Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въпреки че Българската академия на науките приключва годината финансово стабилна

Акад. Ревалски: Ръководството на БАН е притеснено за възнагражденията на учените

4
Академик Юлиан Ревалски.
Снимка: Здравка Маслянкова

Българската академия на науките приключва годината финансово стабилна, но ръководството на Академията е притеснено за възнагражденията на учените. Това коментира във Велико Търново председателят на БАН академик Юлиан Ревалски.

В БАН работят около 2500 учени. За адекватна оценка на труда на учените, настоява при приемането на новия държавен бюджет председателят на БАН академик Юлиан Ревалски:

"Академичният състав в научните организации да бъде третиран по същия начин по отношение на заплащането както нашите колеги във висшите държавни училища. Имаме нужда от около 9 милиона лева допълнително, за да се изравним с тях".

Изостава заплащането и на специалистите с висше образование в научните системи. Нужните допълнителни средства са 16 милиона лева, посочи още академик Ревалски.

За финансирането на базите и развитието на научно-изследователската работа догодина Академията на науките ще разчита и на проекти, финансирани от регионалните фондове на Европейски съюз през Министерството на иновациите и растежа, посочи академик Ревалски във Велико Търново, където откри паметна плоча на бившия председател на БАН - покойният академик Стефан Додунеков. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Запръстяват площадката при ТЕЦ "Бобов дол", където се запалиха вагони със слама

Продължава гасенето на балите със слама, които пламнаха преди три дни на площадката на ТЕЦ "Бобов дол".  Прави се запръстяване на площадката, където се подпалиха вагоните, каза за БНР началникът на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Кюстендил комисар Светлин Георгиев.  Пожар е възникнал отново на площадката на ТЕЦ..

публикувано на 29.07.25 в 21:00
Доналд Тръмп

Тръмп потвърди новия краен срок от 10 дни за Русия да постигне примирие с Украйна

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп потвърди във вторник, че новият му краен срок за Русия да постигне споразумение с Украйна е десет дни, считано от днес, съобщават Ройтерс и Блумбърг. "Десет дни от днес... и тогава, знаете ли, ще въведем тарифи и други подобни неща, и не знам дали това ще засегне Русия, защото президентът Владимир..

публикувано на 29.07.25 в 20:59
На заседанието на Комисията по образованието и науката в Народното събрание - 29 юли 2025 г.

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование на дневен ред в ресорната комисия

Парламентарната комисия по образованието обсъди на първо четене промени в Закона за предучилищното и училищното образование, с които се забраняват мобилните телефони в училище и се въвежда избираем час по възпитание и ценности.  Промени в Закона за училищното образование обсъжда ресорната комисия в НС МОН предлага редица законови промени,..

публикувано на 29.07.25 в 20:31
Алваро Гарсия Ортис, главен прокурор на Испания

В Испания започва съдебен процес срещу главния прокурор на страната

Върховният съд на Испания потвърди започването на съдебен процес срещу главния прокурор на страната. Алваро Гарсия Ортис е обвинен за изтичане на конфиденциална информация по дело за данъчна измама. Според тримата магистрати от Апелативната камара на Върховния съд има достатъчно доказателства за повдигане на обвинение срещу ръководителя на..

публикувано на 29.07.25 в 20:26

Голям пожар в момчилградското село Седефче изгори три къщи

Седемчленно семейство и възрастна жена останаха без дом, след като пожар изпепели къщите им в момчилградското село Седефче този следобед. Пострадалото семейство е настанено в жилище в Крумовград, а жената е при свои близки, съобщи кметът на Седефче Мехмед Хаджиселим. Изгорели са още две необитаеми сгради и няколко помощни постройки. Не се е..

публикувано на 29.07.25 в 20:19

Пожарът край село Кривня, община Провадия, е напълно изгасен

Пожарът край село Кривня, община Провадия, е напълно изгасен.  Загасиха пожара в Провадийско Движението от град Провадия към селото и към магистрала "Хемус" е възстановено. В гасенето да се включили с техника и служители и много от фирмите в района, съобщи кметът на Провадия Димо Димов.  Пожарът между Мелница и Срем още бушува Овладян е..

публикувано на 29.07.25 в 20:01
Киър Стармър

Великобритания ще признае палестинска държава през септември, ако Израел не изпълни няколко условия

Британският премиер Киър Стармър обяви в понеделник, че Великобритания ще се присъедини към Франция и ще стане втората страна от Г-7, както и втората западна държа в Съвета за сигурност на ООН, която ще признае Палестина за държава на срещата на Организацията на обединените нации през септември, освен ако Израел не изпълни няколко искания,..

публикувано на 29.07.25 в 20:00