Референдуми по клаузи от международни договори, каквато е въвеждането на еврото у нас, могат да бъдат проведени преди ратификацията на самите договори, обясни в подкаста „На всяка цена“ Юлиана Николова, директор на портал „Европа“. Темата стана все по-актуална заради обявеното намерение от политическа партия „Възраждане“ да събира подписи за подобно допитване до народа. „Референдум за еврото трябваше да бъде проведен още преди ратификацията за членството ни в Европейския съюз. Тогава обаче политическата ситуация беше такава, че нямаше време. Ако го бяхме провели тогава, щяхме да получим огромна подкрепа“, коментира Николова, според която в повечето европейски държави се е случило точно това. Тя е убедена, че допитване, в което е поставен въпросът за срок за въвеждане на еврото или готовност на страната ни за подобна стъпка, също не би било юридически издържано.
Ползите от еврото (извън икономическите и финансовите)
Приемането на България в Шенген и в еврозоната са завършекът на европейската интеграция на страната ни, коментира още Николова. По думите й хората забравят какви са били показателите на икономиката на България в годините преди влизането в Европейския съюз. „Можехме да догонваме останалите страни по-бързо“, заяви тя и припомни, че в началото на процеса Румъния е била далеч зад нас, а сега именно тя изпреварва България. Причината е, че там са успели да вземат редица трудни политически решения, които у нас са се оказали невъзможни. Най-яркият пример е борбата с корупцията и върховенството на закона.
Според Юлиана Николова, икономическите и финансовите ползи също са съществени, най-малкото от гледна точка на спад на лихвите (по кредити за физически лица и бизнес) и по-добрите възможности за дългово финансиране на държавата. Това отваря и много по-големи бизнес възможности, убедена е Николова.
Дългата ръка на Кремъл в антиевро реториката
Защо толкова много хора се страхуват от въвеждането на еврото? „Заради пропагандата“, отговаря кратко Николова. Тя припомни, че за разлика от германската конституция преди въвеждането на единната европейска валута (където дойче марката е била описана като официална валута), подобен запис за българския лев няма. „Марката изчезна от германската конституция с приемането на еврото“, допълни Николова.
Помолена за коментар дали в основата на „пропагандата“ е дългата ръка на Кремъл, защото приемането в еврото задълбочава европейската ни интеграция и ни отдалечава от московското влияние, тя заяви: „При положение, че тези послания се отправят на фона на руското знаме в момент, когато Русия е общопризната за агресор“. Николова припомни, че профилът на хората, които проявяват скептицизъм спрямо въвеждането на еврото изключително много съвпада с този на хората, които не вярват във ваксините срещу ковид, защото смятат, че ще бъдат „чипирани“.
Всички епизоди на "На всяка цена" ще намерите:
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...