На церемония в президентството участниците в 31-вата българска антарктическа експедиция получиха националния флаг от държавния глава. За първи път тази година в експедицията ще се включи и български военен научно изследователски кораб. Очаква се той да отпътува в средата на декември от Варна и след 45 дни да стигне до българската база на остров Ливингстън.
"Продължавайте да проправяте пътя на България към белия континент, развявайте гордо нашия трибагреник на Антарктида и се върнете живи и здрави. На добър час" - с тези думи президентът Румен Радев връчи националния трибагреник на изследователите от 31-ата Българската антарктическа експедиция.
Страната ни е сред 29-те държави, които участват при вземането на решенията за управление на Антарктида.
"В условията на остро геополитическо противопоставяне на Антарктида има пример на ползотворно и безкористно партньорство на учени от различни нации", каза още Радев.
Ръководителят на антарктическата експедиция проф. Христо Пимпирев съобщи, че първата група полярници заминава за Ледения континент след 10 дни.
И тази година учените ни ще работят по различни проекти. Част от тях са свързани с изследването на движението на земната кора и минерализацията в околностите на българската база:
"В пробите има злато, има и доста редки метали, които са изключително ценни в момента за високотехнологичните продукти, които мобилните телефони използват. Имаме доста проекти в областта на биологията. Имаме глациолошки изследвания за топенето на ледниците, което пък е свързано с глобалното затопляне", каза Пимпирев.
За първи път тази година към Ледения континент ще отпътува пътува и български военен научно изследователски кораб „Св. Свети Кирил и Методий“.
"Ние ще докажем, че сме морска нация, че можем да правим и наука в световния океан."
Председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова изрази подкрепа за предложените от ГЕРБ-СДС законодателни промени са забрана на продажбата на вейпове на непълнолетни. В интервю за БТА тя заяви, че няма значение кой предлага определен законопроект, ако той подобри здравето на децата. "Въпросът с тютюнопушенето е сериозен..
Два хеликоптера на испанските сили за специални операции са пристигнали в България. Заедно с българските си колеги те ще участват в изпълнението на парашутни скокове, спускане по способа "бързо въже", инфилтриране, ексфилтриране и други задачи при провеждане на специални операции. Това ще се случва в рамките на учението "Устойчива стрела"...
В интервю за агенция Ройтерс украинският президент Володимир Зеленски коментира възможността за партньорство със САЩ относно огромните находища на редкоземни и други критични минерали в неговата страната, като част от опита да се хареса на американския президент Доналд Тръмп, който има склонност да сключва сделки. Американският президент,..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви пред журналисти, че е възможно да се срещне идната седмица с украинския си колега Володимир Зеленски. Това съобщи АФП. Попитан дали срещата ще бъде във Вашингтон, Тръмп отговори, че би могла да бъде там и допълни, че не възнамерява да пътува до Киев. "Бих искал тази война да свърши..
България трябва да запази валутния борд щом е доказал, че работи, заяви проф. Стив Ханке по време на кръгла маса, организирана от "Възраждане" в парламента. С приемането на еврото България върви срещу общественото мнение, смятат депутатите от "Възраждане". Лидерът на партията Костадин Костадинов припомни за несъстоялия се референдум и..
Разочарован и обиден от краткото си присъствие като депутат на партия "Величие" е музикантът Етиен Леви, солист на музикална група "Трик", призна той в интервю пред БНР. Музикалният педагог разказа за обвиненията, които той и други депутати на партията са получили, че са взели по 50 000 евро, а Николай Марков 1 млн. и са разбили..
От коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България" внесоха в парламента законопроект за промени в Кодекса за социалното осигуряване. Предлага се държавните служители, наети по Закона за държавния служител, и тези, наети по специалните закони – военни, полицаи, съдии, прокурори, следователи и от специалните служби - ДАНС, НСО, Разузнаване..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие,..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..