 пожара през 2024 г. - с над 300 повече спрямо 2023-та

През миналата година в област Монтана са станали най-много пожари за последните 5 години. Регистрирани са 1224 пожара, което е с над 300 повече от 2023 година. Увеличението се дължи най-вече на станалите през лятото пожари в сухи треви и гористи местности 1224 пожара са гасили огнеборци в област Монтана през миналата година. В сравнение с..

публикувано на 25.02.25 в 19:22