Все още няма и следа от малкия Александър, който вчера се изгуби в Перник.
Перник на крака, издирват Александър, момченце с аутизъм
И към този час продължава спасителната операция по издирването на детето, което в петък привечер изчезна край Профилакториума в града.
Полиция с обучени кучета, много доброволци с дронове и термокамери обхождат всички паркове, водоеми и квартали, за да успеят да намерят момченцето, което е с тежка форма на аутизъм.
Днес се очаква в акцията да се включат още доброволци, както и специализирана техника, която да спомогне издирвателната акция, обясни за БНР кметът на града Станислав Владимиров.
"От София ще дойдат допълнителни сили на МВР. Очаква се да се включи и хеликоптер. Получихме и подкрепа от Столична община в лицето на кмета, изпратиха служители на инспектората с модерни дронове с термокамери, за да може да се обхване колкото се може по-голям периметър. Призовавам и днес хора, които имат възможност, да се включат като доброволци, за да се обхване пак колкото се може повече от територията на нашата община."
Сред доброволците бе и Радостин Любомиров от Българската национална телевизия (БНТ), който снощи се включи в издирването. Ето какво разказа той:
"Нощта беше доста тежка, това се предполагаше и от атмосферните условия. Все още нямаме успех в тази акция. Лично аз още в осем часа се включих в нея. Имаше доста хора – над 1000 души, може би. Обходиха и гората в района, кварталите в близост, както и в центъра на града, където получих информация, че са познати райони на детето, където е карало колело.
Но за съжаление никъде нямаше успех в търсенето. То продължава. Сега се надявам, че вече в по-светлата част на деня тези, които продължават като втора смяна, да имат успех.
Това, което ми направи страхотно впечатление, е, че много малки деца дойдоха да помогнат. Предпочетоха в петъчната вечер вместо в дискотека, в кафе да я прекарат, да свършат нещо полезно. Явно тази история на Александър докосна всички. Така че сигурен съм, че в днешния ден също ще се включат много хора".
И днес местните власти призовават всеки, който има информация или е видял детето, да се свърже с полицията в града.
Момчето се казва Александър, облечено е в сив суичър и носи със себе си розова плюшена играчка, обръща се на името Сашко. Любимата му песничка е Gummy Bear.
Психотерапевти и специалисти, работещи с деца с аутизъм, посъветваха в социалните мрежи при издирването да не се вдига много шум, тъй като аутистите изпитват страх от звуци и силна светлина. Според експертите е по-вероятно момчето да не отговори на повикванията по име.
"Детето се изгубва в 15:50 ч. Бащата е бил с него на разходка. След като се качва в колата си, за да я обърне, установява, че детето го няма. Лошото е, че не вижда в каква посока тръгва то", споделя във Facebook Марио – познат на семейството на детето.
Пожарната служба в Каталуния поднови издирването на двамата изчезнали в Кубелес. По първоначални данни е възможно хората да са били отнесени от водите на река Фош, която се влива в Средиземно море. Сигналът, че двама души, пресичащи река Фош по дървен пешеходен мост близо до устието, са били отнесени от покачващата се вода е бил подаден от гражданин..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас. Standard &..
Шефовете на авиокомпании предупредиха, че летовниците, летящи до и от Обединеното кралство, страдат от рекордни закъснения на полетите си това лято, тъй като контролът на въздушното движение във Франция е в колапс в резултат на стачките на авиодиспечерите. Авиокомпаниите са все по-разочаровани от ситуацията, която внася хаос в разписанията и оставя..
Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер се изрази в подкрепа на въвеждането на нов вид задължителна военна служба, която да укрепи въоръжените сили на страната, предаде ДПА. Германия отмени задължителната казарма през 2011 г., но тя остава включена в германската конституция и може да бъде въведена чрез подкрепата на обикновено мнозинство в..
Франция празнува националния си празник. Традиционният военен парад ще демонстрира силата и бойната готовност на френската армия пред заплахата от война. Снощи президентът Макрон обяви удвояването на военния бюджет. Бойната готовност и стратегическата солидарност пред заплахите в света са лайтмотивът на днешния празничен военен парад на "Шанз Елизе",..
Тридесет и седем души са били убити при сблъсъци между бедуински племена и местни бойци в южния сирийски град Суейда, който е населен преобладаващо с друзи, предаде АФП, цитирана от БТА. Сирийският център за наблюдение на правата на човека съобщи днес за убити 27 друзи, сред които две деца, и 10 бедуини. Ранените са около 50 души. Новите сирийски..
Международният семинар по български език и култура във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" събира близо сто участници от три континента за откриващото се днес 48-ото издание на форума. За семинара по българистика са се записали участници от 34 държави. Най-младите са 18-годишните Александра Хезинова от Чехия и Веско Достинов..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...